למה אף סרט על פנאן לא מעניין

אחרי שצפינו בסרט השלישי בסדרת הסרטים על מוני פנאן, ההרגשה שלנו היא שאנו לא יודעים כלום. כל הסרטים היו על גבול הצהוב. מי שיצליח להביא התייחסות נרחבת מדיוויד פדרמן ומעזר פנאן, יהיה זה שיפגע בינגו

יום רביעי 03 פברואר 2010
דורון ברגר
נגמר? כנראה שכן. הסרט "מה הרג את מוני פנאן?" הוא הסרט האחרון בטריולוגיה הלא מופלאה  שהחלה בסרטו של אמנון לוי על החיים הסודיים של מוני פנאן, נמשך בתכנית "המקור" בסרט שעסק בעיקר בציון נתן, שותפו לעסקים של מוני פנאן, והושלם בסרטה של אופירה אסייג בצילומים על גבול הפורנוגרפיה של בני משפחתו של פנאן, ששידרו בעיקר חוסר אמינות.

אך אחד מהסרטים האלה, לא יזכה בפרס הסרט התיעודי או התחקיר של השנה. כולם נעשו מעט בחופזה, כולם מציגים רק צד אחד של הסיפור, כל אחד צד אחר. 

אז מה למדנו משלושת הסרטים? מהסרט של אמנון לוי, למדנו שפנאן לא התעסק רק עם כספי שחקנים, אלא אולי גם עם חלק מהורי השחקנים. שאר הפרטים בסרט של לוי (אותו  ערך בפועל חיים שדמי)  היו ידועים פחות מ-48 שעות אחרי שפנאן נקבר בקריית-שאול. עם כל הכבוד לסכום שחשף אביו של גיא גודס (מעט יותר מחצי מיליון שקל), מדובר גם, כביכול, במהלך עסקי על גבול ההלוואה בין חברים. ההבדל הוא שרוב האנשים שקוראים את שורות אלה, מלווים מחברים משהו כמו  3,000 ש"ח , פנאן נהג להלוות בערך פי 100.

דרוקר ושלח הביאו את סיפורו של ציון נתן, פעם חשב במכבי תל-אביב והאיש שעדיין לא הבנתי אם הוא נמצא במחתרת או שהוא מוכן להיחשף אם משלמים לו את הסכום הנכון. נתן הוא אינטרסנט מובהק לאחר שהוא עצמו הודה שאיבד אצל פנאן סכום שעולה על 2.5 מיליון שקלים. גם הוא לא שידר אמינות נטו, גם אם כל דבריו היו אמת.

הסרט של אופירה אסייג עורר ביקורות קשות ונוקבות. לאסייג  יש את הסגנון שלה, שבוודאי לא דומה לזה של לוי או דרוקר ושלח. אסייג עשתה סרט פרו משפחת פנאן ואם שרון או לירון פנאן חושבות שהן יצאו טוב מהסרט הזה, הן כנראה חיות בסרט. לזכותה של אסייג יאמר, שמהסרט שלה אף אחד, אולי מלבד רגב, לא יוצא טוב. גם שמעון מזרחי מצליח לאבד את עצמו נוכח השאלות של אופירה אסייג וגם אסייג עצמה לא יוצאת טוב במיוחד, כשכמעט כמו תמיד בסרטיה, היא הופכת להיות חלק מהסיפור.

אבל השורה התחתונה היא העגומה מכל. משלושת הסרטים לא למדנו כמעט כלום. עם כל הכבוד למכתב שהותיר מוני פנאן או לעדות האינטרסנטית של של נתן, הרי שלפרשה הזאת יש שלושה אנשים שאמורים לדעת קצת יותר ושהם היו יכולים לשפוך אור גדול מאוד על כל הנעשה מאחורי הקלעים. 

האחד הוא ציון נתן, שאותו כאמור כבר שמענו, אבל בעיקר בנוגע לחוב הפרטי שלו. השניים האחרים הם דיוויד פדרמן ועזר פנאן. 

דיוויד פדרמן היה זה שהוביל, כך על-פי הפרסומים, את המהלך לעזיבתו של מוני פנאן את מכבי תל אביב. הוא לא הגיע להלוויה  וגם לא ל"שלושים". מאז מותו של פנאן, פדרמן שותק, מלבד תגובה מינורית פה ושם. פדרמן גם אמר בעבר כי: "אני ומוני יודעים למה הוא עוזב". מי שיצליח להשיג ראיון נרחב איתו על הפרשה, יזכה בוודאי לכמה תגליות מרעישות.

האיש השלישי שאמור לדעת כמעט את הכל, אם לא את הכל, הוא עזר. יש המכנים אותו האחיין ויש האומרים שהוא בעצם הבן המאומץ של מוני פנאן. אני קורא לו:  האיש הכי קרוב למוני, לפחות במישור העסקי. האם הוא מכיר את ספר החובות? האם הוא ניהל את הבנק? מה הוא בדיוק ראה בחדר מספר שעות אחרי שפנאן תלה את עצמו? ולמה בעצם הוא לא מתראיין?  האם יש סכום שיכול לשכנע גם אותו להתראיין? האם הוא יבקש יותר מציון נתן?

מי שיצליח  לצלם ראיון נרחב עם עזר יהיה כנראה הזוכה הגדול. זה יהיה הבינגו. עזר הוא האקדח המעשן בסיפור הזה. כל סיפור אחר וכל ראיון אחר, תמיד יהיה אינטרסנטי מובהק ויהיה על גבול הרכילות. 

מה שכן, זו רכילות ששווה, כך מתברר, הרבה מאוד כסף.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק