הכי חלש בהיסטוריה

אסונה של נבחרת איטליה היא עתידה וזה היתרון הגדול של צרפת. מונדיאל שבו מככבות נבחרות כמו סלובקיה, גאנה ואורוגוואי הוא לבטח הכי חלש שהיה עד היום. עובד קראוס די מיואש מהמשחקים בדרום אפריקה

יום שני 28 יוני 2010
עובד קראוס

מונדיאל בו גאנה או אורוגוואי יהיו בחצי-הגמר, מונדיאל בו ניו-זילנד לא מפסידה אף משחק ומונדיאל בו סלובקיה (סלובקיה?!) מדלגת לשמינית-הגמר – הוא ככל הנראה המונדיאל הכי חלש שהיה אי-פעם.

לא בכדי, המונדיאל החלש ביותר עד היום היה זה שנערך לראשונה על אדמת אסיה. כעת, על אדמת אפריקה, הוכח שוב כי הפרטת המפעל החשוב הזה וניפוחו ל-32 נבחרות (במקום 24 ו-16 בעבר), לא עושה טוב לכדורגל אלא להיפך.

אני זוכר בערגה ימים בהם כל משחק בשלב המוקדם היה מלחמת עולם, שמשחקים בשלב הנוק-אאוט היו מפגישות אריות ולא נבחרת כזו או אחרת שמבקשת פיסת היסטוריה.

וכמובן, אי-אפשר להשתחרר מנקודת המבט הישראלית: תחת ידיו המנוסות של דרור קשטן, אי לי ספק שיכולנו להעפיל לשמינית-הגמר מהבתים של יוון או של שוויץ. אגב, גם לטביה יכולה הייתה, זו לא חוכמה במונדיאל הזה.

שבר איטלקי

אסונה של נבחרת איטליה היא לא ההדחה הכואבת בשלב הבתים ועצם העובדה שלראשונה בתולדותיה סיימה במקום האחרון בשלב המקדמי (אחרי ניו-זילנד!) – אלא עתידה, עתיד שהוא לוט בערפל. צ'זארה פראנדלי הוא מאמן טוב, אך נראה כי גם ההתאחדות האיטלקית מכירה בכך כי בניגוד לשנות הזהב, איטליה נמצאת בדרך לעשורים קשים מאוד מבחינת הישגים בינלאומיים, בדיוק כאלו שהיו לה מאז מלחמת העולם השנייה, עד שהלך ונבנה דור הזהב שהגיע לגמר המונדיאל ב-1970 ולקח את הגביע ב-1982.

הבעיה מתחילה בשער. אין יורש לבופון וגם ההגנה היא כבר מזמן לא מה שהיה פעם. באיטליה מחפשים וספק אם ימצאו בקרוב יורשים לנסטה וקנבארו. גם בקישור מתגעגעים לרוברטו באג'יו או כשרון שדומה לו. דה-רוסי שהכול קיוו כי יכנס לנעלי המנהיג – כשל והוכיח כי הוא לא עשוי מחומר של כוכבים. טוטי ודל-פיירו משאירים אף הם חלל ענק בהתקפה. לוקה טוני? כחלק מצוות, לא כמוביל. וכמובן, המאמן. 

איך התפתה מרצ'לו ליפי, להיכנס אל תוך מלכודת הדבש הזו – שמושכת מאמן אחרי מאמן... כמו אנצו ביארזוט בעבר, גם ליפי לא עמד בפיתוי ובמקום להישאר חקוק על עמוד הזהב של הכדורגל האיטלקי כאחד משני המאמנים שהביאו גביע בעת המודרנית – חזר לתפקיד, אל נבחרת שהרבה אחרי השיר וסירב לשנות אותה או לחדש אותה. 

כשלון של איטליה היה הדבר הצפוי ביותר – אך דומני שלא עוצמתו. כעת הבעיה היא, כאמור, בעתיד. פראנדלי יקבל את כל המנדט לבנות משהו לטווח ארוך. איטליה, בשנים הקרובות תיהפך לנבחרת אירופית מהדרג השני. הולנד, גרמניה, אנגליה ואפילו נבחרות כמו שבדיה, קרואטיה, סרביה וצרפת שאחרי עידן דומנק – צפויות לעלות עליה. 

אך מתישהו, אולי אחרי המונדיאל בברזיל, יצמח לאיטלקים דור חדש שירגש אותנו כבעבר.

עתיד אחרי החורבן לצרפת

דווקא לצרפת צפוי עתיד מזהיר. בניגוד לאיטליה, שם הבעיה היא בדור השחקנים ובעייפות החומר הקיימת, הרי שלנבחרת הטריקולור מעיין בלתי נגמר של שחקנים וכישרונות שתחת לורן בלאן – צפויים לחזור ולהנפיק גמרים ותארים.

אך כמו האיטלקים, גם הצרפתים הלכו לישון ולא קראו את המפה. למעט התעלות בלתי מוסברת שסיבותיה נעוצות בזינאדין זידאן במונדיאל 2006 – הייתה כל הקדנציה של דומנק נפל אחד גדול. אילו לא נפל המאמן המושמץ באותה מלכודת של ליפי, היה יוצא הגדול מכולם, אם היה מפנה את דרכו כגיבור לאומי אחרי ההפסד לאיטליה בפנדלים בגמר הקודם. 

היורו הקרוב, יהיה הזדמנות מצוינת לצרפת החדשה להראות את פניה. כבר במוקדמות, היא תרוץ נפלא קדימה ואני מרשה לעצמי לסמן אותה כאלופת אירופה הבאה.

נפילה אירופית וחגיגה דרום-אמריקאית

פעם,כשהמונדיאל היה גולת העניין בעולם הכדורגל, לפני שהתמסחר והפך מאוס ומשעמם להרבה מאוד שחקנים – היו הנבחרות האירופיות מתייצבות אליו בשיא החשק והכוח. כיום, שליגת האלופות הפכה לדבר האמיתי, המונדיאל קצת זז הצידה.

ניתן לראות זאת עפ"י הגישה של הנבחרות והשחקנים. האירופיים משחקים בהילוך שני ורק הנבחרות הקטנות באמת מתאמצות ועושות קולות של רצון עז. הם והאנגלי – שאצלם שחזור הזכייה מ-1966 והסגידה לנבחרת – היא מבחינת אובססיה.

לעומתן, הנבחרות מדרום-אמריקה יודעות היטב מהו הדבר החשוב מבחינתן: באורוגוואי יחגגו שנים את ההעפלה הצפויה לחצי-הגמר ולשחזור המעמד ההוא מ-1970 מול ברזיל כנראה, בפרגוואי יחלצו גם את בקבוקי השמפניה לרגל הימנותן על 8 הגדולות ולא דיברנו על צ'ילה שמאוכזבת ממקום שני "בלבד" וכמובן ברזיל וארגנטינה שאצלן המונדיאל הוא אופיום להמונים.
אם פיפ"א רוצה להציל את המפעל הזה מהפיכתו לקוריוז, עליה לצמצם את מספר הנבחרות ולדאוג שהוא ייערך במקומות בהם הוא ראוי להיערך: אירופה ואמריקה הקלאסית. 

ומה עוד אפשר לומר על מונדיאל שמה שנזכור ממנו בעיקר זה את הווזבוזלות? 

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק