הפורמט מחייב שינוי

למי שלא שם לב, בית"ר ירושלים זכתה השבוע בגביע הטוטו בסופה של עוד עונה לא ברורה של המפעל שפשוט הולך לאיבוד, למרות שהוא קיים כבר 25 שנה. כמה עצות איך לתקן את העיוות

יום רביעי 27 ינואר 2010
דורון ברגר

מפעל גביע הטוטו החל את דרכו באמצע שנות ה-80. בתחילה הוא היה גן עדן לקבוצות הדרג השני בישראל שיכלו לחגוג תואר, גם אם היה מדובר בתואר השלישי בחשיבותו. אי שם, לקראת סוף שנות ה-90, הגיעו רגעי הזהב של גביע הטוטו. אני עדיין זוכר את אצטדיון רמת-גן חצי מלא כשבית"ר ירושלים מניפה את הגביע בעונת 97/98.

מאז חלה הידרדרות רבתית ביוקרתו של המפעל. גביע הטוטו הפך למעין בדיחה חצי עצובה של ההתאחדות לכדורגל ומועצת ההימורים.  זה נראה כמו  אירוע שחיבים לקיים, למרות שאף אחד לא ממש רוצה. ההצלחות היחסיות של חלק מהקבוצות הישראליות במפעלים האירופאיים גרמו גם לשיבוש חמור בלוח המשחקים. זכור למשל שבעונת 2001/2 בכירי ההתאחדות כבר לא ידעו מתי לשבץ את הפועל תל-אביב, שהגיעה עד רבע גמר גביע אופ"א, ועל אף חשש כי גמר גביע הטוטו באותה עונה יבוטל.

בהתאחדות החליטו בשנים האחרונות לשנות את חוקי המפעל יותר מדי פעמים. תאמינו או לא- במשחקי גביע הטוטו אפשר למשל לערוך חמישה חילופים. אפשר גם לשתף זרים נבחנים כמעט ללא הגבלה. כמעט מדי שנתיים שיטת המשחקים משתנה. פעם זה שני בתים של 6, פעם שלושה בתים של 4 והעונה יש ארבעה בתים של ארבע קבוצות.

אומרים גם שמשחקי גביע הטוטו הפכו לגן-עדן להימורים הבלתי החוקיים, בטח משחקי גביע הטוטו של הליגה הלאומית. ייתכן ומדובר גם בשמועות, אבל אין הסבר הגיוני אחר שלפני שנתיים הוחלט לבטל את משחקי גביע הטוטו של הליגה הארצית. 

אבי לוזון הבטיח בזמנו שמשחק גמר גביע הטוטו יערך בכל שנה עד דצמבר. האמת, העונה הוא כמעט עמד במילתו. אבל אבי לוזון הוא לא הבעיה, אלא בעיקר מתכנני לוחות המשחקים ושהיטה. הבעיה היא שראשי ההתאחדות מתחלפים גם הם,  וכל אחד מהם בא עם רעיון משלו. 

שההתאחדות לא ידעה למנף עם השנים את המפעל שקיים כבר 25 שנה ולהפוך אותו למשהו כמו מפעל אטרקטיבי. נכון, הוא אף פעם לא יהיה יוקרתי כמו גביע המדינה, אבל לא יכול להיות שאוהדים בקושי ידעו שמתקיים משחק גמר. ואוהדים, תתפלאו, דווקא כן מגלים עניין במפעל.

אז מה צריך לשפר? בראש ובראשונה ההתאחדות צריכה לקבוע לוח משחקים מסודר יותר. לא יכול להיות שמכבי חיפה תסיים את משחקי שלב הבתים עם ארבעה משחקים חסרים ותצטרך להשלים אותם 48 שעות אחרי משחקי ליגה. לפיכך, צריך לקצר במעט את מספר המשחקים. הרעיון הטוב ביותר הוא שיטת משחקים בנוק-אאוט, אבל במפגשים כפולים. בשיטה זו יערכו בין 26 ל-28 משחקים בעונה,  וזאת להבדיל מ-31 משחקים שנערכים על-פי השיטה הקיימת.

אפשרות נוספת היא לחלק את השלבים המוקדמים לאזורים. אזור הצפון, אזור המרכז, אזור השרון ואזור דרום-מזרח (בו יוכלו לשחק בית"ר ירושלים, מ.ס אשדוד, הפועל באר-שבע ואחת הפתח-תקוואיות). לקהל יהיה קל יותר להגיע, כי זה באמת לא רציני לחשוב שאוהדי הפועל חיפה ייסעו עד לת"א, או בטח עד לירושלים, למשחק גביע הטוטו.

אפשר גם לחייב את הקבוצות לשתף רק את שוערי המשנה במשחקים (כמקובל בגביע הספרדי). אפשר גם לחייב את הקבוצות לשתף בכל משחק לפחות שני שחקני נוער, אפשר לחשוב על מחיר אחיד של כרטיסים בכל הארץ. אבל החשוב מכל- חובה לעשות סדר. חובה שאנשים ידעו מתי משחקים, איך משחקים, מי משחק וכמה זה עולה. 

מכיוון שאין סיכוי שמישהו בהתאחדות לכדורגל יעשה שינוי בעונה הבאה, דיי ברור שגם בספטמבר 2010 חצי מהקבוצות לא ידעו אם הן העפילו לשלב הבא במפעל או שאולי הוא אפילו לא התחיל. 

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק