16 שנה לאחור

השמחה של שחקני הנבחרת מהתיקו בגאורגיה מחזירה אותנו לאמצע שנחת ה-90, אז כל תיקו ביתי גרם לנו לחשוב כי אנחנו בדרך לצמרת הכדורגל העולמי. דורון ברגר משוכנע שאין לנו שום סיכוי להעפיל ליורו 2012 עם גישה כזאת

יום רביעי 08 ספטמבר 2010
דורון ברגר
 יסלח לי לואיס פרננדס, אבל אני דיי משוכנע שהוא בעצמו החריב השבוע את הסיכוי של נבחרת ישראל להעפיל ליורו 2012. האמת, לדעתי איש לא הסביר לו לאן הוא הגיע. מבית כה קל הנבחרת הייתה חייבת לסמן את יורו 2012 כמטרה, אבל אין שום סיכוי שבעולם שזו גם המטרה של לואיס פרננדס. חמור מכך, אם זו הדרך של לואיס פרננדס להשיג את המטרה, אז אבוי לנו ואבוי למאות אלפי היורו שהתבזבזו לשם כך.

אי שם לקראת סוף 1992 החלה נבחרת ישראל את הופעותיה במסגרת בתי המוקדמות באߙרופה. הקמפיין הראשון היה בעיקר בית-ספר, אבל בקמפיין הבא אחריו המטרה כבר סומנה מראש - אחד משני המקומות הראשונים. מאז, קמפיין אחרי קמפיין, חוזרת ישראל על אותה הטעות. בכל פעם אנו מסתפקים בתוצאות תיקו בר"ג מול נבחרות טובות ושמחים אם הצלחנו להשיג תוצאת תיۧו משמעותית בחוץ. 

ככה היה למשל במוקדמות יורו 1996. ישראל פתחה בסערה עם ניצחון ביתי על פולין ואחרי תום הסיבוב הראשון היה לנו ניצחון על אזרביג'אן ו-3 תוצאות תיקו מול סלובקיה, רומניה וצרפת. סיבוב ראשון של ארבעה משחקי בית ומשחק חוץ אחד מול אۖרביג'אן. המדינה והשחקנים היו אז באופוריה, אבל איש לא הבין שיש משחקים שחייבים לנצח. המגמה נמשכה טורניר אחרי טורניר, ואנו חשבנו שפרננדס יביא גישה אחרת.

אבי לוזון, למשל, טען שהעיתונאים היו שוחטים את השחקנים אם אלה היו מסיימים בתיקו ביתי מול גאורגיה. אבל זו הטעות הגדולה של לוזון. נבחרת יוון יכולה להרשות לעצמה לסיים משחקים בתיקו, כח ההרתעה שלה אדיר ויוון כמו שוויץ או קרואטיה ידעו תמיד להחזיר את הנקודות האבודות במשחקים אחרים. נבחרת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה לאבד נקודות במשחקים כמו מול גאורגיה, ההיߤך הוא הנכון. ישראל הייתה צריכה להרוויח מהעובדה שהיוונים חלמו להם במשחק הביתי מול גאורגיה כדי ליצור פער בטבלה, שהיה מלחיץ עוד יותר את היוונים לקראת המשך הדרך.

 הדבר שמשול לכך הוא עובד שכיר שמשתכר 10,000 ש"ח בחודש ויפסיד 4,000 ש"ۗ בבורסה. למי שמרוויח עשרת אלפים ש"ח בחודש אין את הזכות להפסיד סכום כזה ביום אחד. למי שמרוויח 100 אלף שקלים בחודש, יש בהחלט את היכולת והזכות לקחת את הסיכון. כך זה בעסקים, כך זה בכדורגל וכך זה בחיים בכלל. 

בעיקרון, זו הסיבה שלואיס פרנ۠דס הגיע לישראל, כדי להעביר לשחקנים את המסר שתיקו מול גאורגיה הוא כמעט כמו הפסד. לשחקני נבחרת ישראל אין את הזכות להתגונן מול נבחרת כמו גאורגיה. הם היו צריכים לתקוף ללא רחם והמאמן הצרפתי היה חייב להציב את גילי ורמוט בהרכב. 

עכשיו אנחנו בדיەק באותו המצב כמו היוונים, עכשיו הלחץ חוזר אלינו ומכיוון שאנחנו יודעים איך מתנהגים שחקני הנבחרת במצבי לחץ, אפשר רק לחלום ולהודות על כך שביורו 2016 ישחקו בטורניר 24 נבחרות.  

תגובות

טלספורט בפייסבוק

8