אפילו ערוץ 1 מצטיין

אנגליה נראית בסדר יחסית להתחלה. עדיין חסרת דיוק, עדיין עצבנית, אך היא תשתחרר בהמשך. ארצות הברית לא תוכל לשרוד לאורך זמן. גם ארגנטינה לא. עובד קראוס נהנה מכל רגע ביומן מונדיאל, לא מופתע מדרום קוריאה ומודאג ממה שקורה בישראל

יום ראשון 13 יוני 2010
עובד קראוס

 נא לא להתרגש מהתיקו של נבחרת אנגליה מול ארה"ב. יש משחקים שהם משחקי מץ'-אפ, שאין להשליך מהם להמשך. ארה"ב לא תהיה בשלב הבא – היא נבחרת קשוחה, נודניקית, אתלטית – אך אינה יצירתית ברמה שתאפשר לה להפתיע את יריבותיה ולעבור עליה. במגננה פיזית מול האנגלים, יש להם מה למכור. מול סלובניה ואלג'יריה היא תקיא דם ובספק אם תוציא נקודות, ולו מהפיתוי הגדול לתקוף ולנצח.

אנגליה נראית בסדר יחסית להתחלה: עדיין חסרת דיוק, עדיין עצבנית, אך היא תשתחרר בהמשך ותגבור על יריבותיה בדרך הלאה. והיא תגיע רחוק. פאביו קאפלו יביא את שחקניו לשיא בזמן הנכון והוא אמור להיות הגשר בין הציפיות האדירות של האנגלים – לזכייה בגביע. 

אל תשכחו, גם איטליה אלופת העולם עשתה רק 1:1 מול ארה"ב במונדיאל הקודם וזה לא הפריע לה לזכות בגביע. אבל בעוד לאיטליה היה את השוער הטוב בעולם (בופון), האנגלים יודעים שיש להם בעיה מאוד קשה בעמדה הזו. 

אבל לטעמי היא בעיקר פסיכולוגית, כי ברגע – כאמור – שג'ררד ורוני ישתחררו, אנגליה תרחף בדרך להגשמת החלום הגדול.

אכזבה מקסיקנית

פעמיים הגיעה מקסיקו עד לשלב רבע גמר המונדיאל. הפעם האחרונה הייתה ב-1986, כשאירחה את המשחקים והייתה לה את הנבחרת הטובה בכל הזמנים, עם הוגו סאנצ'ז ומנואל נגרטה, כשבורה מילוטינוביץ' מנווט בגאוניות. בונקר גרמני והפסד לבקנבאואר וחניכיו בפנדלים, גנז להם את חלום חצי-הגמר. מאז הם מחפשים את עצמם ובשנים האחרונות נראה כי יש להם חומר לא רע לשחזר את הימים היפים ההם.

לפחות עפ"י משחק הפתיחה, נראה כי גם הפעם מקסיקו לא תגיע רחוק יותר משמינית-הגמר וחבל. דרום אפריקה לעומתה, יכולה לשאוב עידוד. החשש כי הנבחרת המארחת לא תעפיל לראשונה בהיסטוריה משלב הבתים, עדיין קיים – אך לא באופן מוחלט. 

הרבה רוח לחימה, משחק צירופים נאה ורצון טוב היו בנבחרת של קרלוס אלברטו פריירה. הטעות הקשה של מסיללה שהובילה לשוויון המקסיקני, תשאיר אותו כנראה עוד עונה בירוק של חיפה... 

נראה כי זהו הבית החלש במונדיאל והיכולת הלא משכנעת של צרפת ואורוגוואי הפייבוריטיות, צריך להזמין את מקסיקו ודרום אפריקה לנצל את הפרצה ולגנוב כרטיס לשלב הבא. מה שבטוח – לא מעבר לשם.

עד מתי דומאנק?

יום אחד עוד תיפתח ועדת חקירה שתגלה לנו את הסוד הכמוס ביותר בכדורגל העולמי: מי ומה מחזיק את ריימונד דומאנק בתפקידו כמאמן צרפת? וודאי שלא הפוקס מהמונדיאל בגרמניה. בכל תקופת כהונתו של המאמן האפרורי הזה, צרפת מציגה יכולת ירודה ולא סוחטת אפילו 20 אחוז מהפוטנציאל הטמון בה.

נבחרת הטריקולור משוועת למאמן רציני שיתסיס מחדש את אחת מאסופות השחקנים הטובה בעולם. עד שזה יקרה, נמשיך לראות חבורה בלבן וכחול שתלויה ברצון הטוב של ריברי ונראית כבויה ומשעממת.

קחו אותה ואת אורוגוואי האלימה וחסרת המעוף ותקבלו 0:0 יחיד עד כה במונדיאל. מגיע לשתי הנבחרות האלו שיראו את מקסיקו ודרום אפריקה מעליהן בטבלה. האם גם אחרי המחזור השני? אל תפסלו זאת.

מראדונה לעניים

אין לי מושג מאיפה לוקחים אנשים שטוענים כי הם מבינים בכדורגל, את התובנה לפיה ארגנטינה מועמדת לקחת את גביע העולם. נכון, יש לה סגל מרשים פלוס שתחת מאמן אירופי נחשב כמו פאביו קאפלו למשל, היא הייתה חוזרת בוודאות עם הגביע לבואנוס איירס. איי קיו זה לא רק דבר שחסר בכדורגל הדרום-אמריקאי אלא גם ובעיקר באפריקה מעוררת הרחם.


לארס לאגרבק הוא מאמן יוצא מן הכלל, אך תוצאות לעבודה שלו עם העולם השלישי צריך קצת יותר מחודש ימים. כישרונות יש לניגריה, אך הם יבואו לידי ביטוי רק בקבוצותיהם האירופיות שם הם מקבלים חינוך, דרך ארץ וגם תבונת כדורגל שכה חסרה להם במסגרת הנבחרות.

במאבק בין נבחרות מיבשות נחותות מאירופה, היה לדייגו מראדונה הרבה אוויר כדי ללקט בקושי 3 נקודות. במונדיאל 2002, הודחה ארגנטינה משלב הבתים וזאת למרות שניצחה את אותה ניגריה במשחק הפתיחה. 

ארגנטינה צפויה לנצח גם את קוריאה שתבוא מנופחת ותנסה לתקוף, אך קושי של ממש צפוי לה מול יוון ואוטו רהאגל, שיסגרו את המשחק ויבלעו את המפתח. מי שמשאיר את דייגו מיליטו על הספסל והנבחרת שלו מאוד מהוססת ועצבנית במשחקה – מוכיח כי המינוי שלו הוא טעות מתמשכת.

דייגו מראדונה השחקן תרם למשחק ריגושים רבים, אך כמאמן – אין לו מה לחפש בבמות הגבוהות. מזכיר מישהו שקיבל מינוי שערורייתי לנבחרת ים תיכונית אחת...

קוריאה? ממש לא הפתעה

קשה לי להבין מדוע יש עוד כאילו שמתייחסים בהפתעה וספקנות לכל ניצחון דרום קוריאני במונדיאל. מ-1986, הם נמצאים כאורחים קבועים בגביע העולם ועוד בשנות השבעים האכילו את נבחרת ישראל מרורים. במקסיקו 86 כאמור, הם חילצו תיקו 2:2 מבולגריה והפסידו רק 3:2 לאלופת העולם מאיטליה. במונדיאלים שאחרי כבר גנבו נקודות פה ושם ועשו צרות צרורות לספרד ודומיה. במונדיאל שאירחו ב-2002 הגיעו עד לחצי-הגמר ואין מה לעשות – מסורת היא מסורת.

השחקנים הקוריאנים, בנוסף, מעטרים לא מעט סגלים של קבוצות מובילות ויש להם חריצות ומשמעת בלתי-רגילה. במלכודת הדבש של השם הלא זוהר ומפחיד "דרום קוריאה", נפלו יוון ומאמנה הגרמני רב-המוניטין.

אוטו רהאגל בנה את יוון ומה שעשה בכדורגל המקומי ב-8 שנים, לא עשו וגם לא יעשו קרוב לוודאי בעשרות שנים של לפני ואחרי. אבל דבר אחד לא השאיר רהאגל אחרי שיעזוב (קרוב לוודאי בתום המונדיאל): עתיד. יוון עדיין חיה על אדי האופוריה של נבחרת הפלא שלקחה בדרך לא דרך את יורו 2004. השטאנץ הזה נגמר ובמקום לבנות כבר לאחר שנתיים את הדור הבא, תקוע אוטו עם אותם השמות שכבר הזדקנו. אין בשורה ליוון ואילו היו לנו נבחרת ומאמן נורמאלי משלנו, היה לנו על מה לפנטז בקמפיין המוקדמות הקרוב.

אבל אל תשליכו מתוצאה זו להמשך. יוון טובה בלהגן ואם הייתה עושה זאת מול הקוריאנים במקום לחפש ניצחון שחשבו שהוא בכיס, הייתה לה עכשיו נקודה. ארגנטינה לא צפויה ללקק דבש מולה וטוב יעשו הקוריאנים אם ישתו כמה כוסות מים לפני שני המשחקים הבאים שלהם שיהיו קשים בהרבה מול נבחרות שישימו מולם את הדגש הנכון.

איפה אנחנו

במוספי המונדיאל המהודרים שחולקו בסוף השבוע, נתקלתי בסדרת כתבות משעשעות על האפשרות הדמיונית שישראל הייתה מעפילה בכל זאת למונדיאל ומה הייתה עושה שם. ישבתי בתקופה האחרונה עם קשטן וסיני וגם הם יודעים שהם החמיצו בענק: קו העבודה שלהם היה נכון וטוב, אך חשבון היתר שעשו לשמות וחלק מהבחירות שעשו במשחקי ההכרעה, לא הטיבו איתם בלשון המעטה. אם היינו שם בדרום אפריקה, אנחנו לפחות יכולים לדעת שעם דרור ומשה על הקווים, היה קברניט על הסיפון. מה שאי אפשר להגיד על העתיד האפל שצפוי לנבחרתנו.

קשטן השאיר אחריו נבחרת במצב טוב, במיקום מצוין ויכולת מכובדת במשחקי ידידות. התבוסות המבישות בדרום-אמריקה לנבחרות מדרג שווה ערך לזה שלנו לא הפתיעו אותי. משהו רע קורה ויקרה לנבחרת שלנו, שהופקרה בידי איש מקצוע שהפער בין עברו כשחקן להווה שלו כמאמן – הוא כפער בין מכבי חיפה לאחווה עראבה.

הרבה אפשרויות היו לאבי לוזון להביא לכאן פיגורה בינלאומית שתמשיך את קשטן ותעניק שדרוג ניכר לעמדת המאמן, אך לבסוף נכנע לצעקנים, לקולנים ולפרוטקציונרים שהביאו אמנם מאמן זר, אך אבוי לנו איזה. 

תראו מה הם עושים לנבחרת שלנו: אינני מדבר על הזימונים התמוהים וגם לא על הסכנה שבהטמנת אנשים בעמדות מפתח מקצועיות, אשר יגרמו לשחקנים נזקים חמורים מאוד. יש כאן ריח רע מאוד של הפקרות, של שכונה, של אובדן המעמד והערך של המושג היקר לכולנו ונקרא נבחרת ישראל.

אם בקמפיין הקודם רצינו מונדיאל, הרי שכעת, נסתפק בכך שהעסק הזה לא יתפרק ויתרסק לנו מול העיניים. כי אין לנו נבחרת אחרת.

שידורים ברמה

אנחנו לא במונדיאל, אבל יש לנו טלוויזיה ברמה של מונדיאל. שבחים לערוץ הראשון על מבצע השידורים המעולה, בניצוחו של בוני גינצבורג הרהוט והכריזמטי. הפרשנות של רביבו וחזן יוצאת מן הכלל, הגרפיקה מתקדמת ורמת השידורים סבירה פלוס. תענוג היה לשמוע את רן בן-שמעון – ידען גדול שמעביר את המסר מבלי להיות נודניק.

 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק