אין יותר ראוי מאדון אוחנה

אחרי שבאוסטרליה הוא סתם את פיו של פרנק ארוק האנטישמי, הוביל את מכלן לזכיה בגביע אירופה וחזר לבית"ר ירושלים בליגה הארצית כדי להחזיר אותה לליגה הראשונה ולזכיה באליפויות, אין ראוי מאלי אוחנה לאמן את הנבחרת

יום רביעי 03 מרץ 2010
שלמה חסיד
בגיל 15 זינק אלי אוחנה לבוגרים של בית"ר ירושלים, אז קבוצת תחתית אפורה ומשעממת שגם השרוף שבאוהדיה לא האמין כי אי פעם תזכה באליפות. בית"ר של ימי ימק"א (השם ייקום דמו) היתה קבוצה נאיבית, שכונתית ובעיקר מרירה מטענות קיפוח. 

לצד מלמיליאן האלגנטי והמלוטש, ומזרחי שהיה גדול השוערים הישראלים בכל הזמנים, שיחקו בה רק קצבים כמו אשש, שירזי, ג'אנו, קירט וחכם. כבר באימון הראשון שלו, תחת המאמן דוביד שוויצר עליו השלום, אוחנה עשה פורפרה מכל סוללת ההגנה הזאת. עוד באותו היום מלמיליאן ומזרחי נכנסו לחדרו של דוביד וביקשו ממנו להכניס את הילד החצוף משכונת האזבסטונים להרכב. כל השאר היסטוריה.

היום, בעשור החמישי לחייו, אוחנה יזכה לכבוד שמעטים בכדורגל הישראלי זכו לו. הוא ידריך את נבחרת ישראל במשחק ידידות ברומניה. אחרי שניצח באוסטרליה את פרנק ארוק שונא היהודים,  אחרי שסחב את מכלן (איפה זה בכלל?) לזכיה בגביע אירופה, ואחרי שחזר לבית"ר ירושלים בליגה הארצית כדי להעלות אותה ליגה ושנה מאוחר יותר לזכייה בעוד שלוש אליפויות  - אין בעייני ראוי ממנו להיות מאמן הנבחרת, ולו למשחק אחד.

נסו להיזכר אפילו בפרשיה אחת שבה היה מעורב אוחנה. אל תגרדו את הראש, חבל על המאמץ. באוחנה לא דבק רבב מעולם. הוא דמות חינוכית מהמעלה הראשונה. ילד שגדל בשכונת שטרן,  קשת היום, בירושלים (אלי גדל ברחוב בו שוכן כיום אולם הכדורסל של הפועל ירושלים במלחה), עם 11 נפשות בחדר אחד, והצליח לפלס לעצמו את הדרך אל לב הקונצנזוס - ואם זה לא סיפור על הצלחת הפרוייקט הציוני, אני לא יודע מה זה כן הצלחה.

ולא הלך לו בקלות. בכל פינה חיכו לו עם חרבות שלופות. סיפרו שהוא שונא לקום בבוקר, אמרו שהוא לא יודע מה זה סקאוטינג, ושאין לו שיטת משחק. המון בלה בלה בלה. מכל הפסד ליגה שלו עשו טרגדיה. כשירד ליגה עם נמושות כמו כפר סבא, קרעו אותו לחתיכות קטנות כאילו דירדר את בית"ר לליגה א'.

אוחנה יודע כיצד הדברים זזים בתקשורת. אוחנה היא פיגורה. כל כתבה עליו זוכה לרייטינג אדיר. במיוחד כתבות שצולבות אותו. ככה זה בחברה צמאת דם כמו שלנו.

אבל אלי ידע איך לנתב את הקריירה שלו עד הלום. בסטייל, באדישות, ועם המון סבלנות - ממש כמו הסלאלום ההוא באוסטרליה - הוא ניווט את דרכו עד ליום ההיסטורי הזה.

כולי תקווה שיום יבוא ואוחנה, שאותו הערצתי באופן עיוור כשהייתי ילד ירושלמי שמן וחולמני, יהפוך בזמן הנראה לעיין למאמן נבחרת ישראל לקמפיין או שניים. אז, אולי, יש סיכוי שארצה שהנבחרת התל אביבית הזאת תצליח.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק