גוד ביי ארהב: גאנה ברבע הגמר

מונדיאל 2010, שמינית הגמר: המזל הפעם לא האיר פנים לארה"ב, שנאלצה להכנע 2:1 לגאנה לאחר הארכה ביכולת אדירה של קינגסון. בואטנג וגיאן כבשו לאפריקאים. דונובן איזן זמנית בפנדל

שבת 26 יוני 2010
אייל כהן
לא כדורגל גדול, אבל הרבה נשמה ונחישות הובילה את נבחרת גאנה ונבחרת אפריקאית בפעם השלישית בלבד לשלב רבע הגמר, שגברה 1:2 לאחר תום 120 דקות על הנבחרת האמריקאית, ארה"ב, שהפעם דונובן לא היה עבורה ברגעים המכריעים. 

הפעם גאנה התחפשה לארה"ב והראתה את קור הרוח שליווה אותה לאורך כל התחרות. גיאן ופרינס בואטנג העניקו את השערים המכריעים עבור גאנה, שהעניקו חוויה לאוהדים, שיזכרו עוד הרבה זמן את הערב.

ארה"ב אומרת שלום לדרום אפריקה. האמריקאים העניקו חוויה מתקנת עבור האוהדים, שלא תמיד נמצא הכדורגל בסדר העדיפויות הראשוני שלהם, אבל הם הלכו עם הנבחרת הזו עד הסוף כולל ביל קלינטון, הנשיא לשעב,ר שחלק כבוד אחרון לבחורים.

מחצית ראשונה: הנסיך המדליק מגאנה

פתיחה אדירה במשחק - התקפה ראשונה רצינית של הנבחרת גאנה, כדור נהדר הגיע לבואטנג פרינס, שפרץ ממרכז המגרש ועבר את כל ההגנה ושלח כדור שטוח לפינה - 0:1 מדהים לגאנה. 


קלינטון מעניק גיבוי מהיציע (גטי אימג')

גאנה המשיכה להראות יותר נחושה, כאשר בדקה ה-18 בעיטה אדירה של גיאן יצרה הדיפה מצויינת מהצד השני של הווארד. האמריקאים התאושש בדקה ה-22, כאשר בראדלי הבן של, מסר רוחב מצויין וקינגסון עצר ומנע שוויון. 

רובי פינדלי מצא עצמו כ-10 דקות למחצית אחד מול אחד אולם קינגסון הצליח לעצור שער שוויון בטוח. המחצית המשיכה להיות של השוערים בעיקר, כאשר אוסמאה שלח פצצה לפינה, אבל הווארד בהצלה אדירה מנע שער בטוח. 

מחצית שנייה: דונובן השווה - הולכים להארכה

פילהאבר נכנס בדקה ה-46 וכמעט והצליח לקבוע שוויון, שמצא עצמו לבד מול קינגסון בעט לגופו של השוער הגנאי ועצר בהדיפה ענקית. ארה"ב מנגד חיפשה את שער השוויון שוב, אבל ההגנה הגנאית מנעה זאת ללא בעיות. 


כולם למען הדגל (גטי אימג')

בדקה ה-60 ארה"ב חזרה לתמונה. מנסה הכשיל את דמפסי בתוך הרחבה, השופט קבע פנדל ברור - לנדון דונובן לקח בקור רוח את הפנדל וקבע - 1:1 בשמינית הגמר.

קינגסון המשיך לעשות צרות לארה"ב, שעצר עוד שער בטוח לאחר התקפה מצויינת וסיום פחות טוב של מייקל בראדלי. אלטידור כמעט וקבע שער ניצחון לאמריקאים, שנותר נחוש מול המגן ובעט החוצה. 

למרות הניסיונות השער המיוחל לא הגיע - המשמעות: המשחק הלך להארכה כדי להכריע את זהות המעפילה לרבע הגמר. 

הארכה: גיאן עושה היסטוריה - גאנה ברבע הגמר

שוב פתיחה מצויינת לזכות גאנה. בדקה ה-93 בפתיחת הארכה הראשונה, כדור ארוך הגיע לגיאן, שברח שמאלה ושלח פצצה בשמאלית לשער. הווארד לא יכל לעצור את הכדור - 1:2 לגאנה. 


דונובן בקור רוח משווה (גטי אימג')

הניסיונות של ארה"ב להשוות במחצית השנייה לא עלו יפה, גם שטים הווארד הצטרף לעזרת ההתקפה. גאנה ברבע הגמר, הניחומים לאמריקאים.

ארצות הברית: טים הווארד, סטיב צ'רונדולו, ג'יי דמריט, קרלוס בוקנגרה, ג'ונתן בורנסטין, מייקל בראדלי, ריקרדו קלארק (אדו, 31), קלינט דמפסי, לנדון דונובן, ג'וזי אלטידור (גומז, 91), רובי פינדלי (פילהאבר, 46)

גאנה: ריצ'רד קינגסון, ג'ון פיינטסיל, ג'ון מנסה, ג'ונתן מנסה, האנס סארפיי (אדיי, 73), אנתוני ענאן, סמואל אינקום, קווין פרינס בואטנג (אפאייה, 78), קוג'ו אסמואה, אנדרה איוו, אסמואה גיאן.

תמונה: גטי אימג'.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק