נמני יודע שאין קסמים

לאחר טראומת שניידר, אבי נמני שובמוכיח את כח המנהיגות שלו ולא רק על המגרש אלא הרבה מעבר לכך. כולם מכתירים כבראת גוטמן ואלישע כמאמני העונה, אבל שוכחים שמכבי תל אביב היא קבוצה בינונית לעת עתה

יום שלישי 12 ינואר 2010
אביחי קרבצ'יק
מכבי ת"א עברה השנה רפורמה רצינית בחשיבה שלה. לראשונה חושבים בקרית שלום לא רק על הטווח הקצר, אלא גם על הטווח הארוך. אם בעבר היו משתיקים את האוהדים בהחתמת שחקנים הזויים רק כדי למכור מנויים, השנה אפשר להרגיש את ההשקעה והחשיבה של האדם שהכי אכפת לו מהקבוצה, הרי הוא לא אחר מאשר אבי נמני.

נמאס לשמוע כבר את הביקורות נגדו על כך שהוא מצהיר כל שבוע שמכבי בבנייה וזה תהליך שלוקח זמן. לכל אלו שאין להם סבלנות לשמוע את האמירות הללו וחושבים שמכבי ת"א צריכה להצהיר כל שנה שהיא רצה לאליפות שייחכו שנייה.

מה עדיף? להעלות את רף הצפיות כל שנה ולבסוף לזרוע חול בעיניים של האוהדים המסכנים או  להדגיש להם את העובדה שמכבי הולכת לתהליך שבעוד שנה או שנתיים הם יקצרו את הפירות ואז הם לא יצטרכו לשמוע באמצע העונה את האמירות: "נכשלנו", "טעינו בזרים", "השקענו סכומים מופרזים בשחקנים, שלא שווים עשירית מהכסף שהושקע בהם".

גם מכבי חיפה הגדולה עשתה את זה לפני שלוש שנים, כשיעקב שחר הבין שאין לו סיכוי להתחרות בגאיידמק ודחף אז את רוני לוי לתת לצעירים את הבמה. חיפה נתנה לצעירים שלה את המפתחות כשבית"ר שלטה בליגה ולאחר מכן, אלישע ידע למנף את זה (יאמר לזכותו, עושה עבודה מצוינת) בשנה שעברה.

אבי נמני הוא הנכס הכי חשוב של מכבי בעשור האחרון. נכון, אבי טעה שהביא שחקנים כמו אסוס, חדד, דולי ג'ונסון וכו', אך יחד עם זאת הוא למד מהטעויות שלו וניקה את השטח. אפשר להתחשב בעובדה שהוא היה צעיר בתפקיד והרי ניסיון זה חלק חשוב במשחק.


נמני. תיקן את הטעויות.

תתחילו לשפוט את מספר 8 מעכשיו. מכבי אומנם נמצאת במקום השלישי בטבלה וכבר לא תיקח אליפות ככל הנראה, אך אפשר לזהות את ניצני המכביזם במשחק של הקבוצה, כשלנמני מניות רבות בכך.

אוהדי מכבי יכולים להיות רגועים מהעובדה שאבי חושב על מכבי 24 שעות ביממה. זה מתחיל בשיחות אישיות עם שחקנים, דרך הרחקת התקשורת, שבעבר חיפשה כותרות על הכשלים שהיו בקרית שלום. בנוסף, נמני מדבר עם סוכנים, אוהדים ובעיקר חושב כבר על שחקנים שישדרגו את הקבוצה בשנה הבאה. בשורה התחתונה: חושב אך ורק על הצלחת המועדון.

אבי כרגע הוא מאמן העונה שלי. אתם שואלים למה? אז נתחיל. בפגרה, כשכל הקבוצות חשבו על חיזוק, אבי היה צריך קודם כל להתעסק בקיצוץ שכר השחקנים, שזה ממש סיוט. איזה עובד בכל ארגון גדול ככל שיהיה נהנה שמקצצים במשכורת שלו?

אבי לא יכל להביא את הכלים האופטימלים שהוא רצה באמת אם זה שכטר, בן דיין ועוד זרים איכותיים שחיכו שיהיה כסף בכדי להנחית אותם. אבי היה צריך להתמודד עם כעסו של אלכס שניידר שמאס בשפיכת הכספים ובצדק. כזכור, הקנדי השקיע במועדון קרוב ל-100 מיליון שקלים, סכום מטורף שלא הוכיח את עצמו כי לא הייתה בכל ההשקעה הזאת תכלית.

למרות כל המשקעים, אבי הצליח להנחית בקרית שלום את רוני גפני, אבידור ושטראובר, בסכום מצחיק ביחס לשנים קודמות. אם לא אבי, לא בטוח שגם השחקנים הללו היו מגיעים. יחסי האנוש הטובים שלו הצליחו לבסוף להנחית את השלושה.

למעשה אבי התחיל את העונה ללא בשורה מבחינת רכש, שהיה קוסמטי בלבד, אלא שרק הוא ידע לשנות את התפיסה ולהחדיר ביטחון ואמונה בסגל הקיים, שכשל אשתקד ואת זה צריך לזקוף לזכותו.

שחקנים כמו שירן ייני, דור מלול, תמיר כחלון, ניסו קפילוטו ועמנואל מאיוקה קיבלו את הבמה הודות להשראה שהם מקבלים מהגנרל על הקווים, שיודע להפיק מהם את המקסימום. 


כחלון. פורח אצל נמני.

נמני התחיל את העונה עם זר אחד (איגור טומאסיץ') ורק לקראת אמצע הסיבוב הראשון התחיל לשלב את הזרים שהנחית בהרכב, עובדה לא פשוטה למועדון שצריך לספק קבלות. מלבד קומאץ', שמתקשה להתאקלם, מספר 8 פגע בכל הזרים, אילייב וראלדס הם תוספת כח משמעותית ואת זה ראו כולם בניצחונות על בית"ר וחיפה.

בשורה התחתונה עם סגל שחקנים בינוני פלוס, נמני מוציא את המקסימום מהשחקנים שלו ובנוסף נותן את הערך המוסף של השקט הן מהקהל והן  מהתקשורת.


הקהל של מכבי. נהנה בינתיים מניצחונות על הגדולות.


 חשוב להדגיש  - אבי עדיין לא מקבל את כל האמצעים הדרושים לשדרג את הקבוצה. גולדהאר חייב להבין שמדובר במכבי ת"א, דבר שמצריך מבחינתו להכניס יד לכיס ולהנחית בקרית שלום את הטובים ביותר בכדי שהקבוצה תהיה מצוינת ולא בינונית כי כמו שאבי אומר - אין קסמים.

תמונות: האתר הרשמי.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק