הכישלון הגדול מכולם

זה היה ההפסד המשפיל ביותר של נבחרת ישראל בכל הזמנים שהיתה רחוקה 90 דקות מלהגיע לאולימפיאדת טוקיו. היריבה היתה חלשה. ניצחון חוץ כבר הושג. בבית נדרש תיקו בלבד. אבל לדרום וייטנאם היתה תוכנית אחרת

יום חמישי 01 פברואר 2007
אשר גולדברג
אם מישהו חשב שההפסד האחרון לנבחרת קרואטיה, או התבוסה לדנמרק, הם אלה שמהווים את הכישלון הגדול ביותר של נבחרת ישראל, כדאי שיקרא את הכתבה הבאה. 

אם מישהו חושב שלהפסיד בבית לאוסטרליה או לא לעבור את בולגריה, זוהי השפלה, כדאי להבין שפעם, די מזמן, נכשלו שחקני נבחרת ישראל באחת המשימות הקלות שהיו להם, מול אצטדיון רמת גן מלא עד אפס מקום.

  17 במרץ 1964, נחשב לאחד מהימים הכי שחורים בתולדות הכדורגל הישראלי. מדינת ישראל היתה רק בת 16. היינו אז כאן פחות משלושה מיליון. רמת הגולן נקראה אז "הרמה הסורית" והכותל היה בידי המלך חוסיין. 

45 אלף איש מילאו אז את אצטדיון רמת גן עד אפס מקום. תעלת מים הקיפה אז את האצטדיון. על קנויון לא חלמו אז, על השתתפות היסטורית באולימפיאדה דווקא כן.

90 דקות בלבד הפרידו בין ישראל שאותה אימן האנגלי, ג'ורג'  איינסלי, להעפלה היסטורית לאולימפיאדת טוקיו, יפן, היוקרתית. כל שהיה צריך כדי להגשים את החלום היתה תוצאות תיקו  מול אחת הנבחרות החלשות בעולם.

כמנהג הימים ההם, ההופעה באולימפיאדה נחשבה להישג בקנה מידה עולמי. נבחרות מזרח אירופה כגון: רוסיה, הונגריה ויוגוסלביה הציגו באולימפיאדות את כוכביהן הגדולים דוגמת יאשין, נטו, סטרלצוב, פושקאש, בוז'יק, הידקוטי, שושקיץ', יוסופי וסאקולארץ.

מספר חודשים לפני כן, ב-29 בדצמבר 1963, פגשה ישראל  באצטדיון הרפובליקה, בבירת וייטנאם, סייגון את הנבחרת המקומית של דרום וייטנאם. 30  אלף צופים הגיעו לסייגון בחום הלוהט לצפות במפגש השלישי בהיסטוריה בין המדינות. אגב, ישראל ניצחה במפגש הקודם  שהיה ב-1956 1-0 במסגרת אליפות אסיה.

בדקה ה-20 פצחה התזמורת באיצטדיון בנגינת מארש. היה זה מנהג מקומי מסורתי בעקבות שער שנכבש, דווקא לזכות ישראל.  היה זה רובי יאנג שניצל השמטה של השוער דוק ובעט פנימה 0-1 לישראל. שחקני ישראל עם דגל וייטנאם הקיפו את האצטדיון בסייגון, הם כבר ראו עצמם בטוקיו, באולימפיאדה. בדרך חזרה, הספיקה ישראל לנצח במשחק ידידות את נבחרת הונג-קונג 0-3 בחוץ.  האופוריה היתה בשיאה.

משחק הגומלין נערך כאמור, כעבור שלושה חודשים, ב-17 במרץ בר"ג.  הכדורגל היה בשיא הפופולאריות והתנופה התקשורת הישראלית חגגה את הגעת הנבחרת מוייטנאם לתל-אביב. בתקשורת הישראלית נכתב אז: " וייטנאם היא נבחרת של 11 שדים חסרי דיוק ודי פרימיטיבים, אך בעלי מהירות אין סוף וכישרונות הסתננות מפתיעים".

השופט התורכי, האקי גורוז, הוביל את שתי הנבחרות לטקס נגינת ההימנונים. הרכב נבחרת ישראל: איציק ויסקור, דוד פרימו, אמציה לבקוביץ', משה ליאון, חיים בכר, גדעון טיש, שמעון כהן, נחום סטלמך, מרדכי שפיגלר, זאב זלצר, רובי יאנג.

איש מהרבבות ביציעים לא האמין שההרכב של איינסלי יהיה כישלון. הרכב בלי התלהבות ובלי איש שידע לחבר את ה-11 בכחול לבן. שמעון כהן ולבקוביץ' עלו לכר הדשא למרות שהיו פצועים. השאר שיחקו עם ביטחון עצמי מופרז

בדקה ה-26, דממה בר"ג. נון הסילוני, עבר את הגנת ישראל, השוער ויסקור לא נפל נכון על הכדור שנפל לרגליו של קאונג שגילגלו לרשת 0-1 לוייטנאם.

דקה 41 כבר 0-2.  יורם ארבל לא היה לזעוק: "ככה לא בונים חומה". נון בעט בטיש , פרימו, לבקוביץ' וניסים בכר מ-25 מטרים לפינה השמאלית העליונה של ויסקור, 0-2.

כעבור מספר שבועות הופסקה עבודתו של איינסלי (בתקשורת פורסם כי הוא חובב את הטיפה המרה) כמאמן נבחרת ישראל אותה הדריך רק בשלושה משחקים.

התקשורת עסקה שבועות ארוכים ב"פאשלה" הענקית עד שיוסף מירמוביץ' מונה למאמן הלאומי והוביל את ישראל, בחודשים מאי-יוני 1964 לזכייה בטורניר אליפות אסיה, שם ניצחנו בגמר את דרום קוריאה 1-2  אבל איש לא התנחם במה שהתרחש מול דרום וייטנאם.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק