כתבה ללא סוף טוב

הם עברו טורניר מונדיאל נפלא, הגיעו עד הגמר. זכו לתהילת עולם ואז... שלושה סיפורים על כוכבי על שהצליחו להלהיב את כל האוהדים במשך כחודש, עד שהגיעה שטות אחת שהרסה הכל

שבת 26 יוני 2010
מור רכס

 מי מאיתנו לא זוכר את הפנדל המכריע של גרוסו האיטלקי במונדיאל  האחרון, את הקאמבק המדהים של רונאלדו הברזילאי במונדיאל 2002, אחרי שקם מהקרשים לאחר אותו גמר קטסטרופלי 4 שנים לפני ב 98 מול צרפת, ובמו רגליו החזיר את הגביע הנכסף למולדת הסמבה, את דמעות השמחה של דייגו ארמנדו מראדונה שלקח על עצמו מדינה שלמה במונדיאל של 1986. רגעי השמחה הללו נחרטים בקלות בזיכרון של כל אוהד כדורגל אמיתי, אך כתבה זו עוסקת בסיפורים הטראגיים, של אלו שעשו הכל חוץ מדבר אחד וחיוני, לנצח בגמר.

מונדיאל 1974- יוהאן קרוייף: לאורך כל ההיסטוריה נקשרו שחקני הכדורגל עם נערות זוהר למינהו. ללא ספק הפעם המשמעותית ביותר ששילוב הרסני זה השפיע יותר מכל היה באותו טורניר במערב גרמניה בו בסופו של דבר הנבחרת המקומית גם זכתה.

טורניר זה היה בסימן חידושים. הגביע הישן על שם ז'יל רימה, הוחלף בגביע חדש ויוקרתי. אפילו מבנה הטורניר שונה לשיטה יותר אטרקטיבית ומותחת. אך מכל אותם חידושים, החידוש המרענן ביותר היה סגנון הכדורגל החדשני שהביא לעולם מאמן הולנד ריינוס מיכלס, סגנון "הטוטאל פוטבול".

שיטה זאת טשטשה למעשה את התפקידים במגרש, ויצרה מצב שבו כל שחקני השדה שותפים הן לחלק ההגנתי והן לחלק ההתקפי. נשמע מסובך? לא עבור השחקן הטוב בעולם דאז יוהאן קרויף. מספר 14 בכתום הוליך שלוש פעמים ברציפות את קבוצתו אייקס אמסטרדם לזכייה בליגת האלופות, שפשוט דרסה כל קבוצה שעמדה מולה. קרויף שבעצמו זכה  באותן שנים בתואר " כדורגלן השנה באירופה", הוליך את הנבחרת בכתום לטורניר מבריק, שעד הגמר הגיעה עם מאזן של חמישה ניצחונות ותיקו אחד, כשמאזן שעריה עמד על 14 שערי זכות מול שער חובה בלבד.

הסגנון החדשני שהביאו ריינוס מיכלס ןקרוייף, גרמו לכל אוהד כדורגל פשוט להתאהב בנבחרת הכתומה, שמשחק אחר משחק פשוט הדהימה מחדש. קרויף שהיה אמור לשחק בתור חלוץ רחבה, צץ מכל עברי המגרש והוליך נבחרת שלא העפילה לטורניר הגמר במשך 40 שנה למשחק הגמר מול גרמניה בצורה הכי משכנעת שהייתה אי פעם.

אם עד לאותו גמר, הכל היה מושלם עבור קרויף וחבריו, "התרגיל המלוכלך של הבילד" שינה הכל מקצה לקצה. אותו צהובון גרמני שילם לנערות ליווי ושיחד את שומרי המלון בו התארחו ההולנדים באותו טורניר. כשנכנסו הנערות לבריכה בה שהו השחקנים, כשהן חשופות חזה, אותו עיתון כמובן דאג לתעד כל תזוזה מינימאלית של כל אחד ואחת מהן.

ועכשיו בחזרה לכוכבנו הטראגי. יום לפני הגמר הראשון בתולדות ההולנדים, התפרסמו אותן תמונות של נערות הזוהר בבריכה, ובכל העולם הועלו תסריטים על "ליל אימונים עמוס של הנבחרת הכתומה" לפני הגמר. עיתונאי הולנד כמובן הכחישו בכל תוקף את הסיפור, אך את דני קרויף הלא היא "אשתו של" הכחשות אלו לא עניינו כלל וכלל. למרות שבעלה יוהאן אפילו לא היה באותו יום בבריכה, הוא נאלץ להרגיע אותה במשך לילה שלם שמדובר בעלילה.

לא ברור כמה שעות ישן קרויף באותו לילה, או בכמה מרקים חויבה נבחרת הולנד עבור חשבון הטלפון של מספר 14. אך ללא ספק הקונספירציה של הגרמנים הצליחה ובגדול.  קרויף אומנם פתח בסערה את הגמר, וכבר בדקה הראשונה סחט את הפנדל הראשון אי פעם בגמר המונדיאל. פנדל שגם העלה את הכתומים ליתרון 0:1 מרגליי ניסקנס. אך מאותה דקה נעלמו עקבותיו. נבחרת גרמניה שהונהגה על ידי "הקיסר בקנבאואר" ניצלה את העובדה שהולנד ללא קרוייף, היא עדר כבשים ללא רועה. והכתה בה בשני שערים שהעניקו לה בסופו של דבר את הניצחון ואת הגביע העולמי. עד היום קרוייף הוא ללא ספק גדול כדורגלני הולנד בכל הזמנים. אך כל ילד הולנדי יודע שאלמלא אותו "ליל חפירות", בארון הגביעים של הנבחרת הכתומה, היה מונח בגאווה גביע עולם מבריק ונוצץ שחתום על שמו.


מונדיאל 1994- רוברטו באג'יו:  הדמות השנייה בכתבתי הטראגית היא אחת מדמויות הכדורגל האהובות ביותר בכל הזמנים, רוברטו באגי'ו, הילד עם "הקוקו הקדוש" נגלה לעולם רק 4 שנים לפני שהיה נקודת האור היחידה של נבחרת "הסקוודרה אזורה" שלא הצליחה לזכות בגביע הנכסף בטורניר שנערך במולדתה. באג'יו אומנם היה עדיין ילד אך כבר אז במשחק על המקום השלישי הראה לעולם את אחד מהשערים היפים ביותר שנכבשו  בתולדות המונדיאל כשחלף על פני ארבעה שחקני הגנה בריטים וכבש באלגנטיות מול השוער האגדי פיטר שילטון שגם פרש מהנבחרת בתום המשחק . כשאותו שילטון נשאל בסיום על ילד הפלא האיטלקי והדמיון הרב לשער שכבש דייגו מראדונה  לרשתו רק 4 שנים לפני. ענה הגיבור הבריטי שבאג'יו הרבה יותר נחמד ממראדונה, וגם  בבוא היום יהיה יותר טוב ממנו.

שילטון לא פיספס בהרבה. בתום אותו מונדיאל עבר באג'ו מפיורנטינה ליובנטוס וכעבור 3 שנים זכה עימה בגביע אופ"א. גם במישור האישי נחל  הצלחה רבה כשזכה בתואר שחקן השנה באירופה, ושחקן השנה בעולם. כל מה שנשאר למספר 10 מקלדונו, היה להניף את הגביע העולמי שחמק מארץ המגף רק 4 שנים לפני... 

 לא מעט ביקורת הושמעה כשהתגלתה זהותה של מארחת המונדיאל ב94 הלא היא ארצות הברית. אין ספק שמדובר במעצמת הספורט הגדולה בעולם ואם היה מדובר בטורניר בייסבול, פוטבול או אפילו כדורסל לא היה אוהד אחד שפוצה את פיו אבל כדורגל?!?! הרי באותן שנים אפילו ליגה מקומית לה היתה שם. כמו תמיד האמריקאים הראו לעולם ש"מה שלא הולך במוח וגם לא בכח" הולך בכסף, ובמקרה שלה הרבה מאוד כסף. האמריקאים השקיעו הון שלא נראה כמוהו בעולם הכדורגל. אצטדיונים מפלצתיים, מתקנים מצוחצחים ואפקטים חדישים ועוצרי נשימה, אומנם היו מוכרים לצופים האמריקאים, ששמים דגש קודם כל על השואו, ורק אחר כך על המשחק עצמו. אך אוהדי הכדורגל מרחבי העולם פשוט התמוגגו על החידושים הטכנולוגים הללו וקבעו שיא חדש של ממוצע צופים לטורניר, העומד על  3.6 מיליון. שיא זה גם לא נשבר עד היום.

לא רק מבחינת קהל, הטורניר של 94 היה סיפור הצלחה, יכול מאוד להיות  שדווקא בגלל המונדיאל הקודם לו שנערך באיטליה 4 שנים לפני. מונדיאל שגם קיבל את תואר "המונדיאל האיום ביותר בכל הזמנים" או אולי זה היה החוק החדש שאוסר על השוערים לתפוס ביד כדור שחוזר אליהם מההגנה.  אבל  כמות השערים המסחררת, ונבחרות צעירות וטריות בעולם בכדורגל כגון סעודיה וניגריה הציגו כדורגל התקפי ושוטף וגרמו לכל משחק בטורניר להפוך לחוויה.

למרות כל המחמאות טורניר זה ייזכר יותר מכל גם בעקבות שני אירועים טראגיים שהתרחשו בו. הראשון היה השעייתו של השחקן הגדול ביותר בכול הזמנים דייגו ארמנדו מארדונה, ששוב נתפס משתמש בחומרים אסורים. השני שגם היה הרבה יותר טראגי היה רציחתו של בלם קולומביה אנדראס אסקובר שנרצח במולדתו בעקבות השער העצמי שכבש מול ארצות הברית, שער שגם הדיח את  קולומביה מהטורניר.

נבחרתו של  באג'יו שהגיע לארה"ב פצוע ולא שותף בשלב הבתים, שוב פתחה ברגל שמאל  כשהפסידה במשחק הפתיחה שלה מול אירלנד. גם ההמשך לא האיר פנים לנבחרתו של אריגו סאקי "שהתפארה" בשחקנים אפורים כדוגמת אלברטיני, דינו באג'יו ופראנקו בארזי שעלו בקושי לשמינית הגמר אחרי ניצחון דחוק מול נורווגיה, ותיקו מול מקסיקו. הבעיה הייתה שבשלב הבא הנבחרת האפורה של איטליה הייתה אמורה לפגוש את הנבחרת המרשימה של הטורניר, ניגריה.

הנשרים שעלו בפעם הראשונה לטורניר הגמר פשוט דרסו את האיטלקים ואף אחד לא הופתע כשהם עלו ליתרון 0:1 בדקה ה 25 מרגליו של עמנואל אמוניקה. שהשחקן הצעיר העונה לשם ג'פרנקו זולה הורחק בהמשך אותו משחק, האיטלקים כבר התחילו לארוז מזוודות, אך בדיוק אז, 2 דקות לסיום הגיע באג'יו וכמו שרק הוא יודע השווה בנגיעה רכה את התוצאה ודאג גם לכבוש שער ניצחון בהארכה בבעיטת 11 מטרים שלא תהיה האחרונה שלו בטורניר...

מאותו רגע סחב באג'יו לבדו את הנבחרת התכולה. בשלב רבע הגמר מול ספרד הוא שוב חיכה לדקה ה 89 שחלף על פני השוער הקטלוני,  אנדוני זוביזרטה ותוך כדי גלגול, שלח את הכדור לרשת כקבע 1:2 דרמטי לנבחרתו. גם בשלב חצי הגמר הוא היה שם, הפעם מול הנבחרת המפתיעה של הטורניר, בולגריה של חריסטו סטויצ'קוב שהדהימה את הגרמנים בשלב רבע גמר. הפעם באג'ו לא חיכה לדקות הסיום וכבש צמד כבר במחצית הראשונה בניצחון קליל שהעלה אותם לגמר מול ברזיל של קרלוס אלברטו פאריירה.

אותו גמר ב 17 ביולי, הפגיש בין נבחרת ברזיל הכי "איטלקית" בכל הזמנים לנבחרת איטליה עם השחקן הכי "ברזילאי" בכל הזמנים. "נבחרת הסלסאו" אומנם בורכה בחוד דורסני הכולל את רומאריו ובבטו אך מלבד שני אלה,היא כללה שוער בינוני העונה לשם טאפרל ועוד שמונה שחקני שדה ממושמעים וטקטים ( יש כאלה שיבחרו לקרוא להם "פועלים שחורים") כגון דונגה, ברנקו, ראי ומאזיניו. כך שלמרות הציפייה לגמר רב שערים, בסיומם של 120 דקות  אף אוהד לא הופתע יותר מדי ששתי הנבחרות עמדו בפעם הראשונה בתולדות המונדיאל בפני גמר שיוכרע על ידי בעיטות עונשין מ 11 מטרים.

למרות שהאיטלקים החטיאו 2 פנדלים צחוק הגורל רצה שדווקא באג'יו יבעט את הפנדל האחרון. גם במקרה והנסיך האיטלקי היה מבקיע את הבעיטה, לברזילאים הייתה עוד הזדמנות לסגור עניין אבל בפעם הראשונה בחייו וגם היחידה, באגי'ו החטיא את הפנדל וצפה בברזיל מרימה בפעם הרביעית את הגביע.


         
מונדיאל 2006- זינדין זידאן: להבדיל מקרוייף ובאגיו' שלא זכו עם נבחרתם בגביע העולמי. השחקן השלישי והאחרון בכתבתה זאת, לא זכה במונדיאל, אלא זכה בכל תואר אפשרי. זינדין זידאן, מגדול שחקני צרפת בכל הזמנים ואחד השחקנים העטורים ביותר בתולדות הכדורגל גם בפאן האישי וגם בפאן הקבוצתי. "זיזו" דווקא החל את פרקיו הראשונים בכדורגל העולמי בתור לוזר לא קטן, כשהפסיד פעמיים בגמר ליגת האלופות עם יובה האיטלקית.

 רבים מאיתנו לא זוכרים אך גם המונדיאל בצרפת היה די בינוני מבחינתו. הצרפתי ממוצע אלג'ירי, החל את הטורניר במולדתו עם הרחקה פראית מול ערב הסעודית ועד הגמר הוא לא כבש אפילו שער אחד. למזלו ומזלה של נבחרת "הטריקולור" מספר 10 התעורר בדיוק בזמן ובאחד הגמרים החד צדדיים בכל הזמנים, כבש צמד והיה אדריכל הניצחון על נבחרת ברזיל הגדולה.
 
מאותו גמר מזלו של זיזו השתנה לחלוטין ובכל מסגרת בה הוא שיחק, הוא פשוט התעלה על עצמו בכל פעם מחדש. רק שנתיים אחרי המונדיאל בצרפת, זכה זידאן עם נבחרתו גם באליפות אירופה, אחרי שלהבדיל מהטורניר הקודם הוא היה מצוין לאורך על האליפות.

בשנת 2001 הראה זידאן שוב עד כמה הוא ווינר, כשכבש את שער הניצחון המדהים ביופיו מול לברקוזן בגמר ליגת האלופות. נבחרת צרפת הגיעה למונדיאל ב2002 ללא כוכבה הגדול היותר, ושבעקבות כך גם לא הצליחה לעבור אפילו את שלב הבתים. 

ב 2006 הפתיע זינדין פעם נוספת, כשחזר לטורניר פרישה במונדיאל שנערך בגרמניה. לא מעט צרפתים הרימו גבה לאור חזרתו של זיזו לנבחרת, במיוחד לאור העובדה שהוא כבר הכריז על פרישה מכדורגל, ועוד יותר מכיוון שהשיג כל תואר נחשק. אך אף אחד לא תיאר לעצמו מה שיקרה בטורניר האדיר מבחינתו, ובטח לגבי מה שיקרה בגמר.

המונדיאל שנערך בגרמניה היה מהמשובחים ביותר בכל הזמנים. הגרמנים, כמו שרק הם יודעים בנו תשתית מפוארת של לא פחות משניים עשר אצטדיונים מפוארים, שהניבו כמות אדירה של צופים ועוד יותר חשוב כמות אדירה של שערים.

להבדיל מטורנירים קודמים. במונדיאל שנערך בגרמניה, לא הייתה פייבוריטית מובהקת, המארחת גרמניה נראתה מצוין לאחר שעברה ניתוח פלסטי ותחת שרביטו של יורגן קלינסמן הפכה לנבחרת מלהיבה והתקפית.

 ארגנטינה הגיעה חזקה מתמיד עם שילוב דורסני, של שחקנים וותיקים ומנוסים כמו הרנן קרספו וחאבייר זנטי, עם ילדים נמרצים ואמביציונים כמו קרליטוס טבס ולאו מסי.

 נבחרת הסלסאו הגיעה עם סגל הסמבה הזוהר ביותר שהיה להם בשנים האחרונות, הכולל את לוסיו, קאקה, רוברטו קרלוס, ומעל כולם ניצבו "צמד הרורו" שמורכב מהשחקן הטוב בעולם אותה תקופה, רונלדיניו והחלוץ הפנומן, רונלדו שגם הפך באותו טורניר למלך שערי המונדיאל בכל הזמנים.

 נוסיף לנבחרות אלו את אנגליה, שכמו בכל טורניר כבר הכתירה את עצמה כמניפת הגביע. ואת ספרד שבדיוק באותה תקופה החלה עם ניצוצות הכדורגל שהפכו אותה למעצמת הכדורגל שהיא היום.

 נבחרת בינונית שלא נלקחה בחשבון הייתה נבחרתו של זיזו הגדול. אומנם מספר 10 שגם הפך לקפטן "הטריקולור" באותו טורניר, לקח  מספיק משחקים גדולים על גבו בעבר, אך טורניר יוקרתי שכזה עם נבחרת שבקושי עברה את ישראל במקודמות?

גם הפתיחה של צרפת לא הייתה משכנעת במיוחד. אחרי שסיימה פעמיים בתיקו מול שוויץ ודרום קוריאה הבינוניות, היא ניצחה את אחת הנבחרות החלשות שעלו למונדיאל, טוגו ועלתה לשלב רבע הגמר מול ספרד הדורסנית.

 הספרדים שניצחו בכל משחקיהם בבית המוקדם בצורה משכנעת, לא ספרו את הצרפתים וכבר בדקה ה27 עלו ליתרון מוצדק של 0:1 מפנדל של דויד וויאה. באותן דקות היה נראה כי חניכיו של לואיס ארגונס לא יספרו במיוחד את צרפת הבינונית. אך בדיוק כמו בגמר שנערך 8 שנים לפני, זיזו הגדול פתאום הגיע.

צרפת השתלטה על כר הדשא "בדי ארנה "של האנובר, והפכה את התוצאה על פיה משערים של בחור צעיר ומצולק העונה לשם ריברי, ועוד שער של פטריק ווירה שהמשיך הרמה נפלאה של זידאן. בדקה ה 92 איחד זידאן לראשונה את אוהדי שני היריבות הגדולות ביותר בספרד, ריאל מדריד וברצלונה כשהוא משפיל את בלם "הקטלונים", פויול ואת שוער "הבלנקוס" קאסיאס, בשער שחתם את תוצאת המשחק שבישר לכולנו. המלך חזר!!!

אם היו אנשים שחשבו שמדובר במזל או צירוף מיקרים, אחרי רבע הגמר מול ברזיל שנערך בפרנקפורט, לא היו הרבה ספקות לכך שאכן מדובר בעילוי ספורטיבי.

 נבחרת "הסלסאו" שהייתה אחת המועמדות הברורות לזכות בתואר, ובמקרה שלה גם לשמור עליו. פשוט נותרה בפה פעור אחרי שזידאן הציג משחק מושלם שלא הותיר לה שום סיכוי. זיזו עשה במגרש כרצונו, בישל את שער הניצחון להנרי, והציג את משחקו הגדול ביותר בכל הזמנים, תוך כדי שהוא משפיל פעם אחר פעם את שחקני ברזיל שנותרו המומים.
 
בשלב חצי כבר מול פורטוגל, כבר היה די ברור מי ייגש לבעיטת העונשין בדקה ה 33 שתיקח את צרפת לגמר שלישי תוך שמונה שנים. זידאן שיחזר את חצי גמר היורו מ 2000 וכבש את הפנדל בדיוק לאותה פינה כפי שעשה 6 שנים לפני, שהוא מוביל את הצרפתים לגמר בלתי נשכח מול איטליה.

למשחק הגמר שנערך ב 9 ליולי 2006, עלה זידאן כשהוא יודע שזהו משחקו האחרון אי פעם.
צרפת שהתעוררה לפתע בשלבי הנוקאאוט, פגשה בגמר את נבחרת איטליה שספגה רק שער אחד במהלך כל הטורניר.

 בדומה לצרפת גם "לסקוודרה אזורה" לא נתנו הרבה סיכוי בתחילת הטורניר. במיוחד לאור פרשת השחיטות שנתגלתה בליגה המקומית, שבעקבותיה גם הורדה אלופת איטליה יובנטוס לליגה השנייה. בעוד שהצרפתים מתבססים על ניצוצות הגאונות של זיזו, האיטלקים תחת שרביטו של מרצ'לו ליפי, התבססו על הגנת ברזל הכוללת 11 שחקנים.

המשחק עצמו נפתח בסערה, וכבר בדקה השביעית נפסקה בעיטת 11 מטרים לזכותם של הצרפתים. בשערה של איטליה עמד אחד השוערים הטובים ביותר בכל הזמנים, שגם במונדיאל הנוכחי יסגור הרמטית את שערם של האיטלקים. גאנלואיג'י בופון. הנישא לגובה של 1.92 סנטימטרים וניחן באינסטינקטים שלא מביישים גם את גדול הנמרים באפריקה,  נוהג במבט אחד להרתיע את שחקני היריבה שניצבים מולו, אך גם הוא נוכח לדעת שזיזו עשוי מחומרים אחרים.

עד היום קשה להסביר איך שחקן. גדול ככל שיהיה, יכול לעמוד בפני השוער הטוב בעולם, במשחק הקריטי ביותר, כשכל העולם צופה בו, ולהישאר כל כך קר רוח. זיזו פשוט שלח את בופון לפינה, והקפיץ באומנות כדור שננעץ במשקוף, ירד אל מאחורי הקו ועלה שוב אל המשקוף. ברגע הראשון היה נראה כי הגאון הצרפתי הגזים יותר מדי עם הצ'יפ האדיר, אך כשהקוון החל לרוץ לכיוון מרכז המגרש נחתם עוד פרק מוצלח של הגאון, 0:1 לצרפת.

כל תסריט אמריקאי היה מסיים את גמר המונדיאל בדיוק בדקה זאת. אך לצערם של הצרפתים, כוכב הגמר לטוב ולרע היה דווקא מהצד האיטלקי, והוא עונה לשם מרקו מטראצי. אותו בלם פרובוקאטור וגמלוני, שלא היה אפילו בסגל האיטלקי עד פציעתו של בלם מילאן, נסטה קבע את השוויון ובדקה ה 108 היה אחראי על ההרחקה המפורסמת ביותר בתולדות המשחק.

אחרי כדור קרן לא מוצלח של הצרפתים נראו "זיזו" ו"מטריקס" חוזרים בשגרתיות לעבר מרכז המגרש. ללא הודעה מוקדמת הסתובב הצרפתי ופשוט נגח בעוצמה בבלם שנישא לגובה של 1.94 סנטימטרים ושלח  אותו לספור כוכבים.

 די סביר להניח שכל שחקן אחר בעולם היה מותקף באותה שנייה בערימה של בריונים איטלקים, שרק מחפשים הזדמנות לקטטה. אך באותה דקה התברר לעולם סופית מה הוא גודל מעמדו של זידאן.

 שחקני איטליה שעדיין נראו המומים ממראהו של מטראצי על הדשא, פשוט התרחקו מזיזו ביראת כבוד. השופט שגם הוא נראה מבולבל, שלף בפייסנות את הכרטיס האדום וצפה בזידאן האגדי יורד בפעם האחרונה בחייו מהדשא, לקול מחיאות הכפיים של 70 אלף הצופים.
בסופו של דבר צרפת הפסידה בפנדלים, אחרי שדוד טרזגה החטיא את הבעיטה האחרונה.  זיזו שעד היום לא התחרט על מעשיו. הסתגר בחדר ההלבשה ולא יצא כדי לקבל את המדליה. אותה מדליה שחותמת באופן סופי על אחת מקריירות המשחק הגדולות שידע עולם הכדורגל אי פעם.     

צילומים: GETTYIMAGES

תגובות

d

טלספורט בפייסבוק