ידידים של כולם

מדוע אנחנו כל כך טובים במשחקי ידידות? בגלל האופי השכונתי שלנו, היעדר הציפיות, שחקני היריבות שמפחדים להיפצע, והמחליפים שלנו שמקבלים הזדמנות ונותנים את הכול להוכיח את עצמם. שאלנו מספר מומחים בעניין

יום חמישי 04 מרץ 2010
שלמה חסיד

שוב חוזר על עצמו הניגון הכל כך מוכר. הנבחרת שלנו מנצחת במשחק ידידות, ובעיתונים לא מפרגנים, וכרגיל טוענים שאנחנו אלופי העולם במשחקי ידידות. אבל מה הופך אותנו לכל כך טובים במשחקי ידידות, והאם ניתן להעתיק את היכולת הזאת למשחקים רשמיים? 

דני נוימן, פרשן הערוץ הראשון, גורס: "משחקי ידידות זה הלחם והחמאה שלנו. קודם כל יש לנו מזל להגריל ידידות שהם לא בכושר כמו נבחרת רומניה אתמול, שהיא כבר ירדה מנכסיה ורחוקה מהיכולת שאנחנו מכירים מהמונידאלים".

מה עוד גורם לנו להצטיין במשחקי הכנה?

"היריבות מפחדות על הרגליים במשחק הזה. שחקנים שומרים את עצמם, כי זה הרי סתם משחקים, ואף אחד לא רוצה לאבד רת המקום שלו בקבוצה שלו בליגה בשביל משחק מבחן, אז הם אוטומאטית משחקות פחוות טוב".

שרגא שדה, פיסכולוג ספורט, מנסה להסביר: "קודם כל יש לנו נבחרת טובה ומפוצצת בכישרון. השאלה היא איך גורמים לכישרון הזה לצאת החוצה. והתשובה, מבחינתנו, היא להפחית לחץ. משחקי ידידות לא קובעים כלום, אין ציפיות, אין לחץ, אין מתח, השחקנים באים רפויים ובאופן טבעי מוציאים החוצה את הדברים הטובים שלהם".

וכשיש לחץ במשחקים רשמיים?

 "זה גורם לנו להשתמש רק בחלק מהיכולת שלנו, כי אנחנו לא יודעים איך להתמודד עם הלחץ הזה. הציפיות מהנבחרת גבוהות, יש הרגשה שחייבים לעלות למונדיאל, השחקנים פוחדים שיצלבו אותם אם זה לא יקרה. האווירה נהיית מתוחה, וקשה מאוד לתפקד".

שייע פייגנבוים, כוכב הנבחרת שהעפילה למקסיקו בשנת 1970, אמר: "משחקי ידידות זה בכלל לא כדורגל מקצועני. זה שכונה. משחק בין חברחים. המאמנים עושים ניסויים, הקהל בא לראות הצגה, והתוצאה לא חשובה בכלל. בגלל האופי השכונתי שלנו אווירה כזאת הרבה יותר מתאימה לנו. אנחנו כמו התלמיד שמפגין ידע רב בכיתה אבל פוחד ממבחנים".

אז מה עושים?

"מורידים ציפיות מהשחקנים. אבי נמני עשה את זה יפה במכבי תל אביב. גם שם הציפיות היו גבוהות כל שנה, וכשהפסיקו לצפות פתאום השחקנים חזרו לעצמם. לא יכול להיות שכל קמפיין יגידו שאנחנו עולים למונדיאל, ובסוף זה לא יקרה".

תמיר כהן, שחקן הנבחרת, סיכם: "משחקי אימון זו הזדמנות מצויינת לשחקנים המחליפים להוכיח את עצמם למאמן הראשי שהם מתאימים לשחק בהרכב. הם משחקים מצוין במשחקים האלה, ועטים על ההזדמנות שניתנה להם. לנו יש המון שחקנים טובים שיכולים להיות בהרכב, ויוצא שאנחנו משחקים טוב גם במשחקי המבחן ולא רק במשחקים הרשמיים".
   

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק