הם פשוט ויתרו על האגו

באופן שהפתיע רבים מצליחה ריאל מדריד, שתתמודד הערב מול ליון, להשיג תוצאות טובות עם קבוצת גלקטיקוס, הבנויה על טונות של אגו. איך היא עושה זאת, מדוע דווקא הפעם זה מצליח? שאלנו מומחים בעניין ואפילו אטורה מסינה ניסה לפרשן

יום רביעי 10 מרץ 2010
שלמה חסיד
זה כבר נוסה מספר פעמים בעבר וכמעט תמיד נכשל. ראשי קבוצות ניסו לבנות קבוצות כדורגל משופעות בכוכבים וקרסו. כך חשבו רבים שיקרה גם לריאל מדריד שהצטיידה בקיץ האחרון בשניים משלושת השחקנים הטובים בעולם - קאקה ורונאלדו ואליהם צירפה, בן השאר, את קרים בנזמה הצרפתי.

אלא שהתברר כי לעיתים הרעיון של הקמת קבוצת גלקטיקוס עובד. ריאל מדריד, מובילה את הליגה בספרד והערב היא תתמודד  מול ליון בשמינית הגמר של ליגת האלופות ותנסה להפוך פיגור 1:0  מהמשחק הראשון לכרטיס לשלב הבא.

אז איך הצליחה מדריד במקום שבו קבוצות אחרות נכשלו בעבר, כולל ריאל עצמה? שאלנו מספר מומחים.

בישראל נבנו מספר פעמים קבוצות גלקטיקוס. שתיים מהם זכורות במיוחד. בשנת 2000 בנה גד זאבי קבוצת כוכבים בבית"ר ירושלים שקרסה, ובשנת 2005 בנו דיוויד פדרמן ולוני הרציקוביץ' קבוצת כוכבים במכבי תל אביב עם אבי נמני , אייל ברקוביץ' וג'ובאני רוסו,  והקבוצה קרסה לחלוטין.

אבי נמני שהוחזר אז מגלות בבית"ר ירושלים, מנסה לפרשן את ההצלחה של ריאל: "ריאל מדריד מצליחה היום כי הכוכבים שלה מוותרים על האגו. הם כנראה הבינו שאין דרך אחרת, ושכל הפרוייקט הזה יקרוס אם לא ישימו את המועדון והאוהדים במקום הראשון. זה מה שעוזר לשחקנים לבוא לידי ביטוי באופן כל כך מוצלח".

לדעתך זה יספיק בשביל אליפות בספרד?

"אי אפשר לדעת. כרגע ריאל ובארסה שוות ביכולתן, אבל זה כבר הישג גדול של ריאל, כי אנחנו זוכרים מה היו הפערים בשנה שעברה. ריאל משחקת מצוין ולפחות כרגע פרוייקט הגלקטיקוס הוכיח את עצמו".

שלמה שרף, שהיה מאמנו של  נמני במכבי בשנת אלפיים, בעוד מיני פרוייקט גלקטיקוס שקרס (מכבי רכשה אז את טל בנין בסכום של מאות אלפי דולרים),, סיפר: "כוכבי ריאל הבינו שאם הם לא יהיו תלויים אחד בשני הם יהיו תלויים אחד ליד השני. כל אחד מהכוכבים ויתר, כי הוא הבין שהוא יהיה אשם בכישלון אם זה יקרה. פשוט הושקע שם כל כך הרבה כסף, האוהדים רוצים הצלחות, התקשורת מחכה בפינה ויש להם כל כך הרבה להפסיד, אז הם בחרו שלא להפסיד".

דבר כזה אפשרי גם בארץ?

"כאן זה יותר קשה בגלל האופי של השחקן הישראלי שחושב שהוא כוכב גם כשהוא לא כוכב. אבל אולי ריאל תיתן השראה לקבוצות נוספות, כולל בארץ, ושחקנים יבינו שאי אפשר לשים את האגו שלהם מעל האינטרס הקבוצתי".

דודו אוואט, המשחק בליגה הספרדית, אמר: "בריאל השנה הושקע כל כך הרבה כסף, שהיה ברור שמתישהו זה יתחבר. אתה לא יכול להיכשל עם שחקנים כאלה. זה באנקר. לפי דעתי הם יכולים לשחק יותר טוב מעכשיו. אין לי ספק שהם יעברו את ליון, למרות שהיא מובילה 0:1, ומכיוון שהגמר השנה יהיה בברנבאו נראה לי שהם יזכו בו".

ומה לגבי הליגה הספרדית?

"פה זה יותר קשה כי בארסה לא תוותר. אני לא הייתי שם כסף על אף קבוצה, כי הכול יכול להיות וגם בארסה לא אמרה את המילה האחרונה למרות שבחודש האחרון ריאל טובה יותר".

ריאל מדריד מנוהלת באופן די שונה ממועדוני הכדורגל בישראל, למשל. מדובר במועדון שמנוהל על ידי דירקטורין שמנהל במקביל את כל קבוצות הספורט השייכות למועדון. מנהלי קבוצת הכדורגל מנהלים גם את קבוצת הכדורסל של המועדון אותה מאמן אטורה מסינה.

מסינה בשיחה עם telesport מנסה להסביר את הצלחת הכדורגל.  מאמן ריאל מדריד בכדורסל, חתם: "גם רונאלדו, גם קאקה וגם בנזמה אלו שחקנים רעבים להצלחות, שלא מוכנים לרדת מקדמת הבמה. יש להם כל כך הרבה מה להפסיד, עד שהם מוכנים לעשות כל דבר על מנת להצליח. רואים על כל הכוכבים שהם באים למגרש בשביל לעבוד, שהם לא מחכים שזה יבוא להם בקלות, וכאן הסוד הגדול".

 אז למה ריאל בכדורסל, שגם היא קבוצת כוכבים, בינתיים פחות מצליחה?

 "אכן עלה בידינו בקיץ האחרון להביא שחקנים טובים, אבל זה לא שכל העסק התפרק, ואנחנו ממשיכים במאמצים שלנו. אם נסיים במקום הראשון בבית שלנו, נרכוש את יתרון הביתיות לקראת הפיינל פור ואני מאמין שנוכל להגיע לשם. הליגה הספרדית קשה ביותר, אבל גם שם אנחנו ננסה להילחם עד הסוף. כוכבים אינם ערובה להצלחה, ושמות לא מביאים תארים, למרות שהם בהחלט עוזרים".

צילומים: gettyimages
   

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק