קיצוני קלאסי ומאוד אנוכי

שנים לפני שכיכב במדורי הספורט כמתלונן הלאומי, כיכב יעקב בוזגלו על כר הדשא. סיפורו המקצועי של מספר 7 שזכה לכינוי "בוזי", הפך ליקיר האוהדים, זכה בשתי אליפויות וגביע והואשם בחוסר פרגון משווע

שבת 27 מרץ 2010
שלמה חסיד
  מאור בוזגלו שוב בכותרות. הפעם הוא הושעה ממכבי תל אביב אחרי שסירב להיכנס כמחליף במשחק הקבוצה ביום רביעי מול בית"ר ירושלים.

זה היה הצעד הכי הפגנתי של מאור שמתחיל להזכיר יותר ויותר את אביו, יעקב בוזגלו. כן, אותו אב, בעל הפה האין סופי שמככב לא מעט בכלי התקשורת.

הצעירים פחות זוכרים את בוזגלו האב משחק כדורגל עוד הרבה לפני שמאור בכלל נולד. בוזגלו האב, היה אחד הכוכבים העולים של הכדורגל הישראלי בשנות השבעים, טרום עידן המקצוענות ואוהדי הפועל ירושלים התענגו לראות אותו בימים טרום הויכוחים עם ראובן מועלם.

העיתונאי, חיים ברעם, אחד האוהדים המוכרים של ירושלים מספר:  "בוזגלו היה קיצוני ימני ברמה מאוד גבוהה. הייתה לו שליטה מצוינת בכדור. בדיוק אותן תכונות כמו של הבן שלו. הוא היה אחד השחקנים שהכי נהנינו לראות. סמל של הפועל ירושלים שכולה היתה כמוהו. חוצפנית, זריזה מהירה ועם המון כדורגל שמח וטוב ועם יתרון גדול על פני בית"ר שהייתה הגנתית וכסחנית"

יעקב בוזגלו הגיע לכדורגל משכונות המצוקה שבירושלים קראו להם 'הקטמונים'. כבר מגיל צעיר עבד קשה בכל העבודות המזדמנות כדי לעזור למשפחתו. מהקטמונים התפרסמו הפנתרים השחורים כמו צ'רלי ביטון וסעדיה מרציאנו ז"ל ושחקני כדורגל ובראשם ציון מרילי ומישל דיין. יעקב בוזגלו בחר  לשחק  בהפועל ירושלים וב-1974 הדהד לראשונה שמו בכותרות, כשבגיל 17 באצטדיון בלומפילד נגד מכבי ת"א, העלה אותו המאמן, אדמונד שמילוביץ', להרכב הראשון. בוזגלו, בכישרון ענק כדרר, להטט וכבש שער בניצחון של הפועל ירושלים 0:2. 

רמי מנדל, אחד האוהדים המוכרים של ירושלים מספר: "הייתי המנהל של קבוצת הנערים של הפועל ירושלים בה שיחק בוזגלו. הוא הגיע משכונת מצוקה ולא ידע להתמודד עם המצב שהוא נכנס אליו. זה שיגע אותו לגמרי, אבל לשחק, היה פשוט כיף לראות אותו".

אמיר הוכפלד, מנכ"ל הפועל קטמון מוסיף: "כבר מגיל צעיר אהדנו אותו. הוא היה מספר 7 קלאסי. אחד שיודע לשחק. יודע לרוץ ויודע לכבוש. הוא היה אחד הנערצים על האוהדים, שחקן מהיר מאוד. מזכיר מאוד במשחק את הבן שלו".

השם בוזגלו הפך לאחד המוכרים בבירה. כשיעקב שיתף פעולה עם גדול שחקני הפועל ירושלים בכל הזמנים, אלי בן-רימוז'. בוזגלו זומן לנבחרות הנוער, שם שיתף פעולה עם עודד מכנס, גילי לנדאו ואחרים. הדרך לתהילה נוסח גיורא שפיגל ומוטלה שפיגלר נראתה סלולה, אבל שחקנים ששיחקו איתו טוענים שכבר אז התגלה אופיו האנוכי.  הוויכוחים שלו עם המאמנים הרגזיו רבים,  ולמרות כושר כדרור מצוין על הקו, לחימה בהגנה ובהתקפה, שחקנים לא אהבו כל כך לשתף איתו פעולה והוא נדד להפועל ת"א.

בשנת 1981, בהפועל ת"א של דוביד שוויצר ובעונת הפריחה של משה סיני, היה בוזי שותף לעונת האליפות. בהמשך הוא נדד להפועל לוד, כשדרור קשטן העניק  לו את הבמה,  כולל השתתפות  בהישג ההיסטורי: זכייה בגביע המדינה ב-1984 עם הפועל לוד. מקל הנדודים המשיך להוביל את בוזגלו, הפעם לבית"ר ירושלים של דרור קשטן ומקצה הספסל, בחלק ממשחקי סיום העונה, להיות שותף בזכייה ההיסטורית בתואר האליפות.

בוזגלו לא הטביע את חותמו על הכדורגל הישראלי, וכשפינה את הבמה התהדר אומנם עם שני תארי אליפות וגביע אחד, אבל את הכסף הגדול מהכדורגל הוא לא עשה.

אלי כהן, אוהד הפועל ירושלים, מסכם: "בוזגלו היה מאוד אנוכי. הוא תמיד מתהדר שיש לו תואר של אלוף עם בית"ר, אבל לא באמת ספרו אותו בקבוצה. גם בהפועל תל אביב לא התרגשו ממנו והמקום היחיד שהוא הצליח בו, יחסית, היה לוד".

עכשיו בוזגלו הקטן על הכסף הגדול. בירושלים יש לא מעט כעסים על ההתנהלות של האבא מאז פרש מכדורגל כשמתברר, אגב,  שלא רק ראובן מועלם זעם עליו, אולם הסיבות כבר ממש לא מקצועיות. האם מאור יעשה קריירה יותר יפה מארש אביו? אולי. אבל בינתיים זה לא נראה טוב מספיק.

לצפייה בבוזגלו כובש לחצו כאן. (השער השני בסרטון)

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק