הגיע זמן הותיקים

לא חשוב מי יהיה המאמן הבא של נבחרת ישראל, מה שבטוח הוא שאי אפשר יהיה להשתמש שוב בתירוץ שזה הזמן לגדל דור חדש של שחקני כדורגל. הבית הקל הוא ההזדמנות האחרונה והאמיתית של בניון וחבריו

יום שני 08 פברואר 2010
דורון ברגר
יממה אחרי הגרלת משחקי מוקדמות אליפות אירופה ועכשיו כבר ברור. מדובר באחת ההגרלות הקלות ביותר שזכתה לה נבחרת ישראל  במסגרת משחקי המוקדמות מאז שהצטרפנו לאירופה. אפשר גם לומר שמדובר בהגרלה הקלה ביותר.

לכל מי שחושב שבמוקדמות מונדיאל 2010 ישראל זכתה בהגרלה קלה, צריך להזכיר שישראל זכתה אז בהגרלה הקלה מכל של קבוצות הדרג הראשון. יוון דורגה אז אחרונה מבין קבוצות הדרג הראשון. מאידך, שוויץ הייתה הקבוצה הטובה ביותר מבין קבוצות הדרג השלישי. כך ששוויץ הייתה אז הזוכה הגדולה בהגרלה- שהגרילה את יוון החלשה ביותר בדרג הראשון ואת ישראל, החלשה ביותר בדרג השני. לשוויץ זאת הייתה הגרלה מצוינת וכך גם לישראל הפעם.

נבחרת ישראל הגרילה את שתי הנבחרות הנוחות ביותר מבין הדרג הראשון והשני. שוב, כמעט שום תירוץ לא יעזור כאן, אבל אנחנו כבר התרגלנו לאכזבות ומשום מה יש הרגשה שאכזבה כזאת תהיה גם הפעם.

הרבה מאוד תלוי בקמפיין הקרוב באבי לוזון. את מי הוא ימנה למאמן ומתי. חשוב מאוד כל נושא סידור המשחקים. ההליך ייעשה בשביעי במרץ ביוון או בהגרלה. בכל מקרה, עד אז לישראל לא יתמנה מאמן, וגם אם יתמנה אחד כזה, הוא לא יספיק להכין שיעורי בית. אז את האפשרות להעניק למאמן לבחור את לוח המשחקים כבר איבדנו. מצד שני, הלוח הוא לא הדבר הכי חשוב בקמפיין הקרוב.

הקמפיין הקרוב צריך וחייב להיות של השחקנים הותיקים. ריצ'ארד נילסן ואברהם גרנט, שעשו עבודה לא רעה בנבחרת, חטאו בחטא "קידום השחקנים הצעירים ובניית נבחרת לעתיד". דרור קשטן קצת נרגע עם ההתבטאויות האלה אבל הוא נכשל כישלון טוטאלי. שחקני נבחרת לא צריכים לבנות, אלא אם כן באמת הם כישרונות ותיקים וצריך להסתמך רק על שחקנים צעירים. 

בשביל לבנות שחקנים יש את הנבחרת הצעירה. אפשר לשלב שחקן צעיר אחד או שניים בהרכב הנבחרת, אבל הבנייה שלו בטח לא צריכה לבוא על חשבון אוהדי הכדורגל של ישראל. 

לישראל יש שורה של שחקנים ותיקים ומנוסים שכבר עברו דבר אחד או שניים בחיים. חוץ מההעפלה לטורניר גדול. עליהם ורק עליהם צריך המאמן הבא להסתמך. רובם סביב גיל ה-30, חלקם שיחקו בליגות מובילות באירופה או בליגת האלופות, במעמדים מרגשים הרבה יותר ממשחק מול נבחרת גרוזיה. 

בשער הנבחרת יש שלושה שוערים ותיקים שכולם עברו מזמן את גיל 30. שלושתם שיחקו כבר בליגת האלופות. טל בן-חייים יחגוג בקרוב 28, אבי סטרול יחגוג בקרוב 30 וגם דקל קינן כבר לא ילד (בן 26). קלמי סבן בן 30, יואב זיו בן 29 ודדי בן-דיין בן 32. כולם עדיין בכושר ומשחקים באירופה או בקבוצות מובילות בכדורגל הישראלי.

גם גל אלברמן, יניב קטן, תמיר כהן, יוסי בניון, עומר גולן, אליניב ברדה ורוברטו קולאוטי יותר קרובים לגיל 30 מאשר 20. אפשר לחזק אותם בעוד שחקן צעיר אחד או שניים, אבל עם כל הכבוד לעובדה שגיא אסולין מככב בברצלונה ב', שיקרע קודם זוג נעליים אצל אלי אוחנה ומוטי איווניר לפני שהוא יזכה לכבוד של לשחק מול 40,000 צופים ברמת-גן.

המדהים הוא שאפילו השחקנים הצעירים מאוד של ישראל הם בעלי ניסיון. בן סהר הספיק כבר לשחק באנגליה, הולנד ובספרד. יש לו אפילו כמה דקות בקבוצה הבוגרת של צ'לסי. משחק ביתי מול יוון לא אמור להכניס אותו לפאניקה. אייל גולסה, שכנראה יזכה לשחק בקמפיין הקרוב, שיחק כבר בליגת האלופות. גם שילובו לא אמור להוות שום תירוץ של בניה לעתיד אלא רק בונוס למאמן הבא.

כל אחד מהשחקנים הותיקים צריך להבין - אלילת המזל הגיעה לישראל פעמיים ברציפות בדמות הגרלה סופר חלומית. מכיוון שהמזל כנראה ולא יחזור בפעם השלישית ברציפות, זאת כנראה ההזדמנות האחרונה של כל השחקנים הותיקים בנבחרת להעפיל לטורניר גדול. זה הזמן של שחקנים ותיקים, רעבים, מנוסים ואיכותיים. זה הזמן של שחקנים שמשחקים בצמרת הליגה הספרדית, האנגלית ובקבוצות הליגה הגרמנית, ההולנדית והבלגית להעפיל לאליפות אירופה. זאת צריכה להיות המטרה היחידה של נבחרת ישראל. את זה אבי לוזון יכל חהבהיר למי שיזכה לתפקיד הרם של המאמן הלאומי.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק