היכל נוקיה? איפה היכל אורנג'?

מכבי ת"א השיבה את גביע המדינה לארון בפעם ה-37. אילולא היתרון הביתי בדמות היכל נוקיה,הצהובים היו עומדים בפני מבחן מעשי שנה אחר שנה. אייל כהן פונה למינהל מקרקעי ישראל להפשיר אדמות לבניית איצטדיונים מודרנים וגדולים בפריפריה

יום שישי 19 פברואר 2010
אייל כהן

מכבי תל אביב זכתה אמש (חמישי) בהיכל נוקיה בגביע מספר 37. לא שזה מרגש כל כך את חובבי הכדורסל בישראל, אבל את אוהדי מכבי זה דווקא כן החזיר לתחושות טובות, במיוחד לאחר כ-3 שנים בהם לא זכתה האלופה הניצחית והשיבה את כבודה האבוד.

מברוק על הגביע, אבל דבר שאולי מהווה יתרון אדיר למכבי תל אביב, זהו בעיקר היכל נוקיה. אין ספק שהעיר הכי חזקה בארץ גם זקוקה להיכל תהילה, שיוביל אותה לעידן החדש, אבל הבעיה היותר מרכזית היא הפריפריה. אין אף אולם משמעותי בכדורסל הישראלי, שמהווה אתגר רציני למכבי כדי להתאמץ ולהוות יריב לגיטימי. 

עם כל הכבוד לאולמות הכדורסל מחוץ לתל אביב, כמו אולם מלחה הפיצפון, אולם הפחים של חולון שנראה כמו חורבה, או גן נר ומטרוורסט רעננה, שבעיקר מתאימים למשחקי קט-סל תיכוניים, זה בהחלט לא מה שיגרום למינוף הכדורסל הישראלי, שתקוע מאז הקמתו בשכונת יד אליהו הדרומית.

לא מובן לי שעם כל הכבוד לכל המועצות למיניהן, כמו הטוטו, איגוד הכדורסל ועוד כהנה וכהנה עמותות, אין אף גוף שבאמת מזיז משהו בארץ הקודש. דיברו על ארנה בירושלים, אולם כדורסל חדיש ומחודש לצידו של המגרש הכדורגל החדש בחיפה, אולי אף אוסישקין חדש בתל אביב, אבל דיבורים כמו חול והפופוליזם וההבטחות הבדויות עולות וצצות כל שנה ושנה ושום דבר לא זז. 


אמריקן איירליינס סנטר כמשל. בקרוב בארץ הקודש?

אבל בעולם תאגידי, שמייצר את הדבר הבא, זו לא בעיה לבנות כל כך איצטדיונים לתפארת. בארה"ב לדוגמא, בליגת הNBA, רוב המגרשים בנויים על ידי התאגידים הגדולים, שמהווים נתח חשוב במועדון. חברת התעופה 'אמריקאן איירלנייס' בעלת הארנה בדאלאס, גם חברת התעופה 'אייר קנדה' בעלת המגרש בטורנטו. חברת התקשורת ATNT, בנתה את המגרש המודרני של סן אנטוניו, 'טויוטה סנטר' ביוסטון ועוד עשרות דוגמאות ביבשת אמריקה ובעולם.

לתאגידים יש אינטרס והוא למנף את עצמם שיווקית. אין ספק כי היכל כדורסל, שיהיה מולטי היכל, גם להופעות ואירועים אחרים יגרום לקידום הפריפריה והובלת דרך חדשה בעידן המודרני. אבל בישראל כמו בישראל, ספק אם דברים מסוג אלו ילקחו בחשבון (ע.ע תכנית התחבורה של נתניהו).

לכן אין כלל ספק שיש הגמוניה אחת בלבד אשר שלטת מאז ומעולם בכדורסל הישראלי ולכן השינוי המיוחל של המציאות לא יתאפשר לאף קבוצת כדורסל אילולא מספר אולמות בקיבולת של 7-8 אלף צופים ומעלה. כולם בהחלט יודעים איזה עוצמות היכל נוקיה מספק בערבי חמישי במסגרת היורוליג, שמעלה ב-20 אחוז לפחות למארחת יתרון ביתי משמעותי.

אפשר גם לציין בהומור, שלעניות דעתי היכל נוקיה גזר הכי הרבה רשתות אי פעם אולי אפילו יותר מכל קבוצת כדורסל ביבשת ואף בעולם כולו. 

לכן אין בכלל ספק שאם לה יענו להצעה הנ"ל, הכדורסל הישראלי ימשיך לדשדש בזמן שמכבי תל אביב תזרוק עצם מדי עשור בדוגמת  "אפליה מתקנת", כדי ליצור איזון דמיוני ו-וירטואלי בליגת מכבי תל אביב בע"מ.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק