פרה קדושה?

אחרי שחבטנו והלמנו באלישע לוי ויעקב שחר, אחרי שצחקקנו על ההחמצות של ליאור רפאלוב וולאדימיר דאבלשווילי, הגיע זמן לומר את האמת, והיא שהשחקן שהכי ראוי לביקורת במכבי חיפה הוא יניב קטן. רק שהוא זוכה לחסינות תקשורתית

יום חמישי 12 אוגוסט 2010
אסף בילגורי
 אלישע לוי ויעקב שחר עומדים בימים האחרונים במרכזה של ביקורת תקשורתית גדולה. ביקורת שהחלה עם אובדן האליפות ממש בדקה ה-90 בעונה שעברה והתגברה ביתר שאת אחרי ההדחה הדי מבישה של מכבי חיפה מאירופה ע"י קבוצה חובבנית כמו דינמו מינסק הבלארוסית. 

אולם, עושה רושם שיש בנאדם אחד בכפר גלים שחסין משום מה מביקורת, למרות שבמכבי חיפה מצפים ממנו להרבה יותר - אני מתכוון כמובן ליניב קטן. ישנם מעט מאוד אייקונים וסמלים בכדורגל הישראלי, עליהם אסור לערער ובהם אסור לגעת. גילי לנדאו שילם בזמנו בכיסאו על כך שניסה לצאת נגד יוסי אבוקסיס. שלמה שרף שילם במשרתו הנחשקת כמאמן מכבי ת"א כש"העז" לצאת נגד אבי נמני. אלישע לוי, מאמן מצויין, יסודי וחרוץ לכל הדעות סופג המון אש והתקבל בקללות ע"י אוהדי מכבי חיפה כשחזר ארצה אחרי ההדחה מול אקטובה. לוי משלם את המחיר על כך שאין לו אומץ להתעסק עם יניב קטן ועל זה משלמת גם מכבי חיפה.

יניב קטן חזר למכבי חיפה אחרי קריירה קצרה ומאוד לא מוצלחת בווסטהאם. הוא חזר על תקן כוכב גדול בעיקר בשל היכולת הטובה שלו לפני היציאה שלו לאנגליה ונחשב לאליל בחיפה בעיקר בזכות העובדה שהעדיף את מכבי חיפה על פני הכסף הגדול של גאידמק בבית"ר ירושלים. אולם, תרומתו ויכולתו של יניב קטן על כר הדשא, במיוחד בעונה שעברה, ממש לא מצדיקים את השכר שהוא מקבל ובוודאי לא את האשראי העיוור לו הוא זכה מאלישע לוי בעונה החולפת.

המספרים מדברים בעד עצמם

יניב קטן פתח בעונה שעברה ב-34 משחקי הליגה שקיימה מכבי חיפה וכמעט בכל המשחקים הוא שיחק את כל 90 הדקות, מלבד משחקים ספורים בלבד בהם אלישע לוי העיז להחליף אותו במשחקים בהם המשחקים הוכרע, או חילופים של כבוד סמוך לדקה ה-90. שבעה שערים ושבעה בישולים, זו היתה התרומה של קטן בעונה שעברה. 


רפאלוב וארבייטמן. שיחקו פחות מקטן, תרמו יותר

סתם לשם השוואה. ליאור רפאלוב, שהיה החילוף הראשון של אלישע לוי כמעט בכל משחקי חיפה בעונה שעברה ושיחק בערך חצי מהדקות אותן קיבל יניב קטן, כבש בדיוק כמו קטן ובישל חמישה שערים. שלומי ארבייטמן, שפתח בהרכב רק ב-23 משחקים מתוך 35, כבש 28 שערים (פי 4 מקטן) וולאדימיר דבאשווילי, שהיו קולות שדרשו למכור אותו בקיץ, כבש 16 שערים ובישל 9. ואת זה הוא עשה בהרבה פחות מהדקות בהן שיחק קטן. רק לשם תזכורת, דבאשווילי היה זה שכבש את שני השערים של חיפה מול אקטובה בליגת האלופות, אך עדיין ספג ביקורת על ההחמצות שלו במשחק בחיפה, אך יניב קטן שהציג יכולת חלשה מאוד בשני המשחקים נשאר חף מביקורת. אגב, אפילו פיטר מאסיללה בישל 13 שערים מעמדת המגן.

לחלק מהאוהדים כבר נמאס

ברשת החברתית "הפייסבוק" נפתחה לאחרונה קבוצה חדשה "התנועה להדחת יניב קטן ממכבי חיפה". "גם לך נמאס שקטן מאכזב? גם לך נמאס שהוא מקבל משכורת של סופרסטאר, אבל נותן ביצועים  של קופאית בסנטר". כך נכתב שם. שיהיה ברור - קטן, חתום במידה רבה מאוד על ההישגים והתארים שהשיגה מכבי חיפה בשנים האחרונות. הוא היה בלתי ניתן לעצירה במיוחד בעונת 2004/05, שנה לפני שנמכר לווסטהאם. 

אבל יניב קטן שחזר מאנגליה הוא לא אותו יניב קטן. אין ספק - קטן לא שכח לשחק כדורגל והוא עדיין יכול לתרום בעתיד למכבי חיפה. אבל לא יקרה כלום אם אלישע לוי ישנה פאזה העונה ויוריד מידי פעם את הכוכב החיפאי לספסל כדי לנער אותו. לא רק יניב קטן עצמו יכול להרוויח מכך. גם מכבי חיפה יכולה להרוויח מזה וגם אלישע לוי עצמו, שחייב לראות את טובת המועדון מעל לכל. כי אין פרות קדושות בכדורגל הישראלי - לא אבי נמני, לא יוסי אבוקסיס ומוטב שגם יניב קטן ירגיש את זה לפעמים.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק