בפיפא צריכים לעשות חשבון נפש

ראשי פיפ"א הביעו חשש גדול לפני פתיחת המונדיאל, שלראשונה בתולדות המשחקים נערך ביבשת אפריקה. אחרי סיבוב ראשון משמים ודל בשערים, בפיפ"א צריכים לעשות בדק בית רציני מאוד עם עצמם

יום חמישי 17 יוני 2010
אסף בילגורי

בפיפ"א היו מודאגים מאוד לפני פתיחת המונדיאל. לראשונה בהיסטוריה משחקי גביע העולם התקיימו ביבשת אפריקה ובפיפ"א חששו כמובן מאירגון לקוי של המונדיאל, העדר תשתיות וכו'. אולם כעת, אחרי שהושלם מחזור המשחקים הראשון, אפשר לומר שדרום אפריקה הוכיחה שהיא מסוגלת לארגן טורניר בסדר גודל כזה. אולם מי שנכשלה היא ללא ספק פיפ"א.

25 שערים ב-16 משחקים, ממוצע של 1.56 שערים למשחק סיפק הסיבוב הראשון הדל ביותר בתולדות המונדיאלים. איך פיפ"א אשמה בזה? איך יכול להיות שאף אחד בפיפ"א לא חשב למשל לתת לשחקנים לתרגל את הכדור החדש הרבה לפני פתיחת המונדיאל? השער הראשון שהבקיע אתמול דייגו פורלאן מאורוגוואי היה השער הראשון שנכבש מחוץ לרחבה. 

"הכדור הזה הוא אסון". כך אמר היום פאביו קאפלו, מאמנה של נבחרת אנגליה והוא יודע למה. אין ספק שרוברט גרין השוער שלו לא היה סופג את השער שספג אילולא שינוי הכיוון המוזר שעשה הכדור המתעתע. כך בדיוק קרה גם לשוער של נבחרת אלג'יריה.

הכדורגל הוא ענף הספורט הפופולארי ביותר בעולם. האם זו הסיבה שבפיפ"א נחים על זרי הדפנה ולא משנים את חוקי המשחק? תחשבו למשל מה היה קורה אם בכדורגל, כמו בכדורסל היה מוקצב זמן מסויים שבו הנבחרת חייבת לעבור את החצי, או שלא לדבר על חוק שמחייב את אחת הקבוצות לבעוט לשער בתום זמן מסויים שמוקצב? אין ספק שחוקים מהסוג הזה שקיימים במשחק הכדורסל, היו מונעים ממאות מיליוני הצופים לחזות בשיעמומונים מביכים שבהם הנבחרת שמובילה מניעה את הכדור לרוחב ללא תכלית וממאיסה את המשחק על הצופים.

מדוע לא חושבים שם הגאונים של פיפ"א על חוק גאוני שלפיו על תוצאת תיקו 0:0 אף אחד מהקבוצות לא זוכות בנקודות? תיקו עם שערים שווה נקודה. תיקו מאופס - דינו הפסד של שתי הקבוצות. אתם לא חושבים שזה היה מונע מאיתנו משחקים כמו למשל המשחק בין פורטוגל לחוף השנהב? האם גם אז שתי הנבחרות היו משחקות כדי לא להפסיד או שהיינו רואים משחק בו שתיהן משחקות כדי לנצח?

שמעתי כל מיני תירוצים מדוע המונדיאל עד כה כל כך משעמם ודל בשערים. היו שהאשימו את ז'וז'ה מוריניו, שבהשראתו המאמנים במונדיאל משחקים הגנתי. יש שטוענים שזה רק הסיבוב הראשון ובהמשך הטורניר יגיעו השערים. אני טוען שבפיפ"א צריכים לעשות בדק בית רציני מאוד ולהפיק לקחים כדי שבטורניר הגדול הבא נראה כדורגל ושערים ולא מופע פחדנות של המאמנים, שמקבלים ג'וב זמני ומנסים להציל את עורם עם תוצאות תיקו מביכות ומשעממות עד מוות.

צילום: GETTYIMAGES

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק