חיפה חיפה, קבוצה עם עתיד?

ללא גביע אירופה בצד הליגה, מועדון מכבי חטפה פותח את עונת 2010/2011 לאחר העונה הטראגית הקודמת עם פחות מחץ בהרכב אך עם המון כישרון ורעב לתארים. לאן פניהם של הירוקים העונה? כאן ב-TELESPORT עשינו קצת סדר בהר הכרמל

יום ראשון 22 אוגוסט 2010
אייל כהן

המון תהיות והירהורים מעלה מועדון מכבי חיפה לקראת פתיחת העונה החדשה 2010/2011 בליגת העל. 

כישרונות יש, מקצועיות יש והרצון לזכות בתארים תמיד קיים, אולם הענן השחור שהותירה
הסיום הטראגי של העונה שעברה באובדן האליפות להפועל תל אביב, מעלה אבק במיוחד לאחר ההדחה המוקדמת מאירופה ונאום ההגנה הלא שיגרתי של יענק'לה שחר עוד בטרם פתיחת העונה. 

אז מה יהיה למעשה עם מועדון מכבי חיפה העונה? האם הירוקים יתמודדו על כל התארߙם לנוכח התחזקות הקבוצות ממרכז הארץ, וגם בית"ר ירושלים נראית לא רע במיוחד. והשאלה הגדולה מה יהיה העתיד של המאמן אלישע לוי, שנמצא על הכוונת של התקשורת המקומית וכמובן האוהדים.

המטרה: לאחות את הפצעים, לפתוח דרך חדשה. עונה ۤיננסית?

לאחר סיום העונה שעברה, כמעט כל אוהד מכבי חיפה ממוצע נשלח לבצע בדיקת א.ק.ק ללב, כדי לבדוק מה מצבו. 

טראומת המחזור האחרון מול בני יהודה ואובדן תואר האליפות, שהיה למעשה כבר בידיים, היווה קרע משמעותי בין הקהל ۜקבוצה. קרע שבמערכת הקבוצה מודעים לו היטב, ועלול בתרחישים הפחות נעימים להוביל כדור שלג שעלול לפגוע אפילו באוהד מספר 1 של הקבוצה, יענק'לה שחר שבשבילו הערכים קודמים לתארים ולכן זוהי עונה קריטית מבחינת חיבור הקהל לקבוצה והההפך כדי לנסות ולפתוח דף חדש ביחסים. ȼ/p>

יענק'לה שחר התבטא לא פעם ולא פעמיים כי הוא אינו מעוניין להכנס למירוץ הההתחמשות המטורף כספית של אוליגרכים כאלו או אחרים כמו מיץ' גולדהאר במכבי תל אביב וכי שחר אינו מאמין בדרך הזו. כ

כזכור, כך היה בשנתיים שבהם בילה ארקדי גאידמӧ, הנשיא לשעבר, אשר  פתח את הארנק לכל מען דכפין והביא שתי אליפויות (קנויות) לבית"ר ירושלים, שאומנם הרשימו באותו הזמן, אך לעתיד לבוא הותירו קשיים כלכלים במועדון שרק כעת מנסה להשתקם מההריסות שהותיר האוליגרך המוסקבאי.


יענק'לה שחר בפוזה מוכרת בתקופה האחרונה. לחקות את מודל אייאקס

לכן השאלה המתבקשת לעונה זו האם מכבי חיפה תהיה מספיק חזקה כדי להתמודד על האלәפות גם השנה? כן ולא. 

השנה, בהשוואה לשנים שבהם חיפה כן לקחה אליפות, היא לא תהיה תלוייה רק בעצמה. הפעם לחיפה יש מאבק ואתגרים בליגה המקומית, ואומנם לירוקים אין כעת שום כאבי ראש מהגיזרה האירופית, אבל על פי הסגל הנוכחי שמתגבש אשר ינסה להוות אלטרנטיבה לקבוצות התל אביביות, וגם אף לבית"ר ירושלים שנראית לא רע גם בעונה כלכלית "בינונית ומטה". 

מה שמסכם ומראה כי מכבי חיפה של העונה, היא קבוצה שצריכה זמן ולא מעט סבלנות, שזה לא הצד של האוהד הישראלי הממוצע. למרות זאת בחיߤה לא מתביישים לדבר על תארים, אבל המונח "עונה פיננסית" גם כן נמצא בלקסיקון החיפאי.

דור בא ודור הולך: העידן (ורד?) החדש

עוד לפני תחילת העונה הרישמית בליגת העל צפינו ושמענו היטב, את איום המגננה של יענק'לה שחר לאחר ההדחה מול דינמו מינסק, שחר ציין כי המודל שהחליטו במכבי חיפה ללכת על פיו, הינו המודל של אייאקס. כלומר, לבנות שחקנים, להצליח בהם ולמכור אותם ואז שוב לבנות. 

אז לאחר אימרות אלו, היכן נמצאת הקבוצה עכשۙו? בשלב הבנייה או בשלב המכירה?

כבר בעונת המלפפונים בקיץ, חיפה איבדה את מיטב שחקניה לאחר שהגיע זמן ה"פירעון": שלומי ארבייטמן (בלגיה), בירם כיאל (סקוטלנד), דקל קינן (אנגליה), טקשיירה (שווייץ), כולם כאחד עדיין מוכיחים כיצד הקבוצה החיפאית עדәין השגרירה מספר 1 לשחקנים ולקבוצות אירופאיות. וכעת לאחר שיחרורם של שחקנים אלו כאשר כולם ככולם היוו את מרכז הכח והכובד של הקבוצה וכעת עם בניית סגל חדש צריך בעיקר זמן וסבלנות.


אייל גולאסה. הדור שאמור להוביל את הקבוצה לעידן החדש

ואילו השחקנים שהצטרפו למכבי חיפה: אריק בנאדו, עידן ורד, אדראיין סילבה, איגנסיו קאנוטו, תומר חמד (חזר) ועוד מספר שחקנים שעלו מהנוער לקבוצה הבӕגרת מהווים אתגר חדש למאמן אלישע לוי ועדיין לא נשמעים כיהלומים נוצצים, אך על פי מודל אייאקס של שחר, צריך את העבודה הנדרשת שגם השחקנים הנ"ל יצטרפו להגדרה "כוכבים".

אז השאלה המתבקשת כעת, האם האוהדים מבינים את פשר ה

תגובות

טלספורט בפייסבוק

1