שעתה היפה של אירופה

הנבחרות שהגיעו לחצי-הגמר, מציגות את המאמנים הטובים בטורניר. ככה זה כשבארגנטינה וברזיל מעניקים את המפתחות למאמנים שהג'וב גדול עליהם בכמה מספרים. עובד קראוס חזר להנות ושוב מפרגן לערוץ הראשון

יום שלישי 06 יולי 2010
עובד קראוס

למרות שברור מעל לכל ספק כי תמו ימי הזוהר של הדבר הזה שנקרא מונדיאל וכי שחקני הטופ העולמי נתונים קודם כל לקבוצות שלהם ולמפעלים האירופיים ולמרות שאין כל אפשרות ששחקן המשתתף ב-80 (!) משחקים בשנה, יעניק לבני עמו חוויה בלתי נשכחת – הרי שבכל זאת היסטוריה קטנה/גדולה תהיה לנו כנראה – מעולם לא זכתה נבחרת אירופית במונדיאל שמחוץ ליבשתה. האם אורוגוואי אחת תוכל למנוע את התקדים הזה מהולנד, גרמניה וספרד?

גרמאניה

אני מכיר את יואכים לאב מ-1997. גם כשאימן בשטוטגרט, תמיד נחשב אאוטסיידר ויוצא דופן. הגרמנים אהבו שלא לאהוב אותו, לעגו למבטא שלו ולא האמינו שיוגי ימצב עצמו כמאמן ה"מאנשפט" הגדול ביותר מאז פרנץ בקנבאואר והלמוט שן. הראשון הביא לגרמניה את התואר העולמי האחרון שלה לעת עתה במונדיאל משעמם ולא מלהיב ואילו השני הצליח לזכות עמה גם ביורו וגם במונדיאל – שנערך על אדמת גרמניה. היכולת, גם אז, הייתה הרבה יותר יעילה מאשר יפה לעין.

לאב הפך את גרמניה והמשיך את המהפכה שהתחיל יורגן קלינסמן בכל הנוגע לשינוי התפיסה: גרמניה משחקת יפה, התקפי, משוחרר והיעילות כלל וכלל לא נפגעה. נבחרת שמבקיעה רביעיות לאנגליה ולארגנטינה – אמרה למעשה הכול על עצמה, אך האם נשאר לה משהו בארסנל כנגד ספרד הקשוחה והעיקשת של דל-בוסקה? 

כי בניגוד לכל אלו שגמרו אומר והכתירו את גרמניה לאלופה הבאה, אני כבר למדתי שבמונדיאל הזה המסקנות והמילים הגדולות ייפה כוחן רק ליום אחד.

דיפרסיה

מי שנתן לדייגו מראדונה את שרביט אימון אחת הנבחרות המוכשרות בעולם – הזמין על עצמו את הבושה הזו מראש. חוליית התקפה שמורכבת ממסי, היגואין, טבס, פאלרמו, מיליטו, ורון ומאסצ'ראנו חייבת להגיע לגמר המונדיאל גם בלי שוער. מראדונה היה שחקן גדול, אך כמאמן אין לו מה לחפש על הבמות האלו: יסודיות? שיטה? אישיות? סדר? משמעת? הצחקתם אותו.
אבל לא על המראדונה לבדו תלוי הכישלון הכמעט קבוע של הארגנטינאים מאז 1994: 

המנטאליות הלוזרית, המשחק הלא מחושב וחוסר ההבנה הטקטי לעומת נבחרות אירופיות הוא בעוכרם. את הראש הם לא יוכלו להחליף, אבל בהחלט דרוש להם מאמן אירופי בעל שיעור קומה שאולי יוציא מהחבורה המוכשרת קצת יותר מ-25 האחוזים שיוצאים מהם בכל מונדיאל כמעט.

צביעות לשמה!

נמאס כבר מכל המטיפים לשנאת גרמניה בגלל השואה. אמנם איש לא יסלח לעולם על פשע השמדת 6 מיליון בני עמנו בידי חיות אדם, אך גרמניה השתנתה, החליפה את פניה, שילמה ומשלמת עד היום הון תועפות כדי לתקן את עברה והיא המדינה הידידותית ביותר לישראל בעולם – כולל ארה"ב. 

אבל למה כולם נטפלים רק לגרמניה. מה עם ארגנטינה? במשך עשורים רבים הסתירה מדינה זו פושעים נאצים בקרבה והעניקה להם הזדמנות לחיים חדשים ונוחים – במודע. בנוסף, ראש המדינה שלהם תומכת בהחזרת הגולן לסוריה... במקום לתת תשובות מדוע מדינתה מפגרת ונבערת לעומת אירופה המתקדמת, היא בוחשת בעניינים שלנו ולא לטובה... ככה זה בפרובינציות לא מתקדמות.

וגם ברזיל אינה נקייה מהסתרת פושעים נאצים ונשיא שקוראים לו לולה או אולי היה צריך לקרוא לו טרללולה, אחרי תמיכתו המחליאה באירן. מי שחושב שהולנד נקייה, שישאל את היהודים שבאו משם בתקופה מלחמת העולם השנייה – הם ישבעו לכם שמדובר בעם מלשן שמסר את היהודים באכזריות לידי הכיבוש הנאצי.

ולא נחזור לימי האינקוויזיציה הספרדית...

בקיצור, למה לנו פוליטיקה? כמעט לכל מדינה שמשתתפת במונדיאל חשבון פתוח עם העם היהודי ומדינת ישראל. אם נתחיל לעסוק בו – לא נגמור.

הולנד?!

מעולם לא התייצבה הולנד למונדיאל עם כל כך מעט ציפיות. נבחרת אפורה, שחקנים נטולי ברק ומאמן לא ידוע. אל דאגה, אחרי המונדיאל הזה – ובצדק – ברט ואן-מרוויק יקצור את התהילה שלו ויכנס בדיוק לאותו עמוד של חוס הידינק ויתכן שבתוך כמה ימים גם לזה של ריינוס מיכלס.
מאמן גדול, שהגיח משומקום ובנה בהדרגה מכונה הולנדית שיודעת לעשות את העבודה בשני הכיוונים, מגלה אופי ומשחקת הכי נכון שיש במונדיאל הזה. היחידה עד כה מבין כל הנבחרות, שניצחה את כל משחקיה ב-90 דקות.

ההולנדים אינם מאמינים וצובטים את עצמם. אורוגוואי היא מכשול שצריך לעבור אחרי שמנצחים את ברזיל. מקס טרופ, חבר קרוב והולנדי שמומחה בכדורגל של מדינתו, טוען בתוקף כי הולנד אינה יכולה לזכות במונדיאל מכיוון שסדר הגודל של אוכלוסייתה אינו מאפשר לה להצמיח נבחרת שיכולה ללכת את כל הדרך עד הסוף. אבל גם הוא בסתר לבו מתפלל שהוא טועה בענק ושההפתעה הכי גדולה בתולדות המונדיאלים תהיה הנבחרת של ואן-מרוויק. נכון להיום, יש לה את הסיכויים הכי טובים. כן, למרות גרמניה.

סמבה לעניים

נו באמת דונגה, באמת חשבת שתוכל למזמז את ה-0:1 נגד הולנד, לעקוץ שוב ולדלג לחצי-הגמר? ברזיל מפסידה בפעם השנייה ברציפות בשלב הנמוך יחסית, אך ורק בגלל יהירותה ובטחונה העצמי המופרז. האחרון שהפגין צניעות ראויה לכל אורך הדרך היה גם זה שגרף את הגביע המוזהב – פליפה סקולארי. 

לאורך כל הטורניר משדר דונגה: זה קטן עלי. אך כמו לכל נבחרת דרום-אמריקאית – שצריך להפעיל את הראש, כאן מתחילות הבעיות האמיתיות.

ברזיל לחוצה וזה מביא אותנו למונדיאל הבא שייערך על אדמתה. בכל מצב רגיל, זה צריך להיות גביע שישי ברציפות – בהליכה. אך, הלחץ והמתח שמביא הקהל בתוך הבית – עלול לגרום לבעיות גדולות.

עד אז, ניתן לצפות מההתאחדות הברזילאית להחזיר עטרה ליושנה ואולי את טלה סנטנה – המאמן האחרון שהציג לנו משהו שלא רק נקרא אלא גם דומה ל-ברזיל.

מגיע לו אוסקר

כל הנבחרות שהגיעו לחצי-הגמר, מציגות את המאמנים הטובים בטורניר. אחד מהם, אוסקר וושינגטון טבארס מאורוגוואי, אכל הרבה מאוד חצץ עד לעדנתו האחרונה. ב-1990, הוא אימן את הנבחרת המוכשרת ביותר שהייתה לאורוגוואי (כולל זו של היום), נבחרת שהייתה צריכה להגיע לחצי-הגמר ולמעלה מזה. את המונדיאל הם סיימו אחרי הדחה מאכזבת בשמינית. הפעם, גיבש קבוצה לוחמת ועניינית שנותנת את הנשמה בכל משחק. לא ראינו מאורוגוואי כדורגל גדול, אך אנו רואים ממנה משהו שחשבנו שכבר נסדק ונעלם: חום, הקרבה ואחידות קבוצתית מעוררת הערכה.

סביר להניח שהמסע המופלא שלהם יגמר מול הולנד, אבל על הדרך, ההישג הפנטסטי והחזרתה של אורוגוואי לטופ של הכדורגל העולמי אחרי 40 שנים, מגיע לוושינגטון טבארס, את האוסקר.

בשקט, דל-בוסקה

עוד 0:1 קטן, עוד עלייה בסולם והנה, ספרד כבר עשתה את שלה במונדיאל הזה. אחרי ההפסד המפתיע לשוויץ בפתיחה, הרגיש ויסנטה דל-בוסקה איך הלחץ הולך לחנוק את שחקניו וכאן בדיוק בא ניסיונו ואופיו – שהביאוהו עד הלום.

דל-בוסקה תפור על נבחרת ספרד – הוא לא איש מקצוע מבריק, אבל הוא מאמן שיודע הרבה כדורגל ובעיקר יודע משהו על יחסי אנוש ומה שביניהם. הוא הביא את הנבחרת שלו, בכל שלב, לנקודה שהיא תשיג את מה שהיא צריכה. לא יותר ולא פחות.

חצי-הגמר הייתה הכמיהה של כולם והספרדים כבר עשו את ההיסטוריה שלהם. נגד גרמניה, בשחזור גמר היורו, הם יתקלו באתגר אמיתי ראשון מהלבל הגבוה.

לאלו שממהרים כספם על גרמניה, כדאי שיירתעו משלוש סיבות: הראשונה – ספרד ניצחה את גרמניה בגמר היורו, השנייה – גרמניה כדומני הגיעה לשיאה מול ארגנטינה והשלישית – ספרד עדיין רחוקה משיאה והיא כבר בחצי-הגמר.

מה שבטוח, מהמשחק הזה – תצא הפייבוריטית לזכייה בגביע, אבל שוב – במונדיאל הזה לא טוב להיות הפייבוריטית...

תיק תקשורת

המונדיאל הוא חגיגה אמיתית לתקשורת והגיעה העת לתת מספר הגיגים והערות. "ישראל היום", עיתון מצוין לכל הדעות היה חייב לשלוח למשחקים כתב ידוע ובעל שם. למה לא את קופמן למשל? הרבה יותר טוב מהקשקושים של חסר-ניסיון אחד שמעמד של סיקור מונדיאל גדול על מידותיו.

כמו כן הדברים אמורים לערוץ הראשון: אולפן מצויין, שידורים מצויינים ואתר אינטרנט מושקע. אבל לשים את הנציג של הנבחרת שנשארה במוסקבה תודה לאל ככותב טור ראשי?! מה הוא בדיוק מבין במה שקורה מחוץ לברית המועצות? לפי מה שקראתי בעבר, אני מפקפק אם יש לו מה לחדש לקהל ועל כן ניתן היה לצפות לכותב טורים מעניין יותר.

אם כבר דיברנו על ערוץ 1, כמה חבל שרן בן-שמעון, הפרשן הטוב ביותר בטורניר הזה, לא ילווה אותנו גם בחצי-הגמר ובגמר.

 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק