דייגו לעניים

את דמות רובין הוד וצ'ה גאוורה שניסה מאמן נבחרת ארגנטינה לפנטז עליה במונדיאל בדרום אפריקה נכשל כישלון חרוץ. בעולם שבו הכסף מדבר ולא הערכים, אין סיבה לפטריוטיזם. דייגו, היו זמנים במקסיקו

יום ראשון 04 יולי 2010
אייל כהן

נכשל ובגדול - למרות הסימפטיה לגדול מכולם, דייגו ארמנדו מראדונה, מאמן נבחרת ארגנטינה ניסה להעביר בדרום אפריקה ערכים מהתקופה שלו לתקופה הנוכחית והמודרנית וזה היה נראה בעיקר מגוחך. 

האימונים המוזרים עם הבעיטות לישבן בסיומן, העלייה לכר הדשא עם האימונים והתחלופה לחליפה מהודרת. להיות אחד מהעם, אחד מהשבט, אבל בעידן הנוכחי זה פשוט לא עובד. הנה גרמניה שתמיד מצטיירת פתאום כנאורה ועוזרת ליבשות כמו אפריקה להשתדרג, הרי רק לפני שישים שנה יצרה את אחת המלחמות העקובות מדם בהיסטוריה האנושית. טיפה צבע והכל נראה חדש.

אם לא היה מדובר במראדונה, היה אפשר בהחלט לצחוק באותו ערב עגום מבחינתה של ארגנטינה ביום שבת האחרון, אבל רובם בחרו לבכות, והרבה. 

כבר בפירסום הסגל למשחק, לא היה מובן כלל את החלטת המאמן הדגול שכולם סגדו לו (חוץ מהתקשורת), שהחליט באופן תמוה לחלוטין להדיח את חואן ורון בעל הבית במרכז השדה, מהסגל ולהעדיף לשחק עם קשר אחורי אחד (חאבייר מסצ'ראנו) ולא פחות 4 חלוצים (טבז, די מאריה, היגוואין ומסי) וללא מנהיג שמנהל את הסדר, בזמן שאין קשר בין הקישור להתקפה.


חואן ורון וטבז. החלטה תמוהה של מראדונה (גטי אימג')

החלטה תמוהה, שלמעשה היא זו שפגעה בארגנטינה שלא היה  תיאום בין ההגנה להתקפה, שחאבייר מסצ'ראנו היה צריך להוביל למעשה לבדו, בעונה הבינונית שלו בליברפול ואף בנבחרת לא יכל אל מול ההגנת הברזל של גרמניה.

את הרפרטואר המרשים בתור שחקן של מראדונה יהיה קשה מאוד לקחת ממנו, אבל בהיותו מאמן  ניסה דייגו להעניק פן שאולי זכורים יותר לחובבי טלנובלות בערוץ  'ויוה' למינהם, אבל לא שמתאימים לאליפות העולם ולדרגות הגבוהות ביותר. 

כדוגמא: לעלות עם אימונית לפני תחילת משחק זה אולי טוב למשטרים סוציליאסטים או רפובליקות כמו אצל חברו  הוגו צ'אבס שליט ונצואלה, אבל לא מול שחקנים ששווים ביחד הון עתק כיאה לעולם חומרי וקפיטליסטי.

כעת מראדונה יכול לבוא בטענות רק לעצמו ולא לשחקנים, לאורך כל הטורניר ארגנטינה הייתה בינונית ומטה. איפה ליונל מסי, הכוכב הכי גדול על הפלנטה היה בנבחרת? הביקורות צדקו כי,  נראה שמסי יותר נוטה לכיוון לבירת קאטלוניה מאשר לבואנוס איירס. 

מה הפלא? הרי מסי מגיל ינקות משחק בברצלונה ולבוא לשירות "השמיים הכחולים לבנים" נראה לו מיותר, במיוחד שעל הפרק עומד ההשקה של משחק הכדורגל המפורסם האלקטורני שאותו הוא משווק והמיליונים רצים להם בכמויות גם מהפרסומות בזמן הפגרה. 

ניתן להעריך כי דייגו לא ימשיך קדנציה נוספת בארגנטינה, אבל אצל הגדול מכולם קשה מאוד לצפות את דרכו. הבושה שנראתה מול גרמניה את האוהדים בארגנטינה יהיה קשה מאוד לשחד, אפילו אם מדובר ב"יד האלוהים" של הכדורגל.

תמונות: גטי אימג'.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק