עניין של תזמון

בזה אחר זה נפצעים מי שאמורים לככב במונדיאל הקרוב, שחקנים אחרים הגיעו עייפים במיוחד. מישהו בפיפ"א צריך לקבל החלטה דרמטית בעניין המועד בו נערכים משחקי גביע העולם

שבת 05 יוני 2010
דורון ברגר

 לסוכנויות ההימורים לא היה ספק מי הנבחרות שאמורות להגיע לחצי גמר משחקי גביע העולם לשנת 2002. צרפת הגיעה אחרי זכייה רצופה בגביע העולם ובאליפות אירופה, ארגנטינה נראתה בלתי עצירה ולואיס פיגו ופורטוגל היו אז בשיאם. שלוש הנבחרות האלה הודחו כבר בתום השלב הראשון הביתה, צרפת אפילו לא הצליחה לכבוש שער אחד בשלושה משחקים.

מצד שני, היו אלה שחקני סנגל, טורקיה ודרום קוריאה שעשו על כר הדשא כמעט ככל העולה על רוחם. הן נעצרו רק על-ידי ברזיל וגרמניה אבל אז אצל ראשי פיפ"א נדלקה נורה אדומה. 

משהו רע מאוד קרה לרמת המונדיאל בעשרים השנה האחרונות. זה התחיל בקטסטרופה בשנת 1990 ומאז הרמה השתפרה רק במעט. הכוכבים הגדולים מתקשים לספק את הסחורה ולכולם ברור מה הסיבה: מרבית שחקני הנבחרות הגדולות משחקים הרי פעמיים בשבוע, לאורך עונת משחקים שלמה. עם כל הכבוד לכושר הגופני, אי אפשר להמשיך ולשחק באותו הכושר גם בחודש יוני, לאחר מיני פגרה.

זה גרם לפיפ"א להחליט שעל כל הליגות יהיה לסיים את המשחקים ארבעה שבועות לפני תחילת המונדיאל, אבל עכשיו כבר ברור שזה לא מספיק. שחקנים זכו במקרה הטוב לכמה ימי מנוחה, חלקם אפילו השתתף במשחקי גביעים שונים (הגביע האנגלי, הליגה האירופית, גמר ליגת האלופות), חלק גדול מהשחקנים הגיעו לדרום אפריקה עייפים. יש הרי גבול למה שהגוף יכול לסבול.

הפציעות של דידייה דרוגבה, ריו פרדיננד, אנדראה פירלו, מייקל אסיין ואחרים הן רק המנה הראשונה. האימונים הקשים במגרשים לא מוכרים והמשטחים המנוכרים עדיין לא החלו, שלא לדבר על המאמץ שיושקע במשחקים. והרי לא קיים שחקן שירצה להחמיץ את המונדיאל ובטח שאין שחקן שלא ייתן את הכל למען הדגל.

אין מה לעשות, גם הכוכבים הגדולים ביותר יאבדו בשלב מסוים את הכוחות. שימו לב במשחקי שמינית ורבע הגמר מה קורה שמשחקים נכנסים להארכה. התמונות זכורות היטב מהמונדיאלים האחרונים, גדולי שחקני הכדורגל בעולם נראים בדקה ה-100 בכושר שלא מכבד אפילו את שחקני הליגה השלישית בישראל. 

ושאף אחד לא יספר כי מדובר בשחקנים שלא יכולים. ליגת האלופות כבר הפכה מזמן לליגת הכדורגל האיכותית בעולם, השחקנים נמצאים בשיא הכושר וכמעט כל משחק בליגה הזאת הוא תאווה לעיניים

אז מה הפתרון? בפיפ"א העלו בעבר לא מעט רעיונות אבל אף אחד מהם לא יצא אל הפועל. על הרעיון לערוך את המשחקים בחודש אוגוסט, לפני שמתחילה העונה, אבל סביר להניח שהקבוצות יפגעו מכך מאוד. רעיון נוסף שעלה הוא לערוך את המשחקים בחודש ינואר, בדומה לאליפות אפריקה, הבעיה היא שאפריקה, דרום אמריקה ואוסטרליה יהיו היבשות היחידות שיהיו מסוגלות לארח משחקים בתקופה שכזו. 

פיפ"א צריכה לקבל החלטה דרמטית שתהיה בעצם שדרוג של החלטתה האחרונה. צריך להבהיר לכל ההתאחדויות שאין מה לעשות - בעונת מונדיאל הליגה צריכה להתקצר עוד יותר. בכל עונת מונדיאל על הליגה להסתיים  באמצע אפריל. השחקנים צריכים לזכות לפחות לחודש מנוחה ורק אז לשוב לאימונים. גם לקהל חובבי הכדורגל לא תזיק מנוחה מעט יותר ארוכה. 

נכון, שיטת המשחקים בכל ליגה תצטרך להשתנות, אבל תסמכו על ראשי ההתאחדויות שידעו איך לעשות זאת נכון. עדיף שחקנים עייפים בחודש אפריל מאשר שחקנים סחוטים במהלך אירוע הכדורגל הגדול ביותר של האנושות.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק