הבשורה של מונדיאל 2010

מאמני הכדורגל שמרוויחים מיליוני יורו לשנה הוכיחו כי הם שווים הרבה פחות מאלה של הנבחרות הבינוניות ש"מסתפקים" אולי בחמישית מהמשכורת של מרצ'לו ליפי, אבל משיגים הצלחות לצד כדורגל מהנה

יום שני 28 יוני 2010
אסף בילגורי

הרבה ביקורת ספג המונדיאל בדרום אפריקה בשלביו הראשונים. עיתונאים רבים ופרשנים, כולל אני, טענו שמדובר במונדיאל הכי משעמם מאז מונדיאל 1990. לדעתי, מונדיאל 2010 בדרום אפריקה הביא בשורה גדולה לכדורגל העולמי ומסקנה אחת חותכת שמגובה בנתונים שאי אפשר להתווכח איתם - הכדורגל והתשוקה למשחק מנצחים במונדיאל הזה את הטקטיקה והכדורגל האפור והמכני, שממאיס עלינו לעיתים את המשחק והופך הרבה מאוד מאמנים, שלא בצדק לאנשים עשירים מאוד.

6 מיליון פאונד לעונה מרוויח פאביו קאפלו בנבחרת אנגליה. בסביבות 3 מיליון יורו מרוויח, או הרוויח יותר נכון מרצ'לו ליפי בנבחרת איטליה. סכומי עתק מרוויח גם סוון גוראן אריקסון בחוף השנהב וכמוהו גם יתר המאמנים האירופיים והטקטיקנים הגדולים של הנבחרות האפריקאיות, שמלבד ראייביץ' מגאנה, נכשלו כישלון חרוץ. 

מה שלא הבינו ולא חזו ראשי ההתאחדויות העולמיות לפני פתיחת המונדיאל הזה, זה את העובדה שבכדורגל המודרני, מה שמביא הצלחות זה קודם כל התשוקה למשחק, החיבור למאמן ולאחר מכן הכישרון. טקטיקה? זה כבר פאסה. איך אומר אלי אוחנה ביציע העיתונות, "טקטיקה שמקטיקה". אפילו הוא לא ידע כמה שהוא צודק. 

שימו לב אלו נבחרות מצליחות במונדיאל 2010. אם הגמר של מונדיאל 2006 הפגיש שתי נבחרות טקטיות, אך משעממות ואפורות כמו איטליה וצרפת, במונדיאל 2010 מנצח הכדורגל הטהור. שימו לב למכנה המשותף של כל הנבחרות שמצליחות במונדיאל. את נבחרת ארגנטינה מאמן דייגו מראדונה (800 אלף יורו בשנה), אייקון וסמל תרבותי בארצו, את נבחרת ברזיל מדריך להצלחות דונגה (800 אלף), המקביל של מראדונה בברזיל. את נבחרת אורוגוואי מאמן וושינגטון טבארז  (חצי מיליון יורו* המקומי וגם את נבחרות גרמניה, הולנד, ספרד ויפאן מדריכים מאמנים מקומיים שאת ההצלחה של נבחרתם הם קוצרים במיוחד בזכות החיבור שלהם לשחקנים ולא בגלל היותם "טקטיקנים גדולים" כמו קאפלו ואריקסון, שמרוויחים הון תועפות ועל מה?

מוטב שיבינו זאת גם ראשי ההתאחדויות של נבחרות כמו אנגליה, חוף השנהב, קמרון, ניגריה ודומיהן. לפני שהם ממהרים להוציא מיליונים על פנסיונרים אירופיים, מוטב להם שיחשבו פעם נוספות וימנו מאמן מקומי שמתחבר לנבחרת שלו שמשדר איתה על אותו גל, מאשר מאמנים שבאים לגזור קופון ומתאימים יותר לכדורגל המיושן שבו הטקטיקה ניצחה את הכדורגל היפה. 

מונדיאל 2010 הביא עימו בשורה אדירה לכדורגל העולמי. תארו לכם למשל משחק רבע גמר מונדיאל בין אנגליה לאיטליה.. איזה שיעמום זה יכל להיות נכון? במקום זה צופי הכדורגל יקבלו צ'ופר בדמות משחק בין גרמניה לארגנטינה. יחי הכדורגל, שלום ולא להתראות לטקטיקה.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק