באירופה כן, בישראל לא?

האם ראוי לאפשר למכבי חיפה או הפועל תל אביב לתמרץ כספית את הקבוצות שמתמודדות מול היריבה שלהן, כפי שקורה במקומות אחרים בעולם? לתמרץ או לתמרץ, זאת השאלה

יום חמישי 06 מאי 2010
שלמה חסיד

לפני שנתיים אירחה נבחרת ישראל את רוסיה למשחק חסר חשיבות לישראל, בסיום מוקדמות היורו. מי שכן ייחס חשיבות למשחק ורצה בניצחון ישראלי היתה נבחרת אנגליה והאוהדים שלה, כיוון שניצחון כזה היה נחוץ להם כדי להעפיל ליורו. הגדיל לעשות בעל סוכנות הימורים אנגלי, שעלול היה לספוג הפסדים כבדים בביזנס שלו אם אנגליה לא היתה מעפילה ליורו, שהציע מכונית יוקרתית לשחקן הישראלי שיבקיע את שער הניצחון. בסופו של דבר עומר גולן הוא שהבקיע את השער, אבל ההתאחדות הישראלית מנעה ממנו מלקבל את הפרס.

בעולם הכדורגל מקובל שקבוצה מסויימת שרוצה בכישלון היריבה שלה, מבטיחה בונוסים שמנים לקבוצות שינצחו או יסיימו בתיקו עם היריבה הגדולה שלה. אז מדוע בארץ אסור למכבי חיפה, הזקוקה למעידה של הפועל תל אביב, לתמרץ את היריבה של הפועל? ומדוע שהפועל, מנגד, לא תתמרץ את יריבותיה של מכבי חיפה?

אבי מלר, מומחה לכדורגל בחו"ל מטעם ערוץ הספורט, אמר: "העולם כולו כבר מזמן לא מאפשר דבר כזה. לפי הסיפורים, זה עדיין קיים בספרד, כאשר ריאל מתמרצת את היריבות של בארסה ולהיפך. אלה דברים שאם הם אכן קורים, מתבצעים לא באופן פורמאלי. לפי דעתי זה נוגד את עיקרון הפייר פליי, וגם מיותר לחלוטין".

למה מיותר?

"כי שחקן כדורגל מקצועני רוצה לנצח בכל משחק. הוא מרוויח פרמיות, זו העבודה שלו, מעבר לכך שניצחון יוקרתי על המוליכה או על קבוצת צמרת יכול לעשות רק טוב לקריירה שלו. כמובן שאני נגד לאפשר דבר כזה בארץ".

אריק בנאדו, שיתמודד עם בית"ר ירושלים מול מכבי חיפה בשבת, חושב גם כן שזה מיותר: "עד כמה שאני מבין את נפש השחקן הישראלי, ואני עשרים שנה בליגת העל, הוא מת לנצח כל משחק ואפילו אם זה משחק אימון. בונוס כספי שמן ככל שיהיה מהיריבה לא יעזור, ואני לא בטוח שדבר כזה קיים במקומות אחרים בעולם".

תמריצים מהפועל לא היו עוזרים במשחק שלכם נגד מכבי חיפה?

"אנחנו ניסע למשחק הזה במטרה לנצח אותו, בלי קשר בכלל ליריבות שלנו.לבית"ר ירושלים יש עוד מטרות בליגה השנה, ובכל מקרה אנחנו רוצים לנצח. אין שחקן שלנו שלא רוצה במאה אחוז לנצח את המשחק הזה. כל הדיבורים מסביב לא מגיעים בכלל לשחקנים".

אביב פלנר, עו"ד ודמות מוכרת מבין אוהדי הפועל תל אביב מסכים: "אין לנו מה לתמרץ את שחקני בית"ר במשחק שלהם מול חיפה, כי אנחנו תלויים בעצמנו ואם ננצח בדרבי אז לא מעניין אותנו מה שחיפה עשתה, ואם לא ניצחנו בדרבי זה יותר גרוע מלא לזכות באליפות. הדרבי זה הדבר הכי חשוב, האליפות זה הבונוס".

אז לא תתנו כסף לשמעון גרשון כדי שיעצור את חיפה?

"שמעון כבר קיבל מספיק כסף מבית"ר, וזה לא תמיד עזר לו לשחק יותר טוב".

דודו אוואט, ששיחק ביום רביעי עם מאיורקה מול ריאל מדריד ונכנע, אמר: "כל מה שמספרים על כך שבארסה נותנת כסף ליריבות של ריאל ולהיפך, זה קשקוש. אני כבר הרבה שנים בליגה הזאת, ואף אחד מבחוץ לא הציע לי אפילו יורו. השחקנים פה מקבלים ברוך השם משכורות גדולות, ואי אפשר לקנות אותם בשום סכום".

אבל לא מבקשים ממך שתמכור משחק, אלא שתהיה טוב.

 "איזה שחקן כדורגל לא רוצה לנצח את בארסה או ריאל ולזכות בתהילת עולם? איזה סכום כסף בעולם משתווה לזה?".

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק