איוניר? לא מה שחשבתם

רבים מביעים תמיהה מדוע מוטי איוניר יוחלף לפני סיום קמפיין הנבחרת הצעירה ושוכחים שמדובר אולי במאמן מוכשר, אבל כזה שידע כמעט אך כישלונות. ורק להזכיר: גם איוניר החליף את המאמן הקודם לפני תום הקמפיין

יום שלישי 08 יוני 2010
מערכת TELESPORT
מוטי איוניר עומד בשבועות האחרונים, שלא באשמתו, במרכזה של אחת הסערות הגדולות ביותר שידעה ההתאחדות לכדורגל בשנים האחרונות. איוניר מסיים את חוזהו כמאמן הנבחרת הצעירה בסוף החודש ועל-פי כל ההערכות הוא יוחלף בגיא לוזון, אחיינו של יו"ר ההתאחדות לכדורגל.

למוטי איוניר הוצעו שתי אפשרויות: לעבור ולהיות סקאוט של הנבחרת הבוגרת או להמשיך עם הנבחרת עד סיום הקמפיין בחודש ספטמבר ואז להיות מוחלף על ידי גיא לוזון. איוניר לוקח את הדברים באופן לא פשוט. ביום שישי הוא הפתיע כשאמר שלדעתו הוא ראוי להמשיך בכל מקרה עד סוף הקמפיין ולמעשה בכך הוא יוצא כנגד ראשי ההתאחדות לכדורגל.

איוניר זוכה לתמיכה רחבה בקרב ציבור חובבי הכדורגל. לא מעט רואים בו כדמות כדורגל בכירה וכמאמן מצליח ואף טוענים כי נעשה לו עוול. אולם בחינה של הקריירה המקצועית של המאמן מגלה נתונים קצת אחרים. למעשה, איוניר הוא אחד המאמנים הכושלים מבין המאמנים הנחשבים כבכירים ועדיין עובדים. 

איוניר היה בצעירותו קשר חסון ומבטיח במכבי תל אביב, עד שעבר לרודה ההולנדית וחזר לישראל כדי לשחק במספר קבוצות. איוניר שיחק במכבי נתניה, בני יהודה, הפועל חיפה, הפועל פ"ת, מ.ס אשדוד (אז עירוני אשדוד) וצפרירים חולון. בסוף שנות השמונים הוא גם זומן לסגל נבחרת ישראל, אך לא כיכב בה. 

תחילת קריירת האימון שלו הבטיחה רבות כשאיוניר העלה את בית"ר ב"ש מליגה א' לליגה הארצית (אז הליגה השנייה). אז החל איוניר לקבל את הבמה בקבוצות גדולות - את קריירת האימון בצמרת הכדורגל הוא החל במכבי נתניה, לאחר שזו עלתה אל הליגה הראשונה, אולם כבר במשחק הראשון שלו הוא ספג שישייה ונאלץ לעזוב את הקבוצה הנתנייתית. לאחר מכן איוניר חזר לאמן בעיקר בליגה השנייה, שם אימן בן השאר את הפועל ב"ש, הפועל כפ"ס, הכח רמת-גן והפועל רמת-גן ממנה פוטר. באף אחת מהקבוצות האלה לא רשם הצלחה יוצאת דופן. 

ההצלחה הגדולה של איוניר הייתה בהפועל נצרת עלית. בעונת 2003/2004 איוניר עלה עם הקבוצה לליגת העל ובעונה שלאחר מכן הצליח בענק שסיים עם הקבוצה הבינונית במקום החמישי. בעונת 2005/2006 ירדה נצרת עלית עם איוניר בחזרה לליגה הלאומית. 

ההצלחה בנצרת עילית, שהגיעה כאמור אחרי קריירה בינונית מאוד, הביאה את איוניר לנבחרת הנערים. נבחרת הנערים ידעה החל מאמצע שנות השמונים ועד אמצע העשור הקודם הצלחות רבות והעפילה כמעט בקביעות אל משחקי אליפות אירופה, אבל דווקא איוניר נתקע עם הנבחרת בשלב המוקדמות. המאמן זכה להערכה מראשי ההתאחדות, למרות חוסר ההצלחה בנבחרת הנערים, וקודם לתפקיד מאמן הנבחרת הצעירה.

איוניר החליף את גיא לוי עוד בטרם לוי סיים האחרון את קמפיין המוקדמות לקראת משחקי יורו 2009. גיא לוי עזב לטובת הפועל באר שבע ולאיוניר נותר לסיים את הקמפיין. הנבחרת העפילה למשחקי ההצלבה ונכשלה מול הנבחרת האיטלקית.לאחר מכן החל איוניר את הקמפיין הנוכחי, שמוגדר עד כה על-ידי ראשי ההתאחדות ככישלון.

גם החיים מחוץ לכר הדשא לא תמיד היו מרשימים עבור איוניר. איוניר ידע קריירה לא פשוטה מבחינת ועדות המשמעת. בצעירותו הוא הרבה להגיע למשרדי ההתאחדות לכדורגל בימי רביעי, לאחר שביצע עבירות משמעת רבות במבחר קבוצות. לזכותו של איוניר ייאמר כי מספר רב של פעמים התריע על רמת השופטים בליגה השנייה והעלה ספק באשר ליושרם של השופטים. בדיעבד התברר כי היה צדק באמירותיו של איוניר מאחר וחלק מהשופטים הואשמו בפרשת "השופטים באדום".
 
מוטי איוניר הוא בחור מוכשר. הוא נחשב לאחד מפרשני הכדורגל הרהוטים בעשור האחרון. מקורביו מספרים כי בערוץ הספורט היו שמחים לראות אותו כפרשן המוביל בעונה הבאה ולהעניק לו מעמד גבוה יותר מכל אנשי הכדורגל בערוץ. 

כל מי שמכיר אותו יודע שמדובר בבחור הגון, שחי ונושם כדורגל 24 שעות ביממה, אבל כמו שאמר השבוע בכיר בהתאחדות לכדורגל: "צריך לזכור שאיוניר הגיע להתאחדות וקודם למרות קריירה בינונית. גם הוא החליף את גיא לוי באמצע הקמפיין ולפני משחקי ההצלבה, כך שהוא לא יכול לבוא בטענות לאף אחד על שעושים לו עוול, מה עוד שאף אחד לא מציע לו שהוא יעזוב ויישאר ללא עבודה. אנחנו נוהגים איתו באופן הרבה יותר מבסדר".

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק