ההבדל בין אקוניס למכביזם

מכבי תל-אביב של השנתיים האחרונות הפכה להיות מכבי ת"א שהשניאה את עצמה בשנות השמונים והתשעים: קבוצה בינונית שפשוט רוצה לנצח יותר מהיריבות שלה. אין שום הסבר אחר לכך שבני השרון לא בפיינל פור

יום שלישי 18 מאי 2010
דורון ברגר

חובבי הכדורסל המעט ותיקים יותר, אלא שעברו כבר את גיל השלושים, זוכרים היטב את שנות השמונים ואת תחילת שנות התשעים העליזות. קבוצת הכדורסל של מכבי תל-אביב זכתה באליפות שנה אחרי שנה, למרות שהיה ברור יותר מפעם אחת שהיא לא הקבוצה הטובה ביותר. מכבי שלטה באופן מוחלט בכדורסל הישראלי בשנות השבעים, בחלק השני של שנות התשעים ובתחילתו של המילניום הנוכחי, אך בשנות ה-80 מכבי נתקלה תמיד מקבוצות טובות ממנה ותמיד ניצחה במשחקים המכריעים.

פעם קראו ליריבות הפועל רמת-גן והפועל תל-אביב, פעם אליצור נתניה ופעם גליל עליון, שהייתה זו שהצליחה באופן חד פעמי בשנת 1993 לזכות באליפות, אחרי מכת פציעות חריגה במכבי תל-אביב וצירוף זרים תמהוניים באמצע העונה.

מה שהעניק אז למכבים את הניצחונות היה המכביזם. שמעון מזרחי, אמנון אבידן ושמלוק עשו את הכל כדי שמכבי ת"א תנצח. הם צעקו על השופטים, פיתו שחקני יריבות, הסתירו בעיית סמים והביאו לקבוצה שחקנים עם רצח בעיניים, כאלה שלא מתביישים להכות את קהל אוהדי היריבה. 

היריבות ניסו להמציא כל נוסחא אפשרית. הפועל תל-אביב בנתה קבוצת גלאקטיקוס בשנת 1988 והפסידה במשחק המכריע. אליצור נתניה בנתה קבוצה על טהרת זרים והגיעה רק עד הגמר. הפועל רמת-גן הובילה במשחקים מכריעים בהפרש גדול עד הדקה האחרונה וראתה בסופו של דבר רק את מיקי ברקוביץ' מול העיניים. מה שנקרא - מכביזם.

כמעט בלי לשים לב, מכבי תל-אביב עמדה בשנים האחרונות מספר רב של פעמים לפני אובדן אליפות. בששה משחקים שונים מול יריבות שונות, בשלוש השנים האחרונות, הגיעה מכבי תל-אביב לדקה האחרונה של משחק מכריע כשהיא נמצאת בפיגור או בשיוויון. חמש פעמים מכבי ת"א ניצלה, רק להפועל חולון היא הפסידה וגם זה בשנייה האחרונה.

המדהים הוא שכל המאמנים שנכשלו מול מכבי הם דווקא כאלה שעברו דבר או שניים בכדורסל הישראלי: דן שמיר, אפי בירנבוים, עודד קטש ואבי אשכנזי. רק מיקי דורסמן, בשנתו הראשונה כפעיל בליגה הראשונה, הצליח. אולי דווקא חוסר הניסיון היה לו לעזר. דורסמן לא נבהל מהשם מכבי תל-אביב והגיע יחסית רגוע למשחק המכריע.

להבדיל מכל המשחקים בשנים האחרונות, בני השרון הייתה זו שהכתיבה את הקצב ממש. הפועל ירושלים, גליל, מכבי חיפה, חולון ובני השרון, הקבוצות שפגשו את מכבי בשנים האחרונות, הגיעו במטרה אחת- לנהל עם מכבי משחק צמוד ולנצח אותו בשניות הסיום. בני השרון של יום שני האחרון הגיעה כדי לפרק את מכבי כבר במחצית. זה הצליח לה בצורה מושלמת, אבל המכביזם שוב חזר. פניני החל להרביץ, דרק שארפ התנהל על תקן מיקי ברקוביץ', דיוויד פדרמן האשים את השופטים ושמעון מזרחי הלחיץ את המזכירות.

אלה היו הסיבות שבגללן בני השרון הפסידה. ואם מישהו רוצה להבין את ההבדל בין המכביזם לבין קבוצה כמו בני השרון, הוא קיבל אותה שניות לאחר השריקה, אחרי שדן שמיר חייך לכל עבר ואלדד אקוניס החליף צרור בדיחות עם פיני גרשון. מישהו היה מעלה על דעתו ששמעון מזרחי היה מצחקק עם דן שמיר אם מכבי הייתה מודחת? בוודאי שלא. המכביזם לא מאפשר זאת.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק