כששחקני מכביתא ביקרו בבומביי ובעדן

סיפור לשבת: מסע שיא של 128 ימים של מכבי תל אביב שהחל ב-24 למאי 1939 לאוסטרליה, הסתיים במשחקים בבומביי, הודו ותקיעת שופר בשוק בעדן

שבת 09 ינואר 2010
אשר גולדברג
בתחילת שנת 1939, החלו רוחות של מלחמה לנשוב באירופה. הפיהרר הגרמני, אדולף היטלר, סימן יעדים והצליח להרדים את ממשלת בריטניה. האוניות האחרונות מאירופה עוד הצליחו להגיע לנמל חיפה כששלטון המנדט בארץ ישראל אישר למכבי תל אביב להפליג למסע משחקים ביבשת החמישית הקסומה, אוסטרליה.

בבוקר ה-24 למאי 1939, עלו 16 שחקנים על הרכבת ביפו בדרכם לקנטרה וסואץ, בהפלגה לאוסטרליה.

12 שחקני מכבי תל אביב היו: ג'ו סידי, אברהם רזניק, שלום שלומזון, מנחם מירמוביץ', יוסף ליברמן, צבי פוקס, סינקה וינר, סימון אלנביק, פרי נויפלד, גאול מכליס, מילה גינזבורג וג'רי בית הלוי. המאמן אגון פולאק צירף למסע ארבעה שחקני רכש: אברהם שניידרוביץ', צבי ארליך, בנימין מזרחי ואברהם בית הלוי.

מכבי תל אביב הקיפה, בטיסות ובהפלגות, את כל היבשת ושיחקה במלבורן, אדלייד, מדינת ויקטוריה, בריסביין, ניו-קאסל, פארת, סידני, טומבה ואיפסוויץ'. המכבים הלהיבו את הקהילה היהודית ובסך הכל קיימה ביבשת החמישית 19 משחקים, מהם חמישה נגד נבחרת אוסטרליה.

איש התקשורת שליווה את מכבי במסע היה יצחק שקולניק, סופר העיתון "דבר", שבמדור הספורט שלו הופיעו כתבות ענק על המסע והמשחקים. המאזן כלל עשרה ניצחונות, חמישה הפסדים וארבע תוצאות תיקו. הפרש השערים היה חיובי, 46:92.

מתברר כי הקבוצות המקומיות ניהלו משא ומתן חשאי כמעט עם כל שחקני מכבי תל אביב והציעו להם חוזים מפתים, אזרחות אוסטרלית וכסף גדול יחסית לימים ההם. 

רק שלושה ימים לפני ההפלגה הביתה לארץ ישראל, הודיעו שלושה שחקנים והמאמן, אגון פולאק, לראש המשלחת, שלמה ארזי, כי הם נשארים באוסטרליה. שימו לב, מצד ימין למעלה, הכתובת: באנגלית: עדן ADEN

בנוסף לפולאק, נשארו מאחור הקפטן אברהם רזניק, אברהם בית הלוי ומנחם מירמוביץ' שנפרדו בדמעות על הרציף כשהמשלחת עלתה על האוניה- נרקונדה.

על האוניה ביום ההפלגה השני החלה ההתרגשות כאשר הקפטן האנגלי של ה"נרקונדה" הודיע ביום שישי, ה-1 בספטמבר 1939 שבאירופה פרצה מלחמת העולם השניה. האוניה שינתה את מסלול ההפלגה, עגנה בסינגפור וכעבור מספר ימים עגנה בבומביי, הודו.

לשחקני הקבוצה נאמר כי עליהם לרדת מהאוניה, שלא תפליג לפורט סעיד מחשש שהגרמנים יפציצו את תעלת סואץ. המשלחת המרוקנת מכסף מצאה שטח ריק בנמל וקרון רכבת ריק בו התמקמה. גלויות שנשלחו למשפחות בתל אביב סיפרו על שהיה במלון "גרנד קרון".

בהמשך סודרה למכבי תל אביב שהיה במועדון Y.M.C.A. הידיעה על מכבי תל אביב שתקועה בבומביי פשטה בעיר והקבוצה המקומית הסכימה לספק אוכל ומעט כסף תמורת משחק ידידותי. אלפי צופים, בהם נוסעי האוניה ואנשי צבא בריטים הגיעו למשחק.

ההודים התרברבו על ניצחון קל והתערבויות על כסף גדול התקיימו באופן מאורגן. כשהתזמורת של ימק"א הפסיקה לנגן, נתנה מכבי קונצרט של כדורגל. ניצחון של 0:8, כשגיבורי המשחק הם ג'רי בית הלוי עם חמישה שערים, מילה גינזבורג, גאול מכליס וארליך שהשלימו.

מכבי תל אביב התייצבה לשידור ברדיו המקומי וסיירה בעיר. הגלויות שנשלחו הביתה סיפרו על בומביי מוכת העוני והדלות, על אלפי אנשים בעלי מומים קשים וחיים בתת רמה, על גוויות של אנשים על גגות בתים ועורבים המנקרים בבשרם, על שרפת גופות והטקסים המסורתיים ועל חיים בעיר שאינה עוצרת לרגע.

משלחת של קצינים בריטים ביקשה לקיים משחק ידידותי והבטיחה שהתמורה תסדר לישראלים מקום בהפלגה על אוניה למצרים. לאירוע החגיגי הגיעו אלפי חיילים ומיטב נשות השלטון המקומי בלבוש גנדרני כאילו אין באירופה מלחמה.

מכבי, בהיעדרו של נויפלד הפצוע, הציבה את השוער סידי בהרכב. האנגלים בתלבושת מרשימה בנוסח נבחרת אנגליה הובסה 0:7.

האנגלים הג'נטלמנים דאגו לאוניה ומכבי תל אביב המודאגת הפליגה באור ראשון ומצאה עצמה בהשכמה בנמל של עדן הצמודה לתימן. מכבי תל אביב סיירה במושבה היפייפיה, בשוק הענק ונדחקה אל רחוב צדדי בשוק. החבורה מתל אביב הופתעה כשהסוחרים הרבים פנו אליהם בשפה העברית. בתוך זמן קצר נוספו יהודים עטורי זקנים מסולסלים עם פאות.

אחד הסוחרים שאל: "יש לכם שופר?". המכבים לא הבינו את השאלה ומבטי תמיהה עלו על פניהם. הגבר עם סלסול הפיאות המרשים המשיך: "ערב יום כיפור היום". בשארית הכסף נרכשו מזכרות, נקנו עוד גלויות דואר (ראו צילום הגלויה שנשלחה מעדן, עם הכיתוב בצד ימין).

צבי פוקס רכש שופר ותקע בו בעליה לאוניה שמיהרה להפליג מבלי לקיים משחק כדורגל, אותו ביקשו האנגלים בעיר לערוך.

פורט סעיד היה היעד הבא. ההמתנה לרכבת נמשכה כיומיים ובשמחת תורה, ה-28 לספטמבר 1939, אחרי 128 יום, חזרה מכבי לתל אביב.

מבט לאחור:

ממשתתפי המסע לאוסטרליה, נותר היום (ינואר 2010) בחיים רק סימון אלנביק, שהיגר בשנות החמישים לגרמניה וחי שם כיום. מנחם מירמוביץ' ואברהם בית הלוי התגייסו לצבא האוסטרלי ובשנת 1945 נפלו בניו -גינאה בקרבות נגד היפנים. אברהם רזניק היגר לארצות הברית, שם הלך לעולמו. המאמן, אגון פולאק, חזר אחרי שנה למכבי תל אביב, היגר בשנות השבעים לגרמניה ושם הלך לעולמו.תגובות

3

טלספורט בפייסבוק