כסף או אהבה?

גמר הגביע האנגלי בשנתו ה-139, יפגיש בוומבלי את שני ההפכים המוחלטים של הכדורגל האנגלי כיום: צ'לסי האימתנית והעשירה אך הקרה והמנוכרת, ומנגד, פורטסמות' החלשה והמרוששת

שבת 15 מאי 2010
אור בס

 כסף לא יקנה לי אהבה" שרה הרביעייה המופלאה מליברפול, וכאילו נכתב השיר ממש לקראת גמר הגביע האנגלי מחר בין צ'לסי לפורטסמות'. זהו הדו-קרב האולטימטיבי בין המועמדים הברורים לזכייה בתואר- אלופי אנגליה, עשירים כקורח, עם מאמן מנוסה במעמדים האלה וסגל בין הטובים בעולם. לעומתם, תעלה הקבוצה שהיא אולי הסיפור המרתק של הכדורגל האנגלי בשנים האחרונות- קבוצה מרוששת, חבוטה ומובסת, שהעפילה לגמר רק בזכות האמונה וכוח הרצון של השחקנים והמאמן, אחד אברהם גרנט.

 ואכן, נראה כאילו הקבוצה מעיר הנמל השיבה מעט מן הרומנטיקה שאבדה לכדורגל האנגלי בשנים האחרונות, עת הפך ממשחק עממי והמוני, עם יציעי העמידה העמוסים לעייפה באוהדים שיכורים וקולניים, ושחקנים מקומיים שנראו ונשמעו בדיוק כמו האוהדים ביציע ( ע"ע גאזה),  למוצר נחשק, מבריק וסקסי, שמגלגל מאות מיליוני ליש"ט בשנה, והפך את הפרימייר ליג לליגת הכדורגל הנצפית ביותר ברחבי הגלובוס, ולזירת התרחשות בינלאומית, בה משחקים מאות כדורגלנים זרים ממדינות שונות. 

החזירים מלונדון 

 צ'לסי במקרה הזה, היא התוצר האידיאלי, עליו חלמו קברניטי ההתאחדות לכדורגל האנגלית. מקבוצה שתהילתה מאחוריה, שנהגה לזנב בקבוצות הבכירות של האי כמו ארסנל, מנצ'סטר יונייטד וליברפול, היא הפכה באמצע שנות ה-90 של המאה הקודמת, תחת הנהגתו של יושב הראש הידוע לשמצה שלה- קן בייטס, ללגיון זרים נוסח מגדל בבל- איטלקים, הולנדים, ספרדים, צרפתים, ברזילאים, ארגנטינאים, רוסים ומה לא. המועדון אמנם עבר מתיחת פנים ושינוי תדמית, זכה בגביע האנגלי ובגביע המחזיקות, אולם הכסף הרב שהושקע בהבאת הכוכבים הדועכים לסטמפורד ברידג' סיבך לבסוף את צ'לסי ובייטס בחובות עתק והקבוצה הוצעה למכירה לכל המרבה במחיר. בנקודה הזאת בדיוק הפכה צ'לסי ממועדון רומנטי וסימפטי למפלצת הכדורגל של רומן אברמוביץ', שנפל שדוד בקסמיו של הכדורגל האנגלי בכלל ושל הפרימייר ליג הנוצצת בפרט. מאז, כמו החזיר של פינק פלויד, שהתנוסס מעל שמי לונדון לשם קידום מכירות האלבום " Animals", אך למעשה, סימן את ההסתאבות של הלהקה עצמה, הפכה צ'לסי למועדון מפואר, קר ומנוכר, שחושב בעיקר על זכייה בתארים ומכירת "מרצ'נדייז".


בל נשכח, פורטסמות' הייתה בדרך להפוך לצ'לסי מס' 2. האוליגרכים הרוסיים קנו את המועדון, אחר כך הגיעו הסעודים והכניסו את מיליוני הדולרים שהרוויחו מבארות הנפט שלהם במפרץ הפרסי, והתארים החלו לנחות בעיר הנמל החשובה, שכמעט הפכה שם נרדף לצי הוד מלכותה.  אבל משהו השתבש בדרך, ופומפי, כמו הטיטאניק המפוארת שפגעה בקרחון וטבעה, הסתבכה בחובות חסרי תקדים בכדורגל העולמי ובתוך זמן קצר ירדה מאיגרא רמא לבירא עמיקתא.  בתוך זמן קצר כל העכברים החלו לברוח מהספינה הטובעת ומותירים מאחוריהם אוהדים שבורי לב ומועדון מרוסק לחתיכות. דווקא במצב הזה, כשעצם קיומו של המועדון הוטל בספק, הבזיק הניצוץ שהופך סרטי ספורט לסרטים גדולים- הרומנטיקה. 

אברהם גרנט, האיש שבארץ אוהבים לשנוא, המאמן הנלעג של צ'לסי, הוא זה שהפך את פורטסמות' לסיפור הצלחה היסטורי בכל קנה מידה. " הדוד אברם" כפי שאוהדי הקבוצה נוהגים לכנותו בחיבה, היה זה שהפך ברגע אחד וקסום ממאמן כדורגל לגיבור היסטורי אפי. כמו שוויליאם וואלאס היה לסקוטים גיבור נערץ, כך הפך אברהם גרנט בעיניי אוהדי פומפי לאיש שבזכותו "לעולם לא יקחו מהם את גאוותם"- כך נאם לפניהם בפראטון פארק העמוס במשחק הירידה של הקבוצה לפני כשלושה שבועות, והם לא הפסיקו להריע לו- גיבור מעמד הפועלים החדש של כולנו.

העיקר זו הרומנטיקה?
 

אולם בואו נשים את הרומנטיקה המשתפכת בצד ונותיר אותה לסופרים גרמניים מהמאה ה-19 ולבמאי הקולנוע ההוליוודי, הרי בספורט תחרותי יש גם את שלב "התכל'ס". אז מה בעצם הסיכויים של פומפי להעניק ניצחון כביר לאנדרדוגים ולזכות בגביע האנגלי השלישי שלה בהיסטוריה? 


 אם נבחן את היסטוריית המפגשים בין שני המועדונים, התמונה לא תהיה מעודדת בעבור גרנט וחניכיו: מאז המשחק הראשון בין שני המועדונים שנערך ב-1930 (1:1), נערכו 61 משחקים, מתוכם ניצחו הכחולים מלונדון ב- 29 מפגשים לעומת 17 בלבד שהוכרעו לטובת פומפי. ואם באמת תרצו להיווכח בכוחה של ההיסטוריה, אז דעו לכם שהפעם האחרונה בה פורטסמות' הנחילה לצ'לסי הפסד הייתה ב- 26.12.1957 (!!!). עכשיו לכו התווכחו עם הנתון הזה. 


 מעבר לכך, פערי הרמות בין שתי הקבוצות ברורים למדי ועל הנייר נראה שצ'לסי הולכת לפרק את פורטסמות' עוד יותר ממה שהיא מפורקת גם ככה: דיוויד ג'יימס קשישא ייאלץ להתמודד מול ההתקפה האימתנית ביותר באי הבריטי (דרוגבה- אנלקה), טל בן חיים יעלה פצוע על כר הדשא ב"וומבלי" וינסה לשקם לעצמו את הקריירה, נדיר בלחאדג' ישתדל לתת משחק אחד טוב סוף-סוף וקווין פיקיון הצרפתי, יחלום על מצב אחד על אחד מול פטר צ'ך, ואם כל זה לא מספיק בשביל להבין שזוהי קבוצה שמישהו "פתח עליה עין הרע" ושחייבים "להחליף את המזוזות" בפראטון פארק: קווין פרינס בואטנג, הקשר הגרמני שהשער שלו מול טוטנהאם העלה את פומפי לגמר, לא ישחק בשל פציעה בקרסולו. 


אם רק נאמין 


 אז זוהי יריבות כלכלית-מעמדית, זוהי יריבות בין ה"צפונים" מלונדון ל"דרומים" מפורטסמות', ואף אחד לא נותן סיכוי לספנים ולמלחים של פומפי לעומת כוכבי הפופ והדוגמניות של "קינגס רואד", אבל עדיין, כבר היו דברים מעולם. לכן, אם תשאלו אוהד פורטסמות' ממוצע מה נותן לו תקווה שהמועדון שלו יצליח למנוע מהמיליונרים מלונדון לזכות בדאבל ההיסטורי, סביר להניח שהוא יאמר לכם שהוא שם את מבטחו ברומנטיקה, שהיא גדולה יותר מכל תחשיב כלכלי כזה או אחר, והיא השמן שמותיר את להבת הכדורגל בוערת דווקא בעידן בו נדמה והיא דועכת.  כן, הרומנטיקה תנצח במשחק הזה בכל מקרה, בין אם גרנט ופומפי ינצחו ובין אם לאו. היא הנשק היחידי שהחלשים יכולים לאחוז בו ולהאמין בעתיד טוב יותר, עתיד בו הם יפגשו את המלכה בסיום ויניפו את הגביע הנכסף. שחקני צ'לסי זוכים בגביע. GETTYIMAGES
 

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק