סכסוך תורכי-ישראלי. גרסת הכדורגל

יחסי ישראל-תורכיה נמצאים היום בשפל. בשנות ה-50 פרחה הידידות, ומשחקי הכדורגל בין המדינות היו חגיגות לאוהדים. באוקטובר 1950 באה תורכיה לת"א. בדצמבר היה גומלין מרתק באיסטנבול

יום רביעי 01 יוני 2011
אשר גולדברג
 יחסי ישראל - תורכיה נמצאים בימים אלו בשפל, כשראש ממשלת תורכיה, רג'פ טאיפ אורדואן, נחשב כעויין למדינת ישראל. 

מבט להיסטוריה מגלה, שכבר ב-1915 התקיים ביפו משחק כדורגל, בין מכבי ת"א, לנבחרת הצבא הסולטני התורכי בארץ ישראל. בהרכב התורכי נכלל מוסטאפה קמאל, קולונל צעיר שיהפוך כעבור שנים לא רבות ל"אתא טורק", אבי התורכים. המשחק על גבול יפו הסתיים בתיקו 2:2, אחרי יתרון 0:2 למכבי ת"א. 

ב-1950 שלחה תורכיה את אחת הנבחרות הלאומיות שלה לתל אביב, למשחק נגד נבחרת ישראל, באיצטדיון המכבייה על גדות הירקון. נבחרת אחרת שיחקה באיסטנבול נגד נבחרת מצרים. ב-28 באוקטובר 1950, גברה ישראל בקונצרט של כדורגל על תורכיה, 1:5, שייע גלזר כבש שלושער, ויצחק גמבש מבית"ר ת"א הוסיף צמד משלו. באותו יום גברה תורכיה על מצרים באיסטנבול, 1:3. 

תורכיה ביקשה מפגש גומלין בארצה, והתאריך שנקבע היה 2 בדצמבר 1950. משחק הגומלין עורר התעניינות עצומה באיסטנבול, כששוק הכרטיסים השחור פרח בעקבות מכירת כל 36 אלף הכרטיסים לאיצטדיון "אינונו". משעות הבוקר החל הקהל לזרום פנימה, ביניהם אלפי יהודים שנקבצו מערים רחוקות כמו אנקרה ואיזמיר.

את נבחרת ישראל אימן ההונגרי ולאדיסלאב סקאלי, שהגיע עם הכחולים לבנים לאיסטנבול חמישה ימים לפני המשחק. בדרך משדה התעופה לבית המלון באוטובוס שעבר בעיר העתיקה של איסטנבול, פלט שייע גלזר, "הבתים כאן הם עוד מימי התורכים". 

לפני השריקה הייתה חגיגה גדולה, המנון התקווה לפני ההמנון התורכי, ומחזות בכי והתרגשות של היציע היהודי כששחקני ישראל רצו אליהם ופיזרו פרחים. 

הרכב ישראל: חודורוב, שנאור, וייס, טוריקה, מלמד, פוקס, מירמוביץ', אלמליח, גלזר, צ'צ'יק וסטודינסקי. 

הרכב תורכיה: תורגאי, נאג'י, מחמט, מוזאפר, בולנט, עלי, איספנדיאר, ארול, גונדוז, לפטר וחאליד. 

ציר ישראל בתורכיה, אליהו ששון בעט את בעיטת הפתיחה לצלילי משרוקיתו של האיטלקי בארטוליו. פתיחת המשחק הייתה של תורכיה, שצרה על שערו של יעקב חודורוב, שעצר והדף בעיטות ונגיחות של גונדוז לפטר וארול. המצטיין המקומי היה אליל הקהל, לפטר, הקשר השמאלי ממוצא יווני שבחר לשחק בתורכיה. 

בדקה ה-36 מתוך המצור הישראלי, הרחיק אלי פוקס כדור מקו השער בבעיטה ארוכה שמצאה את שייע גלזר. גלזר פרץ במהירות, עבר את נאג'י וכידרר על פניו של בולונט. תוך כדי ריצה בעט גלזר כדור שטוח מ-12 מטרים לפינה של תורגאי, 0:1 לישראל. 

דקה 39, הבלם בולנט מסר כדור לאחור, כשגילה מולו את גלזר. בולנט בחוסר ביטחון מסר לשוערו בבעיטה חלשה. גלזר כמו ב"באסה" ובעשרות מגרשים אחרים הגיח במהירות וכבש את השני, 0:2.  הבלם בולנט שכנראה חשש מזעם הקהל, התיישב לפתע על הדשא, כשהוא לופת את ראשו בבכי קורע לב. 

המחזה גרר את הקהל לקריאות עידוד אדירות ולפני ההפסקה, דקה-42, נגד חאליד מעל וייס ומלמד, ישירות אל הרשת של חדורוב, 1:2 בהפסקה. 

המחצית השנייה הייתה חלשה מצד ישראל, כשהתורכים בעזרת הקהל יצרו עשרות מצבים מול חודורוב. חודורוב סיפר כי היה המון באוויר, וראה את מיצר בוספורוס. דקה 63, וחודורוב נכנע בפעם השנייה לכדור חלש של איספנדיאר, 2:2. 

הישראלים חיפשו את הסיום ואת תוצאת התיקו. בדקה ה-82 נפגע חודורוב מרגלו של ארול, יצא מהמשחק ובמקומו נכנס שוערה של מכבי פ"ת, חיים בוך. 

דקה 86, צהלה ביציעים שמרעידה את איסטנבול כולה. לפטר המצויין קיבל כדור בפינת רחבת ה-16, ושלח אותו בבעיטה מסובבת לרשת העליונה ופנימה, 2:3 לתורכיה.חודורוב בולם את לפטר

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק