מצטער, אני דווקא לא גנב

מקורביו ודובריו של דרור קשטן משוכנעים כי כל אחד יכול לעשות מדי פעם שגיאה ולעבור על החוק. אבל מה לעשות שהמציאות שונה ובארץ הקודש יש יותר אנשים ישרים ממה שנדמה לנו

יום חמישי 07 ינואר 2010
דורון ברגר
ניסיתי לפשפש ביממה האחרונה בזיכרוני ולחשוב מתי גם אני ביצעתי עבירה על גבול הפלילי. זה קרה אי שם לקראת סוף החלק של שנות ה-90. הייתי אז חייל משוחרר, שעבד לפרנסתו במחסן ספרים וחלם להיות עיתונאי במשרה מלאה ולא רק פרילנס. 

מקובל היה שעובדי המחסן רשאים לקחת לביתם ספרים ולהחזיר אותם לאחר מספר ימים. אלא שלקראת סוף תקופתי שם, השאלתי ספר על בריאות האדם, ושכחתי (כך על פי הגרסה הרשמית, שאספר עליה במידה ואיעצר) להחזירו. 

מספר חודשים לאחר סיום עבודתי באותו מחסן, נתקלתי בספר על המדף בבית הוריי.  המחשבה הראשונה הייתה שצריכה להחזיר את הספר מיד. עלותו הייתה אז כ-50 עד 60 שקלים אלא שהחלטתי שאני משאיר את הספר בידיי. הסיבה- מנהלי אותה חברה בה עבדתי היו חייבים לי 1,500 ש"ח וסירבו לשלם לי. היו שהציעו לי לגשת לבית משפט לתביעות קטנות או לפנות לבית הדין לעבודה אבל החלטתי, פשוט לקחת את החוק לידיים, כמו פושע אמיתי ולהשקיע את האנרגיות שלי בדברים אחרים.

זאת הייתה עסקה משתלמת במיוחד לאותה חברה. הם הרוויחו 1,500 ש"ח שלא שילמו לי, ואני הרווחתי ספר, יד שנייה, שעולה כ-50 ש"ח. נכון, מדובר בעבירה, אבל במשך השנים סלחתי לעצמי.

נזכרתי בסיפור הזה הבוקר (חמישי) כשקראתי ושמעתי  את התגובות של דובריו של דרור קשטן. אחד מהם אמר משהו כמו: "מי מאיתנו לא עבר בדיוטי פרי עם סיגרים, לפטופ או משהו אחר". בגלי צה"ל אמר אחד מחבריו של קשטן כי "מה כבר קרה?". 

מה זאת אומרת מי מאיתנו לא עבר עם לפטופ? אני מכיר לא מעט אנשים עם לפטופ או פלאפון סלולרי משוכלל. מצטער, אולי אני נאיבי, אבל אני כמעט ולא מכיר מישהו שהבריח מוצרים אלו בשווי של אלפי שקלים, בטח לא 100 אלף שקל.

הייתי בחיי עשרות פעמים בדיוטי פרי. אני לא מכיר אף אדם שלא מכיר את חוקי המכס, כל אחד יכול לשנן במדויק כמה סיגריות אפשר להביא, כמה אלכוהול מותר לקנות, ומי לא מכיר את המושג עד 200 דולר מוצרי חשמל. הרכב שלי ברדיו-דיסק, קניתי מערבל מזון בדיוטי פרי, מצלמה דיגיטלית, סיגרים לחבר'ה ועוד. אך מעולם לא חזרתי לארץ עם ציוד שעלה דולר אחד ממה שמותר.

ההנחה של מקורביו ושל דובריו של דרור קשטן הם שכולנו בעצם גנבים בפוטנציה. האם באמת כולנו עברנו במכס עם עשרות סיגרים יוקרתיים? האם אתם באמת מכירים הרבה אנשים שחזרו לישראל עם מספר רב של בקבוקי שיבאס? כנראה שלא. נכון, התופעה קיימת, ונכון שלא חסרה עבודה לעובדי המכס ומבריחים וגנבים יש בישראל מספיק, אבל עדיין הרוב יודע לשמור כאן על החוק. כאלה אנחנו, ומשום מה לפחות חבריו של קשטן ודובריו משוכנעים שכולנו מזלזלים בחוק.
אלא, שלרובנו יש מוסר בסיסי. רובנו לא נוסעים 170 קילומטר לשעה בכביש החוף, רובנו לא צורכים סמים קלים, ורובנו לא קונים בדיוטי פרי ציוד פי 5 ממה שמותר.

 מה שכן, כמעט כולנו, יכולים לרשום עבירה קטנה, כזו או אחרת,  שלא הופכת אותנו לפושעים, אבל בזה אנו מסתפקים. אחד מקבל עודף מוגזם מהמוכר בחנות ולא מודיע על כך, אחד עושה לחבר טובה ומקבל 1,000 שקל בלי לשלם מס, ואחד משאיר את הספר שלקח לעצמו במתנה,  בגלל שהבוס לא רוצה לשלם לו את כל הפיצויים. 

אבל רובנו לא מגיעים, גם לא תוך כמה שנים, להעברת סחורה בסכום של 100 אלף שקל מעל המותר. לא בתום לב ולא שלא בתום לב. ואת זה גם יועציו של דרור קשטן יודעים. 

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק