פרשת גולסה: כל מה שמטעים אתכם

חלק מהפרסומים בתקשורת שגויים. חלק מהעיתונאים מתעלמים מעובדות. חלק פשוט לא מכיר את החוקים. דורון ברגר מנסה לעשות סדר ומבהיר: גם אם אייל גולסה, ישחק בלאציו זה יהיה רק באישור מכבי חיפה

יום שני 01 פברואר 2010
דורון ברגר

מאז פורסמה הידיעה לפיה אייל גולסה חתם בקבוצת לאציו, טוענים רבים שגולסה, הילד מנתניה, היכה את נשיא מכבי חיפה יעקב שחר, ללא רחם וללא מענה. כאילו נשיא מכבי חיפה, יעקב שחר, החל לעסוק רק אתמול בכדורגל.

ייאמר מיד- אם מכבי חיפה תגיע להסכם עם לאציו או עם גולסה, יעבור הקשר לאיטליה ויהיה השחקן הישראלי השני שמשחק שם (טל בנין שיחק בעבר בברשיה). קשה להאמין שמכבי חיפה תוכל לעמוד בדרכו של שחקן שלא רצה לשחק אצלה וסביר להניח שיהיה הסדר זה או אחר. אבל מכאן ועד הפרסומים המטעים, הדרך עוד ארוכה. אז מה אומר החוק? מיד נעשה סדר.

בכלל, חלק מהפרסומים האחרונים מעוררים תמיהות. האם העיתונאים לא יודעים את האמת על חוק סהר? האם כולם טרחו לבדוק עם עורכי דין מה בדיוק אומר החוק? ממש לא ברור. מה שכן ברור הוא שביומיים האחרונים פורסמו שתי ידיעות מוטעות.

השגיאה הראשונה: חוזה לא תקף ברגע ששחקן מגיע לגיל 18

אם אכן היה מדובר בנתון נכון, סביר להניח שחלק ממועדוני  הכדורגל הבעולם היו קורסים. המחשבה כי בגיל 18 החוזה מבוטל נעוצה בחוק היבש לפיו אדם הוא בגיר ברגע שהוא מגיע לגיל 18 ולכן חתימת הוריו בגיל 17 לא קבילה עליו. אכן, ברוב מדינות העולם, ובישראל, החל מגיל 18, אדם הוא בגיר ואז הוא נתון לעצמו ולק לחזקת הוריו או לאפוטרופוס אחר. אבל, וזה אבל גדול, יש גם היגיון, למעסיקיו של השחקן.

קבוצת כדורגל יכולה, כמו בתי עסק אחרים,  להחתים שחקן כדורגל מתחת לגיל 18 על חוזה לתקופה של עד שלוש שנים. גם אם החוזה הוא לאורך טווח יותר, בית המשפט יתייחס רק לשלוש שנים. על פי הפרסומים, גולסה חתם במרץ 2008 לחוזה לתקופה של 5 או  6 שנים. דהיינו החוזה תקף לתקופה של 3 שנים,  עד מרץ 2011. עד אז הוא יכול לבקר ברומא, לערוך בדיקות רפואיות ולפנטז על כל מה שהוא רוצה, אבל הוא יישאר חתום במכבי חיפה (ושוב, לאציו עוד יכולה להגיע להסדר עם מכבי חיפה וסביר להניח שתעשה זאת).

ומדוע נקבע החוק? כי הרי לא ייתכן שבדיוק כשהשחקן יהיה בן 18 אז כבר לא יחולו עליו חוזי העבר?. יום ההולדת ה-18 של גולסה חל ב-7 באוקטובר 2009.  האם מכבי חיפה הייתה צריכה להחתים אותו, ב-8 באוקטובר 2009,  כשהוא היה בן 18 ויום או בן 18 ושעה? האם גם ליונל מסי היה משוחרר מברצלונה בדיוק ביום בו הוא חגג 18? ואם גולסה היה עוזב את ישראל ב-5 באוקטובר, כשהוא בן  17 ו-364 ימים? האם הוא יכל לחתום למחרת בכל קבוצה  בה יחפוץ? ברור שלא.

השגיאה השנייה: חוק סהר

נסו לחפש בויקיפדיה את הערך "חוק סהר" ומה תגלו? אין כזה חוק. משום מה כמה עיתונאים ופרשנים מנסים למכור לכם שחוק סהר קיים, אבל את החוק אותו יזם חבר הכנסת חיים כץ, לא אישרה הכנסת מעולם בקריאה שלישית, וסביר שגם לא תאשר בקרוב.

מה כן יש? למעשה כלום. בסופו של דבר השיג כץ הסדר עם שלטונות הצבא. בהסדר כלולים גם בעלי הצטיינות במוסיקה ובמחול. על פי ההסדר יוכלו ספורטאים לבקש דחיית שירות של שנה אחת בכל שנה ובכל מקרה לא יותר מארבע שנים. עוד ניתן יהיה לבקש קיצור השירות בשנה אחת. כמו כן יהיה ניתן להגיש בקשה מיוחדת לפיצול השירות לתקופות מסוימות, ובלבד שהספורטאי יעמוד בתחייבותיותיו.

חוק סהר המקורי היה אחר לגמרי. הוא היה אמור לאפשר לספורטאים לעשות את השירות הצבאי  בחו"ל, בדרך כלל בנציגויות רשמיות של ישראל, כמו שגרירות. אלא שהחוק הסופר בעייתי הזה, כנראה ולא היה עומד מעולם מבחינה משפטית ולכן עם גולסה מפנטז על שמירה בשגריות ישראל ברומא, כדאי שיחשוב מי הטעה אותו.

מה שכן, סהר תמיד יכול להיות עריק ופשוט לא להתגייס. אם יחליט על צעד כזה, החל מחודש יולי, בנחיתה הראשונה שלו בישראל, הוא יגיע היישר לזרועות כוחות הביטחון. מעניין אם כשיישב אז מאחורי סורג ובריח הוא יספר על כך שששני עורכי מדור הספורט של ידיעות אחרונות לשעבר, טוענים שהחוק של כץ, עבר בהצלחה.

צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה

תגובות

d

טלספורט בפייסבוק