עניין של טירוף ומחויבות

מה הסוד של נבחרת מצרים, שזכתה באליפות אפריקה, תוך שהיא נוקמת באלג'יריה ומשפילה אותה? מיטב המומחים מנסים לענות איך ביבשת בה משחקות קמרון, חוף השנהב וניגריה, עשויה מצרים לזכות באליפות שלישית ברציפות

יום שישי 29 ינואר 2010
שלמה חסיד
 רק לפני חודשיים השתרר שקט בכל רחבי מצרים. ההפסד לאלג'יריה בקרב על העליה למונדיאל נראה למקומיים כמו המכה ה-11 בסדרת מכות מצריים שהוריד הקב"ה על ממלכתו של פרעה הקדמון. ואולם כעת, חודשיים לאחר מכן, האומה המצרית שוב גאה. מצריים נקמה באלגי'ירה בחצי גמר אליפות אפריקה עם רביעיה מהדהדת, ולאחר מכן זכתה בתואר אחרי שניצחה בגמר את גאנה. 

מצרים זכתה באליפות אפריקה לפני ארבע שנים, אולם אז זה נראה היה יותר כיתרון הביתיות. הזכייה באליפות לפני שנתיים היכתה רבים בתדהמה, ואיש לא נתן למצרים סיכוי באליפות הנוכחית. אבל מצרים ניצחה את כל משחקיה ובן השאר גברה על ניגריה, אלג'ייריה   וקמרון, שלוש שהעפילו למונדיאל,  בדרך לאליפות נוספת. אז מה הסוד של מצרים? התשובות של מספר מומחים בעניין,  לפניכם.

ח"כ אחמד טיבי, אוהד ספורט בכל אמ"ח אבריו מנסה להסביר: "נבחרת מצרים מצליחה כי יש לה מאגר כשרונות גדול, שאין באף נבחרת אחרת. היא הנבחרת הטובה באפריקה בכלל ובעולם הערבי בפרט. לכן זה לא מפתיע שהיא זוללת תארים. היא מרגישה מחוייבת להגן על שמה הטוב, וזה מה שדוחף את השחקנים".

עיתונאי הספורט זוהר בהלול גורס: "למצרים יש כבר שש אליפויות אפריקה, והניסןן שלהם מדבר. השחקנים יודעים את העבודה, הם מיומנים בזה, כמו מכבי בכדורסל. זה הפרנסה שלהם וזה מה שהם יודעים לעשות הכי טוב, לקחת אליפויות. לכן הם לא מתרגשים גם כשקשה, ופשוט הופכים לנבחרת בלתי ניתנת לעצירה. בכדורגל ובספרט לניסיון ולמוניטין יש משקל מכריע. הנבחרות האחרות פשוט משקשקות מולם".
 
ג'וודו עודה מערוץ 1, המומחה הכי גדול  בארץ לכדורגל מצרי, חושב שההצלחה מגיעה מהקווים: "המאמן חסאן שחאטה מאמין בשיטה של הולנד בשנות השבעים, כשכולם משחקים בשביל אחד. הכוכבים ,עאמר זקי,  מידו ואבו טריקה פצועים. אבל כולם משחקים בשביל האחד הגדול הזה שזה העם המצרי. הנבחרת פשוט רוצה לפצות את העם המצרי. המטרה שלהם הייתה לשבור את השיא של שלוש אליפויות אפריקה רצופות, ולקחת תואר שביעי ביבשת. הקלף הסודי של הנבחרת זה ג'ידו שעלה ארבע פעמים כמחליף והכריע את השחקים".

עוזי דן, ראש דסק עולם בספורט הארץ היה נוכח באליפות הבלתי נשכחת במצרים לפני ארבע שנים. דן מסכם: "הליגה המצרית היא הטובה באפריקה, וטובה יותר מליגות אירופיות בינוניות כמו בלגיה. זו הסיבה שהשחקנים הטובים נשארים בקבוצות הגדולות של קהיר, בעיקר אל אהלי, שיש בה כסף רב. כששבעה שחקנים מגיעים מקבוצה אחת זה תורם ללכידות של הנבחרת".

 ומה עוד?

"הטירוף במצרים סביב הכדורגל דוחף את השחקנים. הייתי שם ואני יכול לדווח שלא ראיתי דבר כזה באף מקום".


      

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק