הנקמה הספורטיבית של הפועל תא

ב-2 במאי 1998 חגגה בית"ר ירושלים אליפות לא ספורטיבית בעליל, על חשבונה של הפועל ת"א, במשחק השרוכים המפורסם מול הפועל בית שאן. אתמול בערב, סגרה הפועל ת"א מעגל כשחגגה אליפות, במעוז הבית"רים - איצטדיון טדי

יום ראשון 16 מאי 2010
אסף בילגורי
 כמו כל אוהד כדורגל ממוצע, צפיתי אתמול במשחק של הפועל ת"א מול בית"ר ירושלים וראיתי את השער הדרמטי של ערן זהבי, עמוק בתוספת הזמן, שער שייזכר עוד שנים רבות כאחד השערים הדרמטיים ביותר בתולדות הכדורגל הישראלי, באחת העונות המרתקות ביותר שהיתה לנו פה כבר שנים (ותודה לאבי ולגיא לוזון). 

יש שיטענו שהאליפות של הפועל ת"א לא מוצדקת משום שלולא שיטת הקיזוז, מכבי חיפה היתה זו שחוגגת ולא הפועל ת"א. הם אולי צודקים, אבל כשערן זהבי הבקיע את השער הדרמטי ל"אדומים", אני לפחות לא חשבתי על מכבי חיפה, התסריט הראשון שרץ לי בראש היה "משחק השרוכים" הזכור לשימצה, בו העניקה הפועל בית שאן את האליפות על מגש של כסף לבית"ר ירושלים, או בלשון הלעג "פתחה רגליים" לבית"ר ירושלים, שגנבה באליפות בזכות שער מעורר מחלוקת של אישטוון פישונט, על חשבון הפועל ת"א האומללה, ששחקניה מיררו בבכי על הדשא בבלומפילד.

הניצחון של הפועל ת"א אתמול על משטח הדשא המטופח של טדי, והזכייה באליפות לעיניהם ההמומות ומלאות השינאה של אוהדי בית"ר ירושלים היוו, מבחינתי לפחות סגירת מעגל ונקמה ספורטיבית על אותה עונה מקוללת, כי אין יותר גרוע מבחינת אוהדי בית"ר מאשר לראות את "האדומים" חוגגים אליפות בבית שלהם, ביציע הצפוני של איצטדיו טדי. אותו משחק הזכור לשימצה, סימל את שקיעתה ודעיכתה של הקבוצה "המיתולוגית" הפועל בית שאן, שנעלמה אט אט ממפת הכדורגל הישראלי, כמו גם בלמה איתן טייב, שהפך להיות שם נרדף לחוסר ספורטיביות, אחרי קשירת השרוכים המפורסמת שלו באותו משחק. 

המשחק ההירואי אתמול של בני יהודה מול מכבי חיפה, מלבד העובדה שהעניק את האליפות על מגש זהוב להפועל ת"א, קבע דבר נוסף - בני יהודה הוא מועדון גדול בכדורגל הישראלי. כי רק מועדון גדול נלחם כך ושומר על כבודו במשחק שלא קובע עבורו דבר. שחקני בני יהודה, להבדיל משחקני הפועל בית שאן, או שחקני אחי נצרת אתמול, הוכיחו שהם עשויים מחומר אחר ועל כך הם זוכים ועוד ייזכו להערכה רבה בכל מקום ויוכלו לפרוש בכבוד, בניגוד למר איתן טייב וחבריו מבית שאן, שכילו לעצמם את הקריירה, רק כדי להעניק לבית"ר ירושלים את האליפות.

ומה עם מכבי חיפה? נכון, לולא שיטת הקיזוז, החניכים של אלישע לוי היו אלו שחוגגים אליפות ולא החניכים של אלי גוטמן, אבל מכבי חיפה יכולה להאשים רק את עצמה על אובדן האליפות. היא הפסידה בביתה להפועל ת"א, היא קיבלה ממכבי ת"א הזדמנות נוספת לזכות באליפות למרות ההפסד, אך בעטה שוב בדלי כשמעדה מול בני יהודה ממש במחזור האחרון ועל כך יכולה להאשים את עצמה בלבד. 

87 שערים כבשה העונה הפועל ת"א. ממוצע של יותר משני שערים למשחק ו-15 שערים יותר ממכבי חיפה שהתמודדה איתה על התואר. הפסד אחד בלבד (אותו הפסד בבלומפילד מול מכבי חיפה) לאורך  כל העונה רשמה הפועל ת"א, לעומת 4 הפסדים של מכבי חיפה. רק לשם השוואה, מכבי חיפה כבשה בעונה שעברה 49 שערים בלבד, בדרך לזכייה באליפות. הפועל ת"א מודל 2009/10 לא רק שהיתה אלופה ראוייה, היא גם היתה אולי האלופה הכי מרשימה מאז מכבי חיפה של עונת 1993/94.

צילום: בית"ר.נט

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק