4

16 הנהלות, 16 מקומות

דורון ברגר מדרג את 16 הנהלות קבוצות הכדורגל בליגת העל. מי המצטיינים? מי טעונים שיפור? מי במקום האחרון? ומי יכולים להעפיל לפסגה? הכל כאן

יום ראשון 10 אפריל 2011
דורון ברגר
 ליגת הכדורגל של ישראלי התברכה בלא מעט הנהלות יצירתיות. אנחנו שומעים לא מעט על המנכ"לים ובעלי הקבוצות, יודעים לזהות את הפרצופים של מרבית העסקנים, אבל די לא אוהבים את רובם. יש משהו מאוד מעצבן בעסקנים ובמנהלים שבדרך כלל שומעים בעיקר טענות מהאוהדים, למרות שרובם עושים ותורמים רבות.

החלטנו לנסות ולדרג את רמת הניהול ב-16 קבוצות ליגת העל. מי המצטיינים, מי המאכזבים ומי יכולים להגיע למקום גבוה יותר. זו הטבלה שלנו ואנו מאחלים לכל ראשיĠהקבוצות, רק הצלחה  ובריאות.


מקום 1 - מכבי חיפה - הקבוצה של הנשיא הראשון 

מה לא נאמר על יעקב שחר. הבוס של הכדורגל הישראלי. שחר הוא גם הבעלים הוותיק ביותר של הכדורגל הישראלי, מקדים במעט את עמוס לוזӕן. מכבי חיפה מנוהלת כקבוצה אירופאית לכל דבר. איתמר צ'יזיק מתפקד כמנכ"ל כבר 7 שנים ועוזי מור, האיש לצידו של שחר, מנהל ביחד עם הבעלים את כל הצד הפיננסי של המועדון. שחר יודע לזהות באופן מעולה את הטרנדים הכושלים בכדורגל הישראלי. הוא לקח צעד לאחור בתקופת Ӓאידמק וחצי צעד לאחור כשמיץ' גולדהאר נכנס לעניינים. בכך הוכיח שחר כי הוא יודע מה הוא עושה - בעלים באו והלכו, ורק יעקב שחר נשאר.

מקום 2 - בני יהודה -  רק תואר חסר

בתחילת העשור בני יהודה עברה  מיני מהפך. עשרות חברי העמותה ויתרו על זכותם לנהל את המועדון, שעבר מספר ידיים עד שהגיע לידי חזי מגן ומשה דמאיו. מגן הוא האיש שעומד בפרונט, ולא בכדי הוא נחשב לאחד האנשים ההגונים בכדורגל הישראלי. דמאיו הוא אינציקלופדיה מהלכת בכל הקשור לתקנון ההתאחדות לכדורגל. ביחד ע۝ קיבלו את ההחלטה הדרמטית להעביר את המשחקים משכונת התקווה לבלומפילד וביחד הם מצליחים כמעט בכל עונה להיות קרובים לצמרת ורשמו כמה הופעות באירופה. מה שחסר לבני יהודה הוא תואר, ולזה היא הייתה קרובה פעמיים בגמר גביע המדינה, אבל עם הסבלנות של מגן ודמאיӕ גם זה יבוא.

מקום 3 - מ.ס אשדוד - רק הקהל חסר 

ג'קי בן-זקן השתלט על המועדון לפני יותר מעשור ולמרות עזרה זו או אחרת מחיים רביבו, הוא למעשה האיש החזק במועדון האשדודי. הבעיה הגדולה של אשדוד היא שאין לה קהלĠאוהדים גדול, בעיקר בגלל שרבים באשדוד מתכחשים לאיחוד בין הפועל ומכבי. ההצלחה הגדולה של בן-זקן היא בכך שהוא הצליח לקדם את עצמו למעמד של מיליונר במגזר העסקים הישראלי ושום דבӨ לא נעשה על חשבון המועדון. אשדוד מתנהלת כמעט בדרך קבע בצמרת הטבלה, חלק משחקניה עברו לקבוצות הגדולות ולא ידוע כמעט על בעיות ניהוליות. אם בן-זקן היה יודע להביא גם את הקהל למגרשים בהמוניו, כיאה לעיר ענקית כמו אשדוד, הוא היה יכול אפילו לזכות בבכורה על חשבון יעקב שחר.

מקום 4 - הפועל קריית שמונה - שרצקי למד את הלקח 

איזי שרצקי הוא כמעט הכל בהפועל עירוני איתוראן קריית שמונה. מתחתיו עובדים כמה אנשי ניהול, ובראשם יוסי אדרי, אבל שירצקי מעורב בכל. למרות המרחק העצום מן הӞרכז, שירצקי מצליח בשנים האחרונות להביא את קריית שמונה לקדמה של הכדורגל הישראלי. הוא מתעקש על חיבור בין הקבוצה לקהילה ומילה שלו, נחשבת למקודשת. שירצקי ניהל במשך עונת אחת (עונת 2008/9) את המועדון באופן מגוחך. שני מאמנים פוטרו והקבוצה ירדה ליגה, אבל בשנה האחӨונה נראה שהוא וק"ש חזרו לעצמם ומעניין יהיה לראות כיצד יתפתח המאבק החדש בינו ובין ההתאחדות לכדורגל. 

מקום 5 - מכבי פתח תקווה - געגועים לאבי לוזון

כשאבי לוזון ניהל את מכבי פתח תקווה, היא הייתה הקבוצהĠשמנוהלת הכי טוב בישראל, מלבד מכבי חיפה. העזיבה של אבי לוזון עשתה לא טוב למועדון. שינו זוארץ הוא אמנם בחור מאוד חיובי, אבל מאז עזיבתו של לוזון, חוסר השקט שולט בקבוצה שאמורה להיות השנייה בכוחה בעיר העסקנים. יותר מידי מאמנים התחלפו, חלק משחקני הבית שוחרߨו והקבוצה שהייתה חלק מרביעיית הצמרת, נאלצה להתמודד בשנים האחרונות, במרכז הטבלה ומטה.מקום 6  - הפועל באר שבע - השחקנית המשתפרת  

אלונה ברקת עשתה בשנה הראשונה שלה את כל הטעויות האפשריות. המנהלים המקצועיים והמאמנים הרבים נים להתאמן בוילה הביתית, זה פשוט לא נראה מספיק רציני. בשנה האחרונה למדנו  הרבה יותר על האיש שמנהל את אחד המועדונים שהיה יכול להיות הסוס השחור של הליגה. אזגי הסתבך בכל מה שאפשר וכך זה גם נראה.

מקום 13 - בני סכנין -  איפה העולם הערבי שיעזור

 גם בתקופת מאזן גנאים לא היה שקט במועדון הזה, אבל מה שהתרחש שם בשנה שעברה והשנה פשוט גובל בשערורייה. בזה אחר זה עזבו את סכנין כמה ממבטיחי המאמנים בליߒה. הכישלון הגדול ביותר של הנהלת סכנין הוא בכך שאף אחד מראשי הקבוצה לא הצליח לגייס משקיעים ערבים שיהפכו את סכנין למועדון גדול באמת. פשוט לא ברור איך סכנין לא ניצלו את העובדה שהקבוצה משחקת בליגת העל, על מנת לגייס את הכסף גדול באמת ולהילחם על אליפות. רקĠתחשבו איך העולם הערבי היה מתייחס לכך אם בליגה הישראלית הייתה זוכה קבוצה ערבית באליפות. סביר להניח שהיה מדובר בעניין חדשותי עולמי. אבל בסכנין מעדיפים להתעסק ביובל נעים ועבאס סואן.

מקום 14 - הפועל פתח תקווה  - מי מנהל כאן בעצם
̍

לא כל-כך ברור מי מנהל את המועדון ומה רוצה מי שמנהל אותה. עשרות שחקנים עברו בקבוצה בעונה שעברה, האוהדים ברחו ואיכשהו הקבוצה הצליחה להסתבך במאבקי התחתית. מאז

תגובות

טלספורט בפייסבוק