טומרקין אלוף אירופה לנוער במשחה 100 מ' גב

דוד גמבורג זכה במדליית הארד באותו משחה בו זכה יעקב טומרקין. יו"ר איגוד השחייה נעם צבי: מי שהיה צריך עוד הוכחה לעומק של השחייה הישראלית ראה זאת היום באופן המרשים ביותר". טומרקין נפסל ב-200 מטר מעורב

יום שישי 16 יולי 2010
מערכת TELESPORT

יעקב טומרקין ודוד גמבורג שותפים היום להישג ההיסטורי של השחייה הישראלית.
זו הפעם הראשונה ששני שחיינים ישראליים עולים יחדיו על במת המנצחים באליפות אירופה בכלל ובאליפות אירופה לנוער בפרט ובאותו המשחה.

ההישג הנפלא ארע במשחה הגמר ל-100 מ' גב, כאשר טומרקין זוכה בזהב וחברו לנבחרת ולאקדמיה למחוננים בספורט גמבורג עולה יחד עמו בגאוה לדוכן המנצחים ושומע מהמקום השלישי באירופה את "התקוה".

ראש המשלחת איתן שחף: "היו לי דמעות בעיניים מרוב התרגשות כששרתי את "התקוה".
יו"ר האיגוד עו"ד נעם צבי: "מדליית זהב ומדלית ארד באותו משחה באליפות אירופה לנוער זה ההישג הענק ביותר של השחייה הישראלית בנוער מאז ומעולם. מי שהיה צריך עוד הוכחה לעומק של השחייה הישראלית ולעתיד הורוד של שחייני הנוער של ישראל ראה זאת היום באופן המרשים ביותר. אני מצדיע למאמן הלאומי שלנו, לאוניד קאופמן, שהוכיח פעם נוספת, כי הוא מהמאמנים הגדולים בעולם. איגוד השחייה, שהיה הראשון לפתח את הקונספט של פנימייה למחוננים, קוטף את הפירות. שני שחיינים מוכשרים מאשדוד ומירושלים עברו לפנימייה למחוננים בוינגייט ומצעידים את ישראל להישג האדיר". 

ואכן, רגע מרגש זה, היה עטוף בשלל הישגים. הכוכב הגדול יעקב טומרקין נכנס לדפי ההיסטוריה כשהיה לשחיין הישראלי השלישי שזכה בזהב באליפות אירופה לנוער. קדמו לו איתן אורבך בשנת 1994 ב-200 מ' גב וורד בורוכובסקי בשנת 2000 ב-50 מ' פרפר.

תוצאתו של המנצח 55.20 שניות מהווה שיא נוער חדש ומקום שני בהיסטוריית התוצאות של שחיין ישראלי במשחה זה, כשהוא חולף על איתן אורבך, יואב גת ואלון מנדל. שיא גילאי הנוער הקודם נקבע ע"י מדליסט הזהב רק לפני 5 חודשים בפורטוגל והיה 55.50 שניות. טומרקין התקדם גם בצעדי ענק לשיא אליפות אירופה לנוער המוחזק ע"י ההונגרי לסלו צ'ה ועומד על 55.06 שניות ואשר נקבע לפני 7 שנים.

במשחה זה זהר גם כוכב אחר בשמי השחייה האירופאית. דוד גמבורג בן ה-17 בלבד וצעיר בשנה מהמנצח הדהים אמש כאשר העפיל לגמר מהמקום השני. בגמר הוא התעלה וקבע 56.58 שניות, אמנם 7 מאיות השניה איטי יותר מחצי-הגמר, אבל הישג מדהים לבנימין שבחבורה שעל חודה של מאית אחת בלבד זכה להיכנס להיסטוריה ולהניף בגאווה את מדליית הארד.

בתווך, בין 2 הישראלים, התייצב ההונגרי פטר ברנק שזכה בארד עם 56.16 שניות, במרחק ניכר מהמנצח. הגרמני קריסטיאן דיינר היה המאוכזב מכל. הוא הצטיין בשלבים המוקדמים, אך,

 כאמור, מאית השניה מנעה ממנו להעלות לדוכן המנצחים, ואיפשרה לישראל להתברג עם אריות השחייה האירופאית.

כשהוא נישא על גלי ההצלחה ועם המדלייה המוזהבת, התייצב יעקב טומרקין למשחה חצי-הגמר ל-200 מ' מעורב-אישי. הדחף העצום להצטיינות הטבוע עמוק בדמו של טומרקין העלה אותו לשיאים נוספים. הוא העפיל לגמר מהמקום השלישי בשיא גילאי נוער חדש 2:03.32 דקות, במרחק של 7 מאיות השניה מהמוביל רפאל סטאקויוטי ואיתות ברור כי פניו למדליית זהב נוספת.

מאוחר יותר חשבו ראשי המשלחת כי טומרקים זכה באחד, אולם התברר כי השמחה הזכייה של יעקב טומרקין במדליית הארד במשחה ל-200 מ' מעורב אישי היתה מוקדמת מידי. מאוחר יותר התברר כי שופטי הסגנון פסלו את טומרקין על סיבוב לא חוקי בין סגנון הגב לסגנון החזה

שיא הנוער הקודם הוחזק ע"י נמרוד חייט והיה ב-7 מאיות השניה איטי יותר ונקבע אשתקד במכון-וינגייט. הישגו של טומרקין הוא השלישי בטיבו בהיסטוריה כשהוא עובר את מיקי חליקה ושיאן הנוער הקודם חייט.

וביום הגדול הזה היתה לנו גם שיר ווסרמן, שגם היא היתה בסימן 7. היא השתתפה בגמר 200 מ' פרפר ועצרה את השעונים עם שיא אישי נפלא נוסף 2:18.15 דקות, שיפור של 7 מאיות השניה לשיא שקבעה במוקדמות. היא דורגה במקום השמיני המכובד, הישג מעולה לשחיינית הצעירה בת ה-15, היכולה להשתתף באליפות אירופה לנוער גם בשנה הבאה.

ומה צפוי לנו במוקדמות היום השלישי באליפות נפלאה זו? דורון לוי תרגיש לראשונה את בריכת התחרות, כאשר תתחרה ב-50 מ' גב בו היא בהרשמות במקום ה-27 מ-53 שחייניות. שיאה האישי עומד על 30.62 שניות, אותו קבעה אשתקד. 

גם יהב שחף יטבול לראשונה במימי הבריכה כשיזנק במשחה 50 מ' חזה, עם שיאו האישי 29.69, אותו קבע בחודש מרץ בתחרות רב-אומות, המציבה אותו במקום ה-24 מ-46 שחיינים. יחד עמו יתייצב הנציג שלנו בסינגפור אמרי גניאל ששיאו האישי עומד על 29.17 שניות ונקבע בתחרות לקביעת קריטריון לאולימפיאדת הנוער העולמית בחודש מרץ השנה באמסטרדם ומציבה אותו קרוב מאד לפיסגת הגמר במקום ה-13.

מרטינה מרקס וניקול סמסוניוק יתחרו ב-200 מ' חופשי כאשר שתיהן צמודות בהרשמות במקומות 36 ו-33 בהתאמה מ-56 משתתפות.

המדליסטים הטריים יעקב טומרקין ודוד גמבורג יתייצבו שוב זה מול זה במשחה 200 מ' גב, כאשר גם כאן הם ינסו לשחזר את ההיסטוריה הטרייה מהערב ולהתייצב שוב על דוכן המנצחים. הסיכויים לכך טובים שכן המוזהב מדורג בהרשמות שני ומדליסט הארד רשום עם הזמן ה-11 בטיבו.

 


תגובות

2

טלספורט בפייסבוק