עכשיו כבר אין ספק

ליונל מסי הוא ללא ספק הכוכב הגדול בכדורגל העולמי. רונאלדו? לצערו הוא רק שני. כל הסיבות שהובילו לעליונות של "הפרעוש" הארגינטנאי שהצליח לעקוף את הבחור השרירי שגידל אלכס פרגוסון

יום שישי 11 יוני 2010
מור רכס

 שנים ארוכות לא היה בעולם הכדורגל שליט כל כך אבסולוטי כמו ליונל מסי. זכייתה של ברצלונה באליפות ספרד , שוב על חשבונה היריבה השנואה ממדריד, מוכיחה לנו בפעם המי יודע כמה שאולי כריסטיאנו רונאלדו של ריאל יותר יפה, יותר שרירי וללא ספק יותר "נוצץ" מהארגנטינאי הצנום. אך כשמדובר בכדורגל כבר אי אפשר להזכיר את שניהם באותו משפט.

נתחיל מעובדה די חשובה והיא גילם של שני הכוכבים. למרות ששניהם עוד בשיא פריחתם, מסי צעיר מרונאלדו בשנתיים וארבעה חודשים. וכמסתכלים על פער זה אי אפשר שלא לדמיין לאילו שיאים חדשים יגיע "הפרעוש" בתקופת זמן זאת.

הפורטוגלי אומנם יותר מבוגר, אך מבחינת בגרות יש לו עוד הרבה מה ללמוד  מהארגנטינאי. קחו את שני השחקנים בתחילת פריחתם ותבינו לבד את ההבדל.
כשרונלאדו הגיע לאולד טראפורד בגיל 21 מספורטינג ליסבון, הוא הגיע בתור הבטחה גדולה. אך רק הסבלנות של סר אלכס היא זאת שהפכה את הפורטוגלי לשחקן שהוא היום. במשך שנתיים שלמות חיפה הסקוטי פעם אחר פעם על חוסר הבגרות של רונאלדו שאומנם הראה לא מעט ניצוצות אך לא הצליח להתעלות על עצמו לאורך זמן.

להבדיל מהמנג'ר הסקוטי שעטף את כוכבו בכפפות משי. החליט פפ גווארדיאולה בעונתו הראשונה כמאמן, לזרוק את כוכבו הצעיר, שמלאו לו רק 21 שנים למים העמוקים. מסי נכנס לנעליו הגדולות, ולחולצה מספר 10 של הכוכב הברזילאי רונאלדיניו. ולקח את ברצלונה לאחת העונות הגדולות שידע עולם הכדורגל  אי פעם, עם זכייה בכל תואר אפשרי גם בפאן האישי וגם בפאן הקבוצתי.

גם במדים הלאומיים הבגרות של מסי באה לידי ביטוי הרבה יותר מזאת של רונאלדו. אומנם אי אפשר לקחת מהפורטוגלי את הופעותיו המוצלחות ביורו 2004, ובגרמניה 2006 אך חשוב מאוד לציין כי בשני טורנירים אלו הוא הגיע על תקן כינור שני לפיגו ולדקו.

מאז שרונאלדו לקח על עצמו את המושכות במדי הנבחרת, הוא לא מצליח להוביל אותה למחוזות חדשים. ניתן לראות זאת ביורו 2008 שנערך באוסטריה ושוויץ. שם פורטוגל הודחה כבר ברבע גמר. גם במקודמות המונדיאל הנוכחי, אליו הגיעה פורטוגל בקושי רב. כשהסיבה המרכזית לכך היא חולשתו של רונאלדו שלא כבש בקמפיין אפילו פעם אחת.

נכון שגם מסי לא הציג יכולת מבריקה במוקדמות המונדיאל במדי נבחרתו. אך מלבד טורניר זה  בכל פעם שמספר 10 החדש לבש את מדי נבחרתו, הוא גם לקח אותה על גבו. בשנת 2005 זכה מסי עם נבחרתו באליפות העולם לנוער, כשהוא זוכה בתואר מלך השערים והשחקן המצטיין של הטורניר. כעבור שנתיים הוא לוקח את ארגנטינה עד לגמר בטורניר הקופה אמריקה בונצואלה, וגם שם נבחר לשחקן המצטיין, למרות שארגנטינה הפסידה בגמר לברזיל. בשנת 2008 זכה מסי עם נבחרתו במשחקים האולימפים בבייג'ינג כששוב למרבה הפלא הוא זוכה בתואר השחקן המצטיין של הטורניר.

כשצופים בשניים במבט חטוף עניין ההשוואה ביניהם בהחלט מעלה גיחוך קל. הרי רונאלדו בעל נתונים פיזיים הרבה יותר מרשימים הכוללים גובה, עוצמה ומהירות. וכל אדם שלא מגיע מעולם הכדורגל בהחלט יכול לשייך את מסי לקטגוריה של תלמיד ממוצע שרק עתה סיים את חטיבת הביניים.

את התשובה לפערים האדירים בין השניים ניתן למצוא באופיים השונה. קחו לדוגמא את פגרת הקיץ האחרון. בזמן שהכוכב הפורטוגלי התרועע עם הכוכבת ההוליוודית פריס הילטון והופיע בכל צהובון אפשרי, הארגנטינאי בחר לחזק את שריריו בתוכנית כושר שעוצבה במיוחד בשבילו, על ידי הצוות המקצועי של ברצלונה. כשהבילוי הסוער ביותר שלו היה משחק פרוע עם אחיינו בפלייסטיישן. השחצנות של רונאלדו מול הצניעות של מסי מופיעה לא רק מחוץ למגרש ואת זאת עוד ניתן היה לראות במפגשים האחרונים ביו השניים.

בעונה הקודמת נפגשו שני הכוכבים במעמד גמר ליגת האלופות, כשברצלונה ומנצ'סטר נפגשו לאחד מהגמרים הכי חד צדדים שהיו אי פעם. ללא ספק הסיבה למשחק החד צדדי הייתה היכולת של השניים. בפתיחת המשחק ראינו רק קבוצה אחת על המגרש, וליתר דיוק רק שחקן אחד. רונאלדו הוביל כל התקפה של השדים האדומים, רץ ללא הפסקה וכמעט כבש פעמיים לרשתם של הקטלונים. אחרי עשר הדקות הללו כבש סמואל אטו את שער היתרון לברצלונה, ומאז נעלמו עקבותיו של רונאלדו.

 מסי לעומת זאת היטל פעם אחר פעם בהגנת השדים וחתם את תוצאת הגמר כשבאופן לא ברור התרומם מעל נמניה וידיץ' הסרבי שגבוה ממנו ב 20 סנטימטרים, ושלח נגיחה שנעצרה בחיבור הימני של ואן דר סאר.

גם בעונה הנוכחית נפגשו השניים למפגש קריטי. ריאל שלא הפסידה אפילו נקודה אחת בביתה, הגיעה למפגש מול ברצלונה כשהיא יודעת שניצחון יעלה אותה לראשות הטבלה וגם ככל הנראה יעניק לה את האליפות. אך לצערה שוב הצניעות של מסי ניצחה את השחצנות של רונאלדו. הפורטוגלי ששבוע אחרי שבוע רואה את יריבו הארגנטינאי מנצח משחקים במו רגליו ניסה לחקותו, ובמקום זאת יצא בדיוק ההיפך. רונאלדו ניסה לקחת על עצמו את המשחק ובעצם העלים את כל חבריו לקבוצה כשהוא רץ ומשתולל לבדו בכל עברי המגרש. מסי שחיכה בשקט בשקט פינה את השטח לחבריו ובדקה ה 33 כבש שער מדהים שהפך את הסופרקלאסיקו לעוד משחק אימון עבור הקאטלונים.

בשני המפגשים הללו ניתן לראות יותר מכל מדוע מסי הוא השחקן הטוב בעולם ורונאלדו הוא שחקן מצוין שישכח עוד כמה שנים מעולם הכדורגל (ראה ערך רונאלדיניו ). הגדולה של הפרעוש הארגנטינאי היא לא רק להיות גדול, אלא להפוך את חבריו לקבוצה לגדולים. כבר שנתיים שברצלונה היא הקבוצה הטובה בעולם, שכל שחקן בה מציג בדיוק את מה שנדרש ממנו בלי שזה בא על חשבון אחרים.  אצל הגלדיאטור הפורטוגלי הדברים הפוכים ב 180 מעלות, כשהוא טוב שאר קבוצתו לא טובה.

 אף אחד באולד טראפורד לא הרים גבה כשפתאום ווין רוני, החלוץ האדמוני הציג את העונה הגדולה ביותר שלו אי פעם דווקא אחרי שרונאלדו עזב. גם השנה אומנם רונאלדו הציג יכולת פנומנאלית במשחקים רבים אך הוא עשה זאת לבדו ששאר שחקני הבלנקוס נותרים בצילו. 

במשחק הסיום של העונה הנוכחית, שגם היה משחק האליפות של ברצלונה. קבע מסי שיא נוסף. אחרי שבמהלך העונה הפך לכובש הגדול ביותר בכל הזמנים בליגת האלופות של ברצלונה ביחד עם ריוואלדו. הוא גם הפך לשיאן הכיבושים שלה במשחקי ליגה, שכבש את שערו ה 37 והשווה את שיאו של רונאלדו (הברזילאי כמובן ). אחרי השער ההיסטורי ראינו את אחד המחזות המרגשים שנראו העונה במגרשי הכדורגל. מסי נראה יוצא מסבך שחקני ברצלונה שפשוט חנקו אותו, והתחיל לרוץ לעבר היציע. אחרי כמה רגעים לא ברורים התביית מסי על המטרה ולעיניהם של 98 אלף הצופים בקאמפ נואו, רץ לחבק את אימו שישבה בקהל.

ספק אם מסי יסגל לעצמו אי פעם את תדמית הסלב המתלווה  לפורטוגלי. וכנראה שגם בחגיגות השערים הוא לא יוריד  את חולצתו ויחשוף ריבועי בטן נוצצים. אך בדיוק בגלל אותו חיבוק שמציג אופי צנוע, שמתווסף לכישרון מטורף  אותו אי אפשר לתאר במילים. ליונל מסי כיום  הוא השחקן הטוב ביותר בעולם, וכנראה גם הטוב ביותר שהיה אי פעם.       
 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק