האם היורוליג באמת נחלש?

הכסף שמשולם לכוכבים פחת, השחקנים האירופים ברחו לאן.בי.איי ומכבי שלא השקיעה השנה נמצאת חצי רגל מהפיינ לפור. האם באמת הכדורסל באירופה נמצא בתהליכי גסיסה? התשובות בפנים

יום שני 22 מרץ 2010
שלמה חסיד
 מפעל היורוליג ספג עלבונות רבים בישראל בזמן האחרון. בכל מקום ואתר טענו המומחים כי המפעל נמצא בנסיגה מבחינת הרמה והעניין, ושחוץ מישראל (שכזכור משיעורי גאוגרפיה לא ממש  נמצאת באירופה), איש באירופה הקלאסית לא ממש עושה עניין מהתוצאות שנופלות במפעל. אבל האם זה באמת כך? יצאנו לבדוק.

טל בורשטיין, שחקן פואנלברדה, ואקס מכבי ת"א הגדולה, מסביר: "היה לי ברור שבעקבות ההצלחה של מכבי השנה יקומו ויגידו שהיורליג בנפילה. אצלנו בארץ יש שני מצבים: או שמכבי נכשלת ואז הקבוצה לא טובה, או שמכבי מצליחה ואז מתחילים לרדת על היורוליג. כאן בספרד, המפעל הזה חשוב ביותר, וארבע קבוצות נאבקות על הזכות להשתתף בו. היורוליג חשוב לא פחות מהליגה הספרדית שהיא המעניינת באירופה. אני עוקב אחרי היורוליג ואני חושב שכל שנה המשחקים שם נעשים הרבה יותר קשים, עם לא פחות מעשר קבוצות שמועמדות רציניות להגיע לפיינל פור, כוכבים גדולים, כסף טוב, אולמות מלאים ותקשורת שמתעניינת ודוחפת".

אז למה אומרים שהיורליג נחלש?

"כי אצלנו בארץ יש חוכמולוגים. ברצלונה לא קבוצה טובה, וריאל לא השקיעה השנה? מסינה שכח כדורסל? וןהשחקנים שלו לא טובים? לקאחה לבוראל אין חומר? צסק"א לא השקיעה כרגיל סכומים מטורפים? אני חושב שהמפעל הזהה משתפר כל שנה. ואגב, גם כשאנחנו זכינו בגביע אירופה, אמרו שהיורוליג בירידה. אז אמרו, מילא".

זליקו אובראדוביץ', שועל יורוליג ותיק, ומאמן פנאתינייקוס, לא ממש מסכים: "אני חושב שהשנה הזאת התאפיינה בכך שקבוצות על כמו פאו, צסק"א וטאו ויטוריה שהיו אורחות קבועות בפיינל פור, עברו שינויים ומשברים. מצד שני זה פותח את הדלת לקבוצות כמו ברצלונה, שהשנה הפכה למספר אחת ביבשת. אני לא יודע אם יש ירידה במפעל, אבל בטח יש שינוי. השמות התחלפו, אבל העניין נשאר. מישהו יודע מי ייקח את הגביע? אי אפשר להמר".

ברצלונה איננה מועמדת על

"מבחוץ הכול נראה קל, אבל אני חושב שיהיה מעניין לעקוב ולראות. לדעתי הפיינל פור בפריז יהיה חוויה לכל אוהד, מה גם שאני בכלל לא יכול להסתכן ולהמר מי יגיע לשם בסופו של דבר".

עודד קטש, פרשן היורוליג של ערוץ הספורט: "התשובה מתחלקת לשני חלקים: מהטופ 8 ומעלה, אין שינוי, זה עדיין הקצפת של אירופה, עם שמות שהגיעו מהאן.בי.איי, שחקנים שויתרו על חוזה באן.בי.איי ושחקנים שתוך שנה-שנתיים יהיו הדבר הבא בכדורסל העולמי. לעומת זאת, הגיעו לטופ 16 ולשלב המוקדם קבוצות שהם קלאסיות ליורוקאפ".

מכבי לא הבריקה ובכל זאת היא אוטוטו בפיינל פור

 "קודם כל אני מקווה שהיא תגיע, אבל זה לא בטוח. מצד שני, למכבי תמיד היתה נחיתות בתקציבים לעומת הקבוצות הגדולות, אבל היא התעלתה על עצמה בגלל נחישות, אופי ופיני גרשון. זה שיטה שפעלה תמיד, גם בימים הגדולים ביותר של המפעל".

אבל מה חושבים האוהדים? יאיר שמחן, אוהד מכבי ותיק משער 11, אמר: "בטח שיש ירידה. אני כבר עשרים שנה הולך למכבי, ואי אפשר לומר שהשחקנים היום מזכירים בכלל את התקופה של שאראס-פרקר-וויצ'יץ'-בסטון. מי היום בכלל נכנס לחמישיה איתם? עצם העובדה שבכל זאת אנחנו בפיינל פור אומרת המון. רוסיה התמוטטה וצסק"א חטפה מאיתנו 20 הפרש, מככבים פה שמות מהיורוקאפ כמו צ'אק אידסון ואלן אנדרסון, ושחקני יורוליג ממוצעים כמו כספי עזבו לאן.בי.איי. אני חושב שככל שהקהילה של השחקנים האירופים בבאן.בי.איי הולכת וגדלה, ככה היורוליג נחלש, כי הם לא משחקים אצלנו. היום יש כל כך הרבה כוכבים אירופים באן.בי.איי עד שאין להתפלא שהיורוליג בקושי מעניין".

לפיינלפור אתה נוסע?

 "כן, בשביל להיות עם החבר'ה. אבל בתכל'ס, מי בפריז בכלל יודע מה זה כדורסל? הם חושבים שאנחנו חוראנים מהמזרח התיכון שבאו לפריז בשביל איזה תחרות בענף שגם בבתי הספר לא משחקים. באירופה יודעים רק מה זה כדורגל. כל השאר זה בולשיט".

צילום: MACCABIFANS
     

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק