לא לומדים מטעויות

משום מה, מיץ' גולדהאר חושב שיואב זיו ורוברטו קולאוטי הם אלה שיובילו את מכבי תל אביב בשנים הבאות. ההשקעה צריכה להיות מלמטה וחבל שהבעלים החדש לא לומד מנפילתם של אלכס שניידר וארקדי גאדימק

שבת 03 אפריל 2010
אביחי קרבציק
בכל קיץ, כאשר חובבי הספורט היו פותחים את העיתון, שמה של מכבי ת"א היה בד"כ בראש סדר היום התקשורתי. אלא שבקיץ האחרון נפל דבר בקרית שלום, אלכס שניידר החליט כי הוא סוגר את הברז בכל נושא הרכש ומכבי כבר לא עניינה כמו בשנים עברו.

הבעלים האחרון נכווה ע"י יועצים כאלו ואחרים, ראו דוגמת בוזגלו, יבוריאן, ישראלביץ', דולי ג'ונסון וכו'. שניידר הגיע למסקנה כי אין שום טעם להשקיע סכומים מטורפים, שסופם במילא לרדת לטמיון, הן מבחינת עסקית והן מבחינה מקצועית.שניידר. ברח מהר מקרית שלום.

בימים האחרונים אנו נחשפים שוב למצב שבו בעל הבית החליט להשתגע. הסכומים המפוצצים וחוסר השפיות חזרו ובגדול. השאלה הנשאלת היא למה? במכבי לא למדו שאסור להחתים שחקנים לחוזה ארוך טווח בסכומים כה גדולים? הרי החוזים הנפוחים של שניידר וההתחייבויות הקודמות על שחקנים, הם אלו שגרמו לקופת המועדון להתרוקן, ומנעו החתמתם של שחקנים דוגמת שכטר, בן דיין וכל שחקן זר איכותי.

מי מבטיח שגולדהאר יישאר במכבי בשנים הבאות? הרי לכולם ברור שאם הקבוצה לא מצליחה, סביר מאוד להניח שהבעלים הנדיב ירגיש שרימו אותו וכל ההבטחות על שחקנים שהם "מניה בטוחה" יתפוצצו לאוהדים, להנהלה ובעיקר לגולדהאר בפרצוף. אם נודה על האמת, גולדהאר לא הכניס עד עכשיו את היד לכיס באופן משמעותי וזו הסיבה לכך שהסבלנות שלו ארוכה יחסית, אך במידה והוא ירגיש מרומה כמו קודמו אז התסריט שיברח הוא מאוד ריאלי.

ומה אח"כ, אתם שואלים? מכבי תמצא עצמה עם חוזים שמנים שלא יאפשרו לה לפתוח את הארנק בטווח הקרוב. אם נחדד את הנקודה, אלי כהן, מאמן מכבי לשעבר, סבל מתקציב נמוך לאחר עונת הגאלקטיקוס. שנה לאחר מכן, הקבוצה סבלה מהמו"מ הלא מוצלח עם מאנה, שכמעט הוביל את הקבוצה לליגת המשנה, והסתיים איך לא עם סגירת הברז של שניידר.

לא ברור איך אף אחד לא מסביר לגולדהאר ששפיכת כספים באופן לא פרופורציונאלי יכולה לזעזע מועדון ובמיוחד מועדון כמו מכבי ת"א, שעובר המון טלטלות בשנים האחרונות, הן בגזרת הבעלים והן בגזרת השחקנים.

שחקני הבית

מי שאמורים להיפגע באופן הקשה ביותר מההחתמות המפוצצות הם שחקני הבית. בעוד ששכירי החרב יקבלו משכורות עתק, שחקני הבית ימשיכו לקבל את המשכורות הנמוכות והלא ראויות, שבמקרה הטוב יעשה אותם ממורמרים ויוציא מהם את העוקץ ובמקרה הרע יוביל אותם להיות בשדות זרים.

וכרגיל, שם הם יפרחו ככל הנראה ויצאו לאירופה, כשבדרך הם יבינו כי כל ההבטחות שקיבלו מהמועדון המפואר בישראל היו לשווא. האבסורד הוא שבסוף מכבי תחזיר את אותם שחקנים מהגלות במחיר כפול. אבי סטרול, טל בן חיים, תמיר כהן, לירן כהן, דוד רביבו הם רק חלק מאותם שחקנים שהלכו בבושת פנים.

חי קרייס שחקן העבר של מכבי ת"א בשנות ה-80, והיום עובד במחלקת הנוער של הפועל ר"ג לא מבין את השתוללות: "לא היה צריך להביא את יואב זיו בסכומים הללו, יש במחלקת הנוער שחקנים שיכולים לאייש את העמדה שלו, בנוסף במכבי התחילו בדרך מסוימת של הצערת הקבוצה וחבל שהם משנים את המגמה לגאלקטיקוס. אני הייתי משקיע בשחקנים הם הפנים לאירופה ולא בשחקנים שכבר לא יחזרו אליה.טל בן חיים. ברח ללא תמורה לבולטון.

סולל בונה

רק לפני כמה חודשים דיברו בקרית שלום על בנייה לטווח ארוך ועכשיו ככל הנראה ינחיתו במועדון 4 ישראלים ועוד מספר זרים. בהחלט מתיחת פנים מאסיבית שלא בריאה למועדון. אגודה בריאה מחליפה 2 עד 3 שחקנים כל שנה בכדי לרענן את השורות, ולא מחליפה שחקנים כאילו מדובר בגרביים.

אייל לחמן, פרשן בצ'רלטון ומאמן אחווה עראבה מזדהה עם שחקני הבית: "אני תמיד האמנתי בשחקן הישראלי ובשחקני בית בפרט. אני חושב שאין תחליף לשחקן בית. אפשר לקחת דוגמא מקרואטיה וסרביה איך מאמינים בשחקן המקומי, אפשר לראות את זה אפילו אצל פרטיזן בכדורסל כמה השחקנים שלה מחויבים ומכירים את המנטליות מקרוב".

ההשקעה הטובה ביותר שהמועדון יכול לעשות הוא במחלקת הנוער, שלא מייצרת שחקנים בשנים האחרונות. יעשו בשכל במכבי ת"א עם ימנו מספר סקאוטים ברחבי הארץ ויצודו כישרונות כבר בגיל צעיר בכדי שהמועדון ייצר את השחקנים ולא יסתמך כל שנה על שכירי חרב שהם רחוקים מלהיות מניה בטוחה וזולה.

ואם מישהו לא מבין כמה דברים אמורים, כדאי שילמד משהו על שחקני הנוער של מכבי חיפה. בקבוצה בנו מחלקת נוער לתפארת. מספרים שכישרונות כמו הייתם חלבי ואחרים יובילו את מכבי חיפה בשנים הבאות. גאדיר יעזוב לאירופה? יש מספק עתודה. ולמכבי תל אביב מה יהיה? את קולאוטי בן יותר מ-30.

כי נכון לרגע זה אין למכבי ת"א שום נכס שהיא יכולה להסתמך עליו כמכירה עתידית, וזה הדבר הגרוע ביותר שקורה למועדון בשנים האחרונות. וכאן אמור הבעלים להיכנס לתמונה.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק