100 בום

לאחר ניצחון המאה של אבי אשכנזי, הגיעה לה נהריה ואותתה למכבי חיפה שבכזה יכולת המקום בפיינל פור בעוד פחות מחודשיים לא מובטח. הירוקים של אשכנזי קבוצה נחמדה, אבל לא מספיק מסוכנת ומפחידה יריבות

יום רביעי 24 מרץ 2010
אייל כהן

בשבוע שעבר חגג אבי אשכנזי, מאמן מכבי חיפה בכדורסל את ניצחונו ה-100 בכדורסל הישראלי. אין ספק שאת התואר "כמעט" שהודבק לו, בהחלט מתארת את הקריירה בעלת העליות והירידות של המאמן הטמפרמנט והבלתי נלאה.

אשכנזי מאמן בעל רזומה עשיר ידע בכדורסל, העלה קבוצות מהפריפריה  לדרגות הגבוהות ביותר. כמו עירוני נהריה, שבזכותו עלתה ליגה ואף הגיעה לגמר הפלייאוף (השיטה דאז) והפסידה למכבי תל אביב את האליפות.

אשכנזי הגיע לפני כשנתיים פלוס למכבי חיפה והצליח שוב לעשות קאמבק כפי שהוא יודע. מקבוצה מדשדשת בליגות הנמוכות, הצליח ביחד עם ג'ף רוזן, בעלי הקבוצה היהודי אמריקאי והמשקיע העיקרי להפוך את הירוקים לקבוצת צמרת מן המניין בכדורסל הישראלי ויריבה ספורטיבית לקבוצת הכדורגל הנוצצת של עיר הכרמל.

העונה, הירוקים איבדו השנה לא מעט שחקנים מרכזיים, כאשר הבולט ביניהם הוא  דורון פרקינס, שהתגלה כיהלום נדיר,  והקבוצה הדומיננטית בארץ חטפה אותו לשורותייה. גם ברוקס סיילס, רוס,בי ג'יי מקי, מאליק דיקסון, גור פורת ואחרים עזבו את מכבי חיפה, מה שהותיר חלל גדול  שמאבדת לא מעט שחקנים וצריכה להתחבר מחדש דווקא לאחר עונת שיא.


אבי אשכנזי והבחורים החדשים. "אשכנזי הוביל קבוצה מדשדשת לצמרת הליגה"

למרות זאת בחיפה ידעו להתעלות על כך ולהצליח בפחות כוכבים, אך עם לכידות קבוצתית גבוהה, שעליהם מתפקד אבי אשכנזי במלוא הדרו ומותיר את הקבוצה בצמרת הגבוהה בטבלה.

כעת נותרה הישורת האחרונה של הליגה, בעונה הקודמת חיפה כמעט ונגעה בתואר, אך נאלצה להשיבו למכבי תל אביב חזרה לארון. לא בטוח כי הקבוצה הנוכחית מותאמת למעמד מסוג זה בשנית, אבל כמו בעונה שעברה חוסר הניסיון הגדול של השחקנים לא השפיע כדי להגיע גם לגמר הפיינל פור וגם שנייה אחת מתואר מחזיקת גביע המדינה, שעברה להפועל חולון.

לאשכנזי הידע והיכולות. למרות ההפסד האחרון לעירוני נהריה, מכבי חיפה קבוצה משופשפת שרצה עם מספר שחקנים יותר משנה ברציפות. לא כדאי להספיד את הירוקים בשלב זה, כי הם קבוצה ססגונית, צבעונית ומעניינת מאוד בנוף הכדורסל הישראלי. 

חיפה מתעוררת בזכות הכדורסל (והכדורגל)

אין ספק שמשהו מבורך עובר על העיר חיפה. בנוסף לקבוצת הכדורגל, ישנה עוד קבוצה מענף הכדורסל שמוסיפה לעיר המנומנמת, שצריכה תרבות כמו אוויר לנשימה ואכן מכבי חיפה בחסותו של ג'ף רוזן תורמת לכך.

היכל רוממה, שנראה לפעמים בעיר, כאנדרטה או פסל מיושן, שינה פניו והפך לפנינה נוספת בעיר, כאשר מאות אוהדים מגיעים קבוע למשחקים ומעניקים קינוח באווירת החורף בפאתי הכרמל היפיפה.


קהל מכבי חיפה ברוממה. "הקבוצה מעניקה קינוח חיובי לעיר המנומנמת"

השינוי מבורך ולטובה. בעיר כמו חיפה, שסובלת מהתרוקנות צעירים ואיבוד מעמדה כעיר השלישית בגודלה בישראל, קבוצת כדורסל חזקה ואיתנה עשוייה לתרום ולהוביל שינוי מהפכני לדור הצעיר והמתגבש של הקבוצה ומי יודע אולי אף לקבוצה עשירה בתוכן ומשמעות אף באירופה ובדרגים הגבוהים ביותר.

תמונות: באדיבות האתר הרישמי - מכבי חיפה.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק