תכירו: נבחרת פלסטין הראשונה

סיפור לשבת: ב-1931, הוקמה נבחרת לאומית ראשונה בארץ-ישראל. חולצות לבנות עם האות האנגלית P בעיגול (Palestine), שהורכבה מ-9 אנגלים, 6 יהודים וערבי אחד. המסע למצרים וסיפורם של כוכבי הכדורגל היהודים של שנות ה-20 וה-30

שבת 23 ינואר 2010
אשר גולדברג
  נבחרת פלסטין זוכה לכותרות והתעניינות בתקשורת הישראלית, רק כשזו מתמודדת במוקדמות המונדיאל או אליפות אסיה. שמות שחקניה מוכרים רק בערי הגדה המערבית, מזרח י-ם ועזה. חובבי הכדורגל בישראל עדיין ממתינים למשחק ידידות נגד נבחרת פלסטין, לקידום השלום, כמו למשחק רשמי נגד נבחרת מצרים.

ב-1928, בעזרת ההתאחדות לכדורגל המצרית, התקבלה ארץ-ישראל כחברה בפיפ"א. הניסיונות של ראשי ההתאחדות לכדורגל בא"י להקים נבחרת בפלסטינה שתשתתף בגביע העולם הראשון באורוגוואי 1930, הוכשלו ע"י המנדט הבריטי.

פיפ"א הבהירה לראשי ההתאחדות הארץ-ישראלית כי עליהם להקים נבחרת לאומית פעילה, כדי שיוכלו להשתתף במוקדמות גביע העולם 1934, שייערך באיטליה. ב-1931, הוקמה הנבחרת הלאומית הראשונה, שהוזמה לסידרת משחקים במצרים. כבר אז הייתה יריבות בין מרכזי מכבי והפועל, וחמישה נציגים של הפועל ת"א והפועל חיפה פרשו מהנבחרת הלאומית.

המארגנים החליטו על התלבושת הראשונה: חולצות לבנות נוסח נבחרת אנגליה, כשבמקום סמל שלושת האריות, הודפסה על החולצות האות האנגלית P בתוך עיגול,המסמלת את השם פלסטינה באנגלית.

הנבחרת כללה תשעה שחקנים אנגליים, שישה שחקנים יהודיים ושחקן ערבי אחד מקבוצת "נאדי ריאד אל ערבי". לנבחרת הוזמנו חמישה שחקנים ממכבי ת"א: שמעון רטנר (לומיק), חיים דילצקי, אברהם רזניק, אמרה יעקבי ומנחם חרש. ממכבי חשמונאי י-ם הוזמן עקיבא צוובנר (דוצי).

עקיבא צוובנר (דוצי). בצילום מימין: גדול שחקני מכבי חשמונאי ירושלים. דמות אהודה ונערצת על חובבי הכדורגל, ובעיקר אהבו האנגלים את משחקו המושלם. במשך שנים אמרו צוובנר, שכולם בירושלים הכירו אותו בכינוי "דוצי| שהוא נולד טרם זמנו, פשוט ענק כדורגל שהלך לעולמו בשנות ה-60.

אמרה יעקבי: הגיע לארץ בשנות ה-20 מהנוגריה. תחילה שיקן בהפועל חיפה ועבר למכבי ת"א. חלוץ מהיר וכובש מצטיין, שהתנדב לצאת למלחמת האזרחים הספרדית. הוא לחם בקרב על מדריד, נפצע אנושות ומת.

אברהם רזניק: המגן הימני הטוב ביותר של מכבי ת"א בכל הזמנים. יליד 1909, ששימש ב-1934 במוקדמות המנודיאל נגד מצרים, כקפטן הראשון של נבחרת א"י. ב-1939, במהלך מסע מכבי ת"א לאוסטרליה, החליט להישאר שם ולא חזר עוד לישראל ולת"א. הוא היגר לארה"ב, שם הלך לעולמו בשנות ה-90.

חיים דליצקי: בת"א הקטנה של שנות ה-20 הכירוהו בכינוי "סטודיבייקר", על שם המכונית החדשה והיוקרתית של אותן שנים. חלוץ מהיר כסופה, ששיחק  גם בהפועל ת"א. היה מראשוני החברים של קואופרטיב "אגד". הלך לעולמו בנשות ה-90.

מנחם חרש: שחקן התקפה שהיה מכובשי השערים הבולטים של מכבי ת"א. הלך לעולמו בשנות ה-80.


שמעון רטנר לאומי (בצילום משמאל): הכדורגל המצטיין בא"י לאורך שנות ה-20, היה שמעון רטנר, שכולם הכירוהו בשם "לומיק". רטנר עיברת את שמו ללאומי אחרי עלייתו ארצה ב-;1921. לומק שיחק הכח וינה, והצטרף למכבי ת"א, אותה אימן במשך 12 שנים. הוא הקנה למכבי ת"א יסודות שהביא מוינה, והפך אותה לקבוצה הטובה ביותר בא"י. הוא ניחן ביכולות משחק שלא הכירו במרכז המגרש. כל קבוצות הכדורגל נהגו להזמינו כשחקן בשורותיהן, למשחקי ידידות בינלאומיים. אחרי פרישתו הוא אימן מכבי חשמונאי י-ם, מכבי אבשלום פ"ת והפועל פ"ת. הוא לעולמו באמצע שנות ה-60.

נבחרת פלסטין יצאה ברכבת מיפו, לקנטרה, ומשם לקהיר בירת מצרים. התנאים שסודרו לנבחרת היו מצויינים, והם קיימו את אימוניהם במגרש הדשא של הצבא הבריטי במרכז קהיר. המשחק הראשון של נבחרת פלסטין היה מול נבחרת קהיר החזרה. למשחק נהרו אלפי חיילים בריטיים, פקידי שלטון ואלפי יהודים מקהיר. נבחרת קהיר הייתה גדולה על האורחים מא"י, שהובסו בקלות בתוצאה 0-5. לאחר המשחק, טענות הועלו על שיתופם בהרכב של מספר כדורגלנים אנגלים, רק בזכות דרגתם הגבוהה ולא בזכותם יכולתם.

המשלחת הארץ-ישראלית סיירה בפירמידות, קיימה שייט על הנילוס ויצאה למשחק הבא נגד נבחרת אלכסנדריה. בסיומם של האימונים, נהגו הארץ-ישראלים לשבת שעות על גבי שעות בבתי הקפה הנהדרים שלאורך טיילת שפת הים באלכסנדריה. גם כוכבי אלכסנדריה היו גדולים על פלסטין, וניצחו אותה 0-2.

המשחק השלישי התקיים בקהיר, נגד נבחרת הצבא הבריטי במצרים. 15 אלף לובשי מדים הגיעו מרחבי מצרים, לחצי הדרבי האנגלי. הצבא הריטי ניגן את ההמנון "האל, נצור את המלך" והשחקנים שרובם היו ממועדונים מפורסמים באנגליה, ניצחו את נבחרת פלסטין 2-5. את שני שערי הכבוד לפלסטין כבשו ווב האנגלי וחיים דליצקי, שבעט מ-30 מטרים אל בין חיבורי הקורות.תגובות

9

טלספורט בפייסבוק