עוד אלופת עולם

אלו מאיתנו שראו את הטורנירים של ספרד 1982 ומקסיקו 1986, יודעים כי אבד התום, העניין וגם הרגש וכי המונדיאל הוא לא עוד הדבר העיקרי, אלא עוד טורניר חשוב. עובד קראוס לא מצטער שהמונדיאל מאחורינו ומגיש הצעה איך להחזיר את ההתלהבות

יום שלישי 13 יולי 2010
עובד קראוס

 שם חדש הצטרף לרשימת הזוכות בגביע העולם, שהופכת להיות צפופה והרבה פחות יוקרתית: לברזיל, איטליה, גרמניה, ארגנטינה, אורוגוואי, אנגליה וצרפת נוספה גם ספרד. זאת שתמיד הייתה ליד, אף פעם לא באמת חלק מהאריות. אם הגיעה לשם, זה אומר הרבה יותר על השאריות שנשארו מהמונדיאל מאשר על יכולת או מסורת.

ההיסטוריה זימנה לספרד אוסף שחקנים מעולה – שחווה אינסוף הישגים ותארים. בנוסף, היא נהנתה מהירידה החדה ברמת המונדיאל וברמת הנבחרות הגדולות שמגיעות אליו עייפות ועמוסות. לאיטלקים, עם ארבעה גביעים בכיס, לא בער הישבן לעשות היסטוריה. גם הגרמנים שראו כל כך הרבה גביעים וגמרים – הסתפקו בכדורגל יפה. רק מי שלא ראה את האור, ימשיך לרוץ כמו מטורף בחושך – גם אם זה ממש מעייף...

תם המונדיאל הלא מלהיב הזה, עם גביע לנבחרת הטובה ביותר מכולן. אלופת העולם הראשונה בהיסטוריה – כדומני – שפתחה מונדיאל עם הפסד ושניצחה את כל ארבעת משחקי ההכרעה שלה בתוצאה המינימאלית הזהה – 0:1.

ייאמר לזכותו של ויסנטה דל בוסקה שידע לאסוף את חניכיו אחרי ההפסד המביך לשוויץ , קיבץ את הגנתו שקיבלה מאז רק שער אחד והכניס את שחקני ספרד ל"מוד מונדיאל". 

רק נבחרת אחת עד היום זכתה במונדיאל מחוץ ליבשתה – ברזיל עשתה זאת פעמיים בשבדיה (1958) ובקוריאה (2002). ספרד הצטרפה אליה, למרות שבינינו לבין עצמנו זאת זכייה מאוד לא מרשימה, מאוד לא דומה לזכיות הזכורות לנו מהעבר של נבחרות גדולות יותר.

ב-1982 אירחה ספרד את המונדיאל עם סגל שחקנים איכותי שחלם על גביע היסטורי. אחרי הפסד מביך לניו-זילנד עוד אחד לגרמניה, תיקו אנמי עם אנגליה וניצחון אחד בלבד על יוגוסלביה – היא עפה מהמונדיאל מוקדם מהצפוי. בגלל שאז זה באמת היה מונדיאל.

לוזרים נצחיים

איש לא יקח מברט ואן-מרוויק את המקום השני ואת עצם היותו המאמן ההולנדי הכי קרוב לגביע העולם מאז ומעולם. לפני ריינוס מיכלס ולפני ארנסט האפל שנכנעו הרבה לפני הדקה ה-116 לגרמניה וארגנטינה.

אבל בדמה מונדיאל שהיה לנו, עם הזדמנות ושעת כושר היסטורית שכזו – ניתן היה לצפות מההולנדים לקצת יותר מאשר בונקר זהיר ובנייה מוגזמת על מתפרצות.

בלבי קיוויתי כי הולנד תעשה איזשהו צדק היסטורי עם עצמה ותיקח את הגביע שהיה צריך להיות שלה ב-1974 או ב-1978. אבל ההולנדים התאהבו בתפקיד של הלוזרים הנצחיים וכנראה לא מסוגלים לקחת את הגביע.

גם פעם הולנד הייתה מפסידה, אלא שבעבר היא לפחות הציגה כדורגל מרתק ואטרקטיבי. ממש כמו גרמניה של היום. נראה כי רק גרמנים אמיתיים יודעים איך להיות מכוערים ולנצח...

כן יפה, לא יעילה 

תראו מה קורה לגרמניה... לפתע הפכה בשלושת הטורנירים הגדולים האחרונים לברבור היפה באגם, אך כזה שלא לוקח תארים אלא נופל לידם. ממש כמו הולנד של קרויף, דנמרק של לאודרופ וברזיל של סוקרטס. בתהליך השינוי שעברו, לומדים הגרמנים בדרך הקשה כי הכדורגל היפה וההתקפי אינו הנשק לזכייה בגביע. בעבר, עם נבחרות אפורות בהרבה, גרמניה גרפה גמרים ותארים לרוב. מעניין, אם בכלל, מתי תשוב גרמניה להיות גרמניה? בספק אם מישהו מתגעגע אליה...

המונדיאל לאן?

שייעלם אבק הכוכבים מדרום אפריקה, יחזרו במדינה המסכנה הזו לחיים האומללים הרגילים. לא ניתן לצפות אחרת כשנשיא המדינה נשוי ל-700 נשים ועושה ילדים מהצד עם 600 אחרות... מי אמר שהאפרטהייד היה רעיון כל כך גרוע?.. 

השאלה המרכזית אחרי המונדיאל הזה היא לאן פניו של הטורניר שהיה פעם החשוב ביותר בעולם הכדורגל. אמנם כולם ניסו למכור לנו חגיגה פומפוזית, אך אלו מאיתנו שראו את הטורנירים של ספרד 1982 ומקסיקו 1986, יודעים כי אבד התום, העניין וגם הרגש וכי המונדיאל הוא לא עוד הדבר העיקרי, אלא עוד טורניר חשוב – הרבה אחרי ליגת האלופות שעקפה אותו בלי לאותת.

ולמה זה קרה?

קודם כל, הכוכבים שפעם היו משחקים מקסימום 45 משחקים בעונה והיום נקרעים על 80 משחקים. לא אנושי. נבחרות אנגליה ואיטליה הגיעו על הגחון – כי הליגה שלהן דורשת קשיחות ופיזיות ברמות קשות מאוד. מה שמוכיח שוב כי הליגה הספרדית היא אולי מאוד אטרקטיבית שיש בה את בארסה וריאל, אבל הרבה פחות עוצמתית.

המפעלים האירופיים חייבים להתקצר וכך גם הליגות, זאת כדי שנקבל שחקנים רעננים ורעבים להצלחה בנבחרותיהם. מהרגע שעומעם זוהרו של המונדיאל – הנבחרות הגדולות פחות מתרגשות מהכישלון בו. פעם היו מקימים ועדת חקירה על הדחה של ברזיל לפני הגמר והיום? יום אחד של בכי וזה עובר. מסי עצמו כאב את ההפסד לגרמניה, אך רצה יותר מהכול מעט מנוחה אותה הוא חייב. עבור השחקנים מהמדינות הקטנות, המונדיאל הוא הזדמנות לתהילת עולם – למרות העייפות. כך השחקנים הגנאים שסחטו מעצמם 200% וכך גם דייגו פורלאן מאורוגוואי. הוא כבר ישלם את המחיר על כך בעונה הקרובה.

סיבה נוספת לירידת קרנו של המונדיאל נובעת ממספר הנבחרות המשתתפות בו. 32 זה יותר מדי. חודש ימים זה לעוס ומאוס. משחק בגמר אליפות העולם שבו משתתפות הונדורס, סלובקיה, ניו-זילנד וצפון קוריאה הוא בדיחה. 

24 קבוצות ואפילו 16 הוא מספר אטרקטיבי שיבטיח טורניר קצבי, קצר, דינמי ואיכותי מאין כמוהו. רק דמיינו לכם סימולציה של 16 הנבחרות הבאות במונדיאל לפי מפתח היבשות הנוכחי: ברזיל, ארגנטינה, אורוגוואי, איטליה, אנגליה, גרמניה, ספרד, הולנד, צרפת, פורטוגל, קרואטיה, קמרון, אלג'יריה, קוריאה, מקסיקו ואוסטרליה. כעת תרכיבו בית מוקדם לדוגמא: ברזיל, אנגליה, צרפת וקמרון. כל משחק אטרקציה בפני עצמה ותמיד יישאר טעם של עוד. 

אך כל עוד השיקולים המנחים את מקבלי ההחלטות הם כלכליים ושיווקיים נטו – אין סיכוי שנצליח לראות מונדיאל שיזכיר לנו מונדיאל.

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק