אוהדי הפועל וביתר: יאללה, סולחה

אבוקסיס ואמסלם אחים, יצחקי ושכטר גם, וכך גם אוחנה וסיני. אז למה אוהדי הפועל ובית"ר לא יכולים להשאיר את השנאה מאחור ולעשות מנגלים ביחד ביום העצמאות? מי זוכר היום את הגולים של סיני בימק"א? אפילו משחק השרוכים סובל מהתיישנות

יום שלישי 13 אפריל 2010
שלמה חסיד
 בל"ג בעומר שנת 84' באה לעולם היריבות המרה בין הפועל תל אביב לבית"ר ירושלים. באותו יום אירחה בית"ר ירושלים  את הפועל תל אביב למרגלותיו של מגדל ימק"א האגדי, כשניצחון במשחק היה עשוי להבטיח אליפות ראשונה בהיסטוריה לצהובים. 

את בית"ר אימן אז דוביד  שוויצר עליו השלום, האיש  שכוכבי הפועל דאז משה סיני ושבתאי לוי חייבים לו את הקריירה שלהם. כולם דיברו על אליפות צהובה בטוחה, מה גם שהפועל גמרה את הליגה מזמן. ואז החל המשחק, מלמיליאן ואוחנה עשו במכנסיים, ואילו סיני ושבתאי לוי שכחו שהם אמורים להפסיד. סיני שלח שתי פצצות לרשת הגבוהה שמאחורי יוסי מזרחי, שבתאי לוי הוסיף שער אחד, ונחום תא שמע הבית"רי הבקיע שער מצמק. 

בית"ר הפסידה, ושמטה את האליפות למכבי חיפה שזכתה באליפות הראשונה בהיסטוריה שלה, תחת המאמן שלמה שרף. מאז ועד היום משתלוללת בין אוהדי בית"ר מלחמה מרה בה מעורבבים טונות של דם רע.

 הרבה שנים חלפו מאז, אבל היריבות לא דעכה ואפילו החריפה. הדור הנוכחי של האוהדים בכלל לא היה על הטריבונות המתקלפות של ימק"א כשסיני בעט בחלום האליפות שלי כילד ירושלמי. הדור הזה חושב שהיריבות החלה בכלל במשחק השרוכים שחל לפני 12 שנה, בו נתנה בית שאן לבית"ר ירושלים את האליפות, על חשבון הפועל תל אביב.

זמן רב חלף מאז המשחק ההוא, והזמנים השתנו לגמרי. בית"ר והפועל הפכו לשתי קבוצות של שכירי חרב. בין השחקנים וההנהלות אין בכלל יריבות, ורק האוהדים עדיין נמצאים בתוך מעגל השנאה, שממנה קצרה הדרך לאלימות ממש.

עוזר המאמן של הפועל יוסי אבוקסיס, ומאמן בית"ר דוד אמסלם, מטפחים חברות קרובה והדוקה. גם ברק יצחקי חלוצה של בית"ר, ואיתי שכטר חלוצה של הפועל, הם חברים קרובים ממש. אותו הדבר לגבי שני הסמלים הגדולים של שני המועדונים - אלי אוחנה מבית"ר ומשה סיני מהפועל, שנראים יחד לעיתים קרובות ונחשבים לחברים טובים.

בסוף עונת 2009-2010 דומה שכבר הבשילו התנאים לעשיית סולחה אמיתית גם בין אוהדי הפועל לבית"ר. אחרי הכל, לרגשות הקיפוח ההיסטוריים של אוהדי בית"ר כבר אין יותר אחיזה במציאות. הקבוצה שלהם עשירה ומפונקת, בעוד שהפועל לא זכתה באליפות מאז המילניום.

את הפועל רכש אלי טביב, מזרחי גזעי משכונת עליה, ועכשיו כבר אין יסוד לאקסיומה שמתרוצצת בראשם של אוהדי בית"ר, כאילו אוהדי הפועל הם אשכנזים מפא"יניקים. אגב, דווקא יו"ר בית"ר הוא אשכנזי טהור, מבית מערכניקי, שהפך את עורו וקיבל תעודת הכשר מהאוהדים הצהובים.

הגיע הזמן שגם אוהדי בית"ר והפועל יפסיקו את מעגל השנאה. בית"ר והפועל לא משחקות באותה עיר, וליריבות ביניהן אין שום אחיזה במציאות. כבר אין סיבה למנוע מברק יצחקי לעבור לשחק בחולצה האדומה של הפועל, עובדה ששמעון גרשון עשה את הדרך ההפוכה ושום דבר לא קרה.                
  

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק