במילאנו כן ובישראל לא?

מכתב פתוח לראש עיריית פ"ת, שמתעלם מקריאות הציבור להנציח את זכרו של גיבור התרבות נחום סטלמך, ומתכוון להעניק לאצטדיון החדש שם ריק מתוכן. על מוסר, כבוד וג'יוזפה מיאצה

יום רביעי 19 מאי 2010
אור בס

 ראש עיריית פ"ת, מר יצחק אוחיון, שלום לך.

השמועות בעיתונות ובאתרי האוהדים מספרות על כך שבכוונתך לקרוא לאצטדיון החדש בעיר בשם " איצטדיון המושבה". שם יפה וראוי, אין ספק, אם כי מנותק משהו מן ההוויה העירונית, שאתה אדוני, אחראי במידה רבה על עיצובה. פ"ת אינה מושבה כבר עשרות שנים, כחלק ממטרופולין תל אביב וכעיר מרכזית בפני עצמה, היא נעדרת כל צביון רומנטי של מושבה וניסיונותיך המבורכים להעניק לה חזות חדשה ואהודה יותר בציבור הישראלי, לא יכולים לחול כשאנו דנים במקרה הזה.

אך לפני שאגיע לעיקר דבריי, אבקש להתייחס למשמעותם של שמות. " לכל אדם יש שם" אמרו חז"ל, וכך גם " טוב שם טוב משמן טוב". זהו רק שם כביכול, כזה שלבטח ישכח במהרה מפי האוהדים והתקשורת וישמר רק במסמכים רשמיים של העירייה וההתאחדות לכדורגל. אבל שם הוא לא רק צירוף אותיות חסרת משמעות: בוא נניח ששמך היה משתנה בין רגע ובאופן פלאי ל-משה. האם יש בדעתך לשער מצב שכזה? האם אתה מסוגל לדמיים עצמך ואת זהותך תחת שם אחר, אשר במידה רבה מכריע וקשור בקשר אמיץ אל ליבת קיומך?


אם התשובה היא חיובית, סימן שהגיון ומוסר בלבבך ובשכלך, ואם לאו, אזי שנראה וניחנת בחוש אשר שמור לפוליטיקאים שהציבור אוהב לשנוא- קרים ומנוכרים, תאבי שררה. אך ברצוני להאמין שהדבר איננו נכון, וכי בחרת באפשרות המוסרית הנכונה.

בירושלים- בירת ישראל, מר אוחיון, הנציחו באופן ראוי את שמו המיתולוגי של ראש העיר המאוחדת הראשון, טדי קולק ז"ל: הם קראו את שמו של האצטדיון העירוני "טדי", והדבר נעשה עוד בחייו של קולק, למרות שיש חוק האוסר על קריאת רחובות ומוסדות ציבור על שמות אנשים חיים. אין ספק שכשם שיש בעיר רחובות על שם מנהיגיה כמו שטמפפר, סלומון וגוטמן, כך יבוא יום וגם שמך יונצח בקרן רחוב כזאת או אחרת ( ואני מאחל לך שרק בעוד שנים רבות-רבות וטובות). הדבר יבוא על מנת להנציח את זכרך ופועלך. ייתכן שאף תזכה לבית ספר שיקרא על שמך, או גינה ציבורית, והאמת היא, שאיני רואה בכך פסול. הרי לראש עירייה מצוין שכמוך, שקידם את העיר פ"ת רבות במהלך תקופת כהונתך, מגיע וראוי לקבל את הכבוד הזה, ששמו יינשא בפיהם של תושבי העיר לנצח.

אם כך, מר אוחיון, אתה לבטח מבין, שלהנצחתם של אישי ציבור חשובים בהיסטוריה העירונית יש חשיבות עצומה והכרה במפעלם רב ההישגים, ומן הראוי שאותו הכבוד שניתן לראשי העיר ופרנסיה, יינתן גם לדמויות שתרמו לתרבותה ולבידור תושביה. אין הדבר אמור בנוגע לכל בדרן או זמר שהוא, שחקן כדורסל או דוגמנית מתחילה, אלא לגבי גיבורי התרבות שלנו. שלנו, מר אוחיון, תושבי העיר שדבקים בה, משלמים את מסיה ואף מצביעים למועצתה ולראשות עירייתה. כך ניתן להבין כי ההנצחה אינה עניין של מה בכך, או רשות, אלא חובה היא, כפי שמחובתך לספק למצביעייך ולתושבי העיר שירותים נאותים ומנהל תקין. 

אך נראה לי, מר אוחיון, כי חובה זו נשתכחה מדעתך, שכן אתה מתעקש להעניק לאצטדיון העירוני החדש שם נטול הקשר או זהות. שם ריק מתוכן, שנדמה וכאילו נועד לשמור על ניטרליות ולעמוד בין המחנות השונים מבלי לבחור צד. זה נכון, נחום סטלמך ז"ל זכה להנצחה נאה בדמות היכל הספורט הצמוד לתיכון ע"ש דוד בן גוריון שבעיר, אך האם מה שטוב לעיריית מילאנו איננו ראוי לעיריית פ"ת?

האצטדיון העירוני במילאנו, הלוא הוא "הסן סירו", בו משחקות שתיים מקבוצות הפאר הגדולות בתבל- מילאן ואינטר- נקרא על שמו של ג'יוזפה מיאצה- גדול שחקני אינטר וקפטן נבחרת איטליה בשנות ה-30, שהניף פעמיים את גביע העולם. על אף היריבות הגדולה בין שני מחנות האוהדים של שתי הקבוצות, לא היה ולא יהיה איש אשר יקום כנגד הבחירה שנעשתה. לא כן ב"אם המושבות".

רק כאן, מר אוחיון, נקרעים תושבי העיר בין אהדתם למכבי והפועל, ואתה ביניהם. רק כאן יש את אלו שיתייחסו בקנטרנות להנצחת שמו של גדול ספורטאי פ"ת ומגדולי ספורטאי ישראל, שהביא שש אליפויות, חמשת סגנויות וגביע אחד להפועל פ"ת הגדולה של שנות החמישים והשישים, כשבמדיה כבש 154 שערים. רק כאן, מה שטוב ליציע הכבוד באצטדיון הלאומי בר"ג- הקרוי על שמו של סטלמך ז"ל, אינו מתקבל על הדעת ונדחה על הסף. קפטן נבחרת ישראל, בעל 60 הופעות ו-22 שערים, שנפטר בעת מילוי תפקידו כסקאוט נבחרת ישראל. דמות חינוכית ומופת לנוער המקומי. רק אצלנו, ישנם אלו שיטענו כי אין זה ראוי "לבחור צד בין הנצים" ולקרוא את האצטדיון על שמו. 

הוצע פיתרון ביניים על ידי מר נסים קלדרון, שהעלה את כינויו של סטלמך- "ראש הזהב"- כשם לאצטדיון. אני מצטרף לכך ומוסיף על כך שמן הראוי שאחד היציעים יהיה על שמו של גדולי שחקני מכבי פ"ת- ישראל בן דרור, אך לא יעלה על הדעת שתתעלם כך מן ההד הציבורי הנרחב בנושא ותעניק לבית החדש של הכדורגל הפתח-תקוואי, שם בנאלי ומרוקן, שלא יעלה את זכרו של גיבור התרבות שלנו. של כולנו. מכבי והפועל כאחד, על כך אין עוררין- נחום סטלמך היה, הווה ויהיה גדול ספורטאי פתח תקווה, ואין דבר ראוי יותר מלקרוא לאצטדיון החדש על שמו. 

כך, מר אוחיון, תחרוט את שמך בדפי ההיסטוריה ואין לי צל של ספק, שהדבר יילקח בחשבון על ידי ההמונים, בפעם הבאה שיבואו אל הקלפי לבחור בך. באם תמשיך להתעקש, ההיסטוריה, מר אוחיון, כבר תעשה בך כרצונה, ותשפוט אותך לחומרה. ואנא, זכור עובדה אחת ויחידה: ראשי ערים באים והולכים, חלקם יזכרו וחלקם ישכחו במהרה- אך שמו של נחום "ראש הזהב" סטלמך חקוק על לוחות ליבה של העיר פ"ת ובלבבם של אוהדי הכדורגל בעיר ובמדינת ישראל בכלל, וזכרו בל יימחה לעד.

• הכותב הינו יליד פ"ת, גדל והתחנך בה, ואוהד את הפועל פ"ת.

צילום אילוסטרציה: נסים קלדרון

 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק