מכוונים ויורים בלב העיר

ענף החץ וקשת מעולם לא עורר עניין רב בישראל. האימונים שקטים והיורים מעט סגורים. כדורגל? מי צריך את זה כשיש קשת קומפאונד

יום שני 22 ינואר 2007
רוני עמר

 אם לפני מאות שנים היא שימשה כלי נשק נהדר במלחמות או לציד, כיום החץ-וקשת עברה טרנספורמציה לספורט בלבד, ואף ספורט אולימפי. בארץ הספורט אינו מפותח דיו אך ישנם חובבי ספורט ברחבי הארץ שיודעים שאין כלל תהילה או כסף בתחום ובכל זאת מקדישים שנים של עבודה קשה לספורט . האזורים בהם ישנן קבוצות של קשתים  – גבעתיים, ראשון לציון, מודיעין, הרצלייה, משגב דוב וחיפה.

ירון טל, מאמן נבחרת ישראל בחץ וקשת, אלוף הארץ מזה 16 שנה למרחקים קצרים וארוכים ומאמן במועדון קשתי גבעתיים, מספר על הענף: "קשתים הם אינדיבידואליסטים, אנשים שאוהבים להיות עם עצמם. הספורט הזה דורש יכולת ריכוז גבוהה, קשב ומשמעת עצמית, והוא תורם לעלייה בכושר הריכוז, בקורדינציה ובכושר הגופני".

קיימים שני סוגי מרחקים בענף– המרחקים הקצרים (18 מטרים), אלו נהוגים בתחרויות חורף, והמרחקים הארוכים (30-90 מטרים)– הנהוגים בתחרויות קיץ. כמו כן קיימים שני סוגים של קשתות – האחת – האולימפית – מדובר בקשת קלה יותר במשקל אך גם זו שקשה יותר לירות ממנה. קשת זו היא הקשת שבה משתמשים בתחרויות אולימפיות: יש בה כוונת אחת ומיתר אחד. השנייה היא קשת חדשה יחסית, שהומצאה לפני כארבעים שנה באמריקה והיא מכונה: "קשת קומפאונד": קשת זו נועדה בעיקר לציד ואסור להשתמש בה בתחרויות אולימפיות. היא נוחה לאחיזה, יציבה יותר וקל יותר לירות ממנה כיוון שיש בה שכלולים שונים: כוונת אופטית, כוונת קדמית ואחורית והדק. ירון טל מעיד: "בארץ אין הרבה שמשתמשים בקומפאונד. מי שרציני מספיק כדי להתמיד בספורט פוגש את הקשת האולימפית די מהר".

מספר התחרויות הנערכות בארץ נע בין 11 ל-15 בשנה. התחרויות הינן – אליפות חורף ואליפות הקיץ, תחרויות לנשים וכזו לגברים וכן תחרויות בשני סוגי הקשתות. כמו כן קיימת נבחרת נוער בחץ וקשת (עד גיל 18). הנבחרת הישראלית מונה כ-12 קשתים. נכון לעת עתה ההישג הכי גדול של ישראלי בתחום שייך לירון טל, מאמן נבחרת ישראל – שקטף את התואר "אלוף העולם לסטודנטים" בשנת 98'.  נותר רק לחכות ולראות מתי  יישבר השיא והביטוי "התלמיד עולה על רבו" ייכנס לתוקף.    

לצפייה בכתבת וידאו לחץ PLAY מתחת תמונה

צילם וערך: יותם רונן

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק