ענף הולך ונעלם

דווקא בשבוע מוצלח של הכדורסל הישראלי ודווקא לפני קו הסיום, צריך להודות: משחקי הכדורסל בישראל מעניינים פחות ופחות ולכן נראה שבערוץ הספורט מעדיפים לוותר על זכויות השידור

יום שלישי 30 מרץ 2010
דורון ברגר
תבחנו רגע את עצמכם: כמה מכם מכירים ויודעים לשנן מי הם השחקנים הזרים של מכבי ראשון-לציון? כמה מכם יודעים לספר מי הם כל השחקנים הישראלים בעשירייה הראשונה של גליל-גלבוע? אם אורי קוקיה היה נכנס לחדר בו אתם שוהים, ואתם לא אוהדי הפועל ירושלים, כמה מכם היו מזהים אותו?

למי שלא יודע, מכבי ראשון-לציון עומדת לשחק העונה במשחקי הפלייאוף, גליל-גלבוע כנראה תהיה בפיינל-פור ואורי קוקיה עוד עשוי לזכות כאן באליפות. למרות זאת, רק הפריקים של חובבי הכדורסל ידעו לענות נכון על השאלות שנשאלו לעיל. נכון, כולנו מכירים את צ'אק איידסון, יוגב אוחיון ויודעים מי החברה של אלישי כדיר, אבל צריך להודות שענף הכדורסל הפסיק לעניין אותנו.

בשבוע שעבר פרסמנו כאן שבערוץ הספורט התקבלה כבר החלטה בלתי רשמית שלא לרכוש את זכויות השידור לעונה הבאה. בבדיקה שנערכה על-ידי ערוץ הספורט נבדקו כמה אנשים צופים במשחקי ליגת ווינר המשודרים בערוץ ספורט 5+ לייב. מדובר כאמור במשחקים שהם לא המשחק המרכזי, שמשודר בחודשיים האחרונים בערוץ 10 ומניבים רייטינג של 2 עד 4 אחוז.

אם כן, בבדיקה שעשו בערוץ הספורט, התברר כי מדובר על רייטינג של משהו בין 0.1 ל-0.4 אחוז, במקרה הטוב. נכון, אם היה מדובר בעלויות הפקה מינימליות יכול להיות שזה עוד היה שווה, אבל כשמדובר בזכויות שידור יקרות ובעלויות הפקה ניתן להצהיר כי בערוץ הספורט אולי מרוויחים יוקרה, אבל אי אפשר לבסס את קהל הצופים על פריקים או על ירון ארבל (מי שמכיר את החמישייה של ראשון לציון, מכיר גם את ירון ארבל).

מה קרה לכדורסל הישראלי? קרה האסון שכולם העריכו שיקרה ואיש לא באמת עשה מספיק כדי למנוע אותו. תחלופת הזרים, שהגיעה לשיא דווקא בעונה שעברה ולא בעונה הזו, גרמה לחוסר אמון מוחלט בין הקהל לקבוצות. העובדה שאפשר להחליף שחקנים בלי הפסקה, כמעט עד סיום העונה, גרמה גם היא לחוסר העניין. דווקא במעמד המאמנים חל איזשהו חיזוק שעד כה אף מאמן בכיר לא פוטר העונה, אבל כאמור העונה הזאת לא הצליחה להציל את הרושם הרע שנגרם בשנים האחרונות.

נראה גם כי שיטת המשחקים לא מוסיפה. נכון, שני ערבי הפיינל-פור הפכו למרתקים והפכו לאבן הפנינה של הכדורסל הישראלי. כמעט כל המשחקים בערבי הפיינל-פור האחרונים היו צמודים וחלקם הגדול הוכרע בשניות האחרונות, אבל הקהל כנראה מתגעגע לשיטות הטובות של פעם, שמשום מה לא משוחקות שוב- הטוב מחמישה או הטוב משלושה משחקים.

פתרונות יש לרוב- צריך להגדיל כנראה את מינימום התקציב וצריך להגביל את מספר תחלופות השחקנים במהלך העונה. בטח שלא צריך לאשר להחליף שחקנים עד המחזור ה-17. חלק מהמשחק הוא ההתמודדות עם הפציעות, לטובתן או לרעתן של הקבוצות הבכירות בישראל. פעם מכבי תל-אביב תרוויח מכך ששני שחקני חמישייה של ירושלים גמרו את העונה במחזור ה-18 ופעם גליל תזכה באליפות כי מכבי נתקעה עם זרים כמו ווינפורד קינג ודיוויד אנקראם.

אגב, כדורסל הנשים בישראל סובל מבעיות דומות. שם הקריסה היא כבר כנראה מושלמת. הכדורסל הנשי הפך לענף זניח ומי שצופה במשחקים מגלה שהרמה מזכירה בערך את הכדורסל שניתן היה לראות בשחור-לבן, על בלטות, בשנות השישים או השבעים.

אם לא יהיו הפתעות בלתי צפויות, מי שירכשו את זכויות השידור למשחקי הכדורסל הם דווקא אתרי האינטרנט. באתר ONE כבר סימנו את הרכישה כצעד אסטרטגי ועבור מנהלת הליגה מדובר בעסקה כמעט חתומה. 0.3 אחוז רייטינג זה אמנם נורא לערוץ טלוויזיה אבל בהחלט משתלם במלחמת האינטרנט. מנהלת הליגה אולי תרוויח קצת יותר כסף בטווח הקצר, אבל הבריחה של הקהל וחמור מכך- הבריחה של הספונסרים, תעלה גם למי שלא קוראים לו ירון ארבל, ביוקר.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק