המהפכה החברתית של רהאגל

אוטו רהאגל, המאמן המבוגר ביותר בדרא"פ הוליך את יוון למונדיאל בפעם השנייה בלבד בתולדותיה. מאפריקה היוונים מוסרים ד"ש לקשטן ולאבי לוזון, ובמשחק הפתיחה פוגשת את הנמרים של אסיה. שבת, 14:30 יוון נגד דרום קוריאה

שבת 12 יוני 2010
אייל כהן
 שנה קשה עוברת על יוון, לאחר ההתמוטטות הכלכלית בעקבות הקפיטליזם החזירי שהיה כמו נגיף מסוכן פלש לכל עבר בנוף הים תיכוני. למרות זאת ולמרות הקשיים,  יתפנו מרבית יושבי החוף באתונה ובסלוניקי לעבר הגאווה התמימה והטהורה ביותר, נבחרת הכדורגל הלאומית. 

במשחק הפתיחה תפגוש יוון  עוד מדינה שסובלת לאחרונה בעיקר משכנתה, דרום קוריאה, שחיה בקונפליקט מתמיד של זהויות מול שכנתה צפון קוריאה הדיקטטורית הקומוניסטית עם נשיאה העוין והלא יציב.

למרות זאת יודעת דרום קוריאה לעשות את ההפרדה לפחות בספורט ויותר בכדורגל. ההישג הגדול ביותר עבורה, כזכור היה בשנת 2002, כאשר בצוותא עם יפן אירחה דרום קוריאה את הטורניר הענק והעפילה עם מאמנה ההולנדי והנונשלנטי חוס הידיניק להפתעה האדירה ביותר  למקום הרביעי, הפתיעה וסחפה מיליונים איתה בכל העולם. 

ב-2006 בגרמניה הצליחה דרום קוריאה להעפיל לשלב הבתים, אבל בהישגים העפילה רק לסיבוב הראשון בתחרות, אך הפכה למעשה לנבחרת היחידה מאסיה שהצליחה להעפיל לשלב חצי גמר בטורניר הגדול בעולם. 

את הנבחרת מאמן הונג יונג-מו שמוביל אותה משנת 2007. זהו המונדיאל השביעי ברציפות שדרום קוריאה מצליחה להעפיל ואין ספק שמדובר באחת הנבחרות האסיתיות הטובות שישנן.

הכוכב הגדול של דרום קוריאה הוא  פארק ג'י-סונג, שהוא גם הקפטן, שחקנה של מנצ'סטר יונייטד המצויין בן ה-29. כמו כן אפשר לראות בהרכב את סונג-יונג מסלטיק ,את צ'ו יאנג ממונאקו ומלך השערים לי דונג יוק עם 25 שערים שמשחק בליגה המקומית. 

ביוון כמובן ינסו לשכוח מהצרות ל-10 ימים או לפחות ליותר, כאשר המאמן המבוגר ביותר במונדיאל הקרוב, הגרמני אוטו רהאגל ינסה לעשות סנסציה ואולי אף לשחזר את ההישג הנפלא מ-2004 מפורטוגל, כאשר יוון זכתה באליפות אירופה ההיסטורית. 

באליפות העולם מדובר בקושי מובהק ליוון, שהופיעה רק פעם אחת בשנת 1994 וכעת מדובר בפעם השנייה בלבד. הישג נוסף שננקף לזכותו של רהאגל. לזכותה של יוון היא יכולה לזכור שבהעפלה למונדיאל ארה"ב ב-1994 היא לא הפסידה אף משחק וסיימה את שלושתם בתיקו. 

יוון כזכור העפילה לאליפות העולם מהבית ביחד עם ישראל, שסיימה מהמקום השני עם 29 נקודות. יוון הדיחה בשלב הפלייאוף את נבחרת אוקראינה והעפילה על חשבונה למונדיאל. מרבית ההרכב היווני נלקח מהליגה המקומית, עם נציגים בעיקר מפנאתינייקוס ואולימפיאקוס. כמו כן שחקנים שמשחקים מחוץ לאיים זהו החלוץ סמארס מסלטיק, מוראס מבולוניה וקייריגאקוס המגן שמשחק בליברפול האנגלית.

שתי הנבחרות הללו למעשה יתחרו ביניהן על המקום השני, כאשר מי שתמעד מול נבחרת ניגריה עשוייה למעשה לאבד את התחרות. ארגנטינה צפוייה להעפיל מבית ב' מהמקום הראשון, כך שהמשחק הראשון בין השתיים עשוי לקבוע את שארית הישרדותן בדרום אפריקה.

מעט עובדות למשחק: דרום קוריאה לא הפסידה אף פעם מול נבחרת יוון, כאשר ניצחה פעם אחת ונפרדה בתיקו מולה. באליפות אירופה האחרונה ב-2008, היונים הפסידו את כל שלושת המשחקים בשלב הבתים. 

דרום קוריאה השיגה ניצחונות במשחקי הפתיחה בשני המונדיאלים האחרונים. החלוץ היווני,ג'קאס היה מלך השערים במוקדמות אליפות העולם 2010 עם 10 שערים. ואילו בדרום קוריאה מוליך השערים הוא שחקנה של מנצ'סטר יונייטד, סו-פארק עם חמישה שערים.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק