הלקח שלימד גד זאבי

תשעת הימים שבין ראש חודש אב לתשעה באב הפכו לימים של שביתה כמעט מוחלטת מעסקים. הכל החל בערב ההשקה של בית"ר בתקופת גד זאבי והחמיר עם השנים

יום שלישי 20 יולי 2010
שלמה חסיד
  השבוע מסתיימים תשעת הימים שנתנו את האות לנפילה דרמטית בעסקים בספורט הישראלי. בתשעה באב נחרב בית המקדש ועם ישראל יצא לגלות. בימים אלו ("תשעת הימים), לא נוהגים היהודים שומרי המסורת לאכול בשר ולבצע חידושים. בתום צום ט' באב,  נפתחת הדרך לעשיית עסקים חדשים.

מה גורם לכל כך הרבה אנשים להימנע מפעילות חדשנית? בעיקר המסורת. נקודת המפנה אירעה בשנת בשנת 2000. ראשי  בית"ר ירושלים, בבעלות גד זאבי,  לא ספרו את תשעת הימים וערכו במהלכן ערב השקה נוצץ באצטדיון טדי לקבוצת הכוכבים החדשה, אשר כללה את ג'ובאני רוסו, אלון מזרחי, יוסי אבוקסיס, טמאש שאנדור וסאביץ'. בית"ר כשלה אז, אלי גוטמן עזב ושחקנים ברחו ממנה. רבים בקבוצה הזכירו במהלך העונה את מועד ערב ההשקה.

אבי גבאי, קרובו של זקן המקובלים, הרב יצחק כדורי ז"ל נזכר: "לפני שחזרתי בתשובה הייתי אוהד בית"ר שרוף והייתי יושב קבוע בחלק העליון של יציע העץ בימק"א עם כל השרופים. אחרי שהרב כדורי עזר לביתי להירפא, הפכתי לשמשו של הרב אבל נשארתי אוהד בית"ר. בשנת 2000 גיליתי שבית"ר עורכת מסיבה חגיגית להשקת הסגל החדש דווקא בימים שלפני תשעה באב. התרעתי בפני ראשי הקבוצה על הטעות אבל הם סיפרו שכל קבוצה באירופה עושה ערב כזה ושאין תאריכים אחרים, שהם כבר קבעו לעשות והזמינו את הקהל. שאלתי את הרב כדורי ז"ל האם בית"ר פועלת נכון והאם המסיבה תביא להצלחה או לכישלון. הרב היה נחרץ ואמר שהקבוצה תיכשל בכל משימותיה". 

אז מה עשיתם?

"מיד הוצאנו מכתב לבית"ר והודענו על עמדתו של הרב, אולם המסיבה התבצעה ואותה עונה בית"ר הפסידה בכל החזיתות. בגביע הודחה בית"ר בסיבוב הראשון מול באר שבע מהליגה השנייה ועל האליפות התמודדה רק מחצית הליגה. גם באופ"א נחלה כישלון. מאז, רבים בספורט יודעים שלא עושים עסקים בימים של תשעה באב".

האירועים ההם הפחידו מאוד את אנשי בית"ר. גד זאבי עזב ובמקומו מונו מאיר פניג'ל וחבריו לנהל את המועדון, וחלק מבניית הסגל נקבע גם על פי המסורת. כפיר אדרי, שבקיץ אחרי עזיבתו של גד זאבי, הגיע לחתום חוזה עם מאיר פניג'ל, דווקא לפני תשעה באב. אדרי מספר:  "הכול כבר היה גמור ביני ובין בית"ר והייתה לי גם הצעה מהפועל ת"א. אבל בבית"ר הודיעו לי "חכה כמה ימים עד שיעבור תשעה באב',  כי אנחנו לא חותמים כרגע. מצידנו, אמר לי פניג'ל, אתה יכול ללכת לקבוצה אחרת ,אבל תדע שאנחנו לא חותמים לפני תשעה באב. בסופו של דבר, חיכיתי לבית"ר וחתמתי על החוזה".

אז היה שווה לחכות?

"למדתי את הכלל שבתשעת הימים שלפני תשעה באב לא עושים חוזים ואני מכבד את הדעה הזאת".

מי שנפגעים מכל הסיפור הם בעיקר סוכני השחקנים שבאמצע הקיץ מוצאים עצמם עם פחות עבודה. סוכן השחקנים גלעד קצב, מבכירי סוכני השחקנים בארץ סיפר: "בימים שלפני תשעה באב יש במשרד שלי פחות תנועה. יש פחות חתימות. אנשים פשוט לא לוקחים סיכון אחרי מה שקרה בבית"ר ובכלל בספורט יש הרבה אנשים שמאמינים במזל. הרבה אנשים ששומרים מסורת והרבה אנשים שחושבים שההצלחה תלויה גם בכך שלא יפגעו ברגשות של אנשים אחרים. תשעה באב זה חלק מהמסורת של עם ישראל ואנשים שומרים על זה".

ביום ראשון השבוע מאמן בית"ר ירושלים, אורי מלמיליאן, חזר ארצה באמצע מחנה האימונים של בית"ר ירושלים. מלמיליאן  לא הדריך את הקבוצה שהגיעה לברלין להמשך מחנה האימונים. מלמיליאן חזר ארצה בגלל ט' באב, והוא ישוב לגרמניה ביום רביעי, לאחר הצום. עשר שנים אחרי, בבית"ר לא לוקחים סיכונים.

צילום: בית"ר.נט

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק