ההתאחדות ניצחה. הלקח נלמד

ראשי הקבוצות התל אביביות לא יכלו לאכזב את האוהדים והציבו את ההרכבים החזקים במשחק הדרבי. בעקבות מכת הפציעות, נראה שבפעם הבאה הנוער ישלוט גם במשחקים המרכזיים במפעל

יום ראשון 15 אוגוסט 2010
ארז דיקפלד

לפני הכל, מספר מילים בקצרה דווקא בצד המקצועי. משחק דרבי, כמעט ולא משנה הסיטואציה בה הוא נערך, לא יכול להיות שולי. כשבוע לפני פתיחתה של העונה, אולי בהרצה האחרונה לליגה, שני הצדדים לא יכלו שלא לשחק עם (כמעט) כל התותחים הכבדים שלהם. גם ברק יצחקי עלה לבסוף מן הספסל על מנת לנסות ולהציל את כבודה של מכבי במשחק. במקרה הזה, החילוף הצליח והצבע חזר מעט ללחיים של הצהובים. 

אבל אם הוזכר כבוד, אז הדרבי הזה היה בעיקר בשביל לכבד, אבל כנראה שאת הגורם הלא נכון. את ההתאחדות לכדורגל. פורמט גביע הטוטו החדש, בו הבתים נערכו על-ידי שיבוץ גיאוגרפי, הוא אך ורק משיקולי קהל, רייטינג לערוץ המשדר את המשחק ובכדי להאדיר את שמה של ההתאחדות לכדורגל ושל ליגת העל, שעל אפנו ועל חמתנו מצליחה למלא אצטדיונים בגביע הטוטו . כמנת הפתיחה לקראת ליגת העל הציגה ההתאחדות את  המשחק הטוב ביותר שיש לה להציע. אבל האם זה באמת היה שווה?

האם משחק דרבי בגביע הטוטו, ואני לא שוכח אף לא לרגע את משחקי הדרבי שנערכו בחיפה ובפ"ת, באמת שווים את התלהטות הצדדים לקראת העונה כולה? האם זה באמת מצריך לתת יד לערוץ פרימיום, שאם לא משחקי גביע הטוטו היה נשאר בחודשי הפגרה ועד תחילת הליגה הספרדית ללא אפילו שידור אחד? ומעל הכל, אחרי שמכבי חיפה כבר הודחה מהליגה האירופית- האם זה באמת שווה היה לערוך משחק כך-כך מורכב במפעל גביע הטוטו בשבת שלפני השבוע בו מכבי והפועל ת"א צריכות לערוך את המשחק החשוב שלהן  ביותר עד כה העונה? משחקים שיכולים לפאר את הכדורגל הישראלי ואת ההתאחדות לכדורגל עוד יותר ממפעל גביע הטוטו

נכון, מפעל גביע הטוטו הוא בסך-הכל הרצה טובה לליגה. לקבוצות מרכז הטבלה ומטה מדובר אף בהכנסה נכבדת במיוחד אם הקבוצה תצליח להעפיל לשלבים הגבוהים. אבל, וזה אבל גדול במיוחד – לקבוצות הגדולות של הליגה אין כל צורך במפעל הזה. העפלה לשלב הבתים של הליגה האירופית, שלא לדבר על ליגת האלופות שהפועל רחוקה ממנו 180 דקות, תבטיח הכנסה שיכולה להגיע לפי 30 או 60 מזה של גביע הטוטו.

 לולא מקרי העבר, בהם קבוצות עלו עם הרכבים משניים וזניחים וקיבלו על כך בראש מההתאחדות לכדורגל, היה אתמול דרבי בתל-אביב ואולי גם בחיפה כולל לא מעט שחקנים מקבוצות הנוער של המועדון. אבל הלחץ מצד ההתאחדות עזר, גם אצטדיון מלא בבלומפילד מנע מהקבוצות לפתוח בהרכב שכזה, מעצם העניין שאתה לא יכול לזלזל בלמעלה מ-13,000 צופים שהגיעו לצפות בשכטר, דה-סילבה, מדוניאנין ויצחקי. וזאת לאחר שהקבוצות הספיקו להודיע על פציעות, אמיתיות יותר או פחות, של כמה מהשמות הבולטים בכל צד.

ואם בפציעות עסקינן, אז קשה לשכוח את התנהלות נבחרת ישראל בשבוע האחרון. הגיוני הלחץ של לואיס פרננדס להכיר מקרוב את סגל השחקנים איתו הוא יוצא לקמפיין המוקדמות שיחל בחודש הבא, אבל האם באמת היה הכרחי לערוך בדיקות מאמץ שמוציאות מהשחקנים את המקסימום? גם בגזרת משחק האימון הפנימי שנערך ביום רביעי, מדובר בהחלטה מצוינת של הצוות המקצועי שבחר לערוך אימון שכזה לעיני קהל, הם יצטרכו ללמוד את הסגל גם מעבר לאימוני היום-יום. אבל בכל המשחקים הבינלאומיים שנערכו אירופה, השחקנים המרכזיים שיחקו בסביבות ה-60 דקות, ובחלק מהנבחרות ויתרו המאמנים מראש על האפשרות להזמין מספר שחקנים מרכזיים.

רק בארץ בחרו להריץ 90 דקות את כל 22 שחקני הסגל. כך נגרמו להן פציעות רבות, השחקנים באו בטענות כמו גם מאמניהם, ואנו לא למדנו על הנבחרת שום דבר מזה שלואיס פרננדס הוא לא רק מאמן, קומיקאי ופרשן, אלא גם שופט כדורגל.
  
אז שידור בתשלום נערך, ההתאחדות יכולה להיות גאה בעצמה על שליגת העל נפתחת בעוד שישה ימים והיא לקראת מותחן אדום-צהוב בתל-אביב לכל אורך הדרך, אבל הקבוצות את המסר כבר הבינו. ללא לאלה בזלצבורג, ניבאלדו ואולי גם מדוניאנין בפאריס, כנראה הלקחים הופקו – משחקי גביע הטוטו, גם אם יעלו לקבוצה בזלזול במפעל ובהתאחדות לכדורגל, לא שווים אפילו לא במעט אם זה עולה להן בלאבד שחקני מפתח בשלבים כה קריטיים של העונה. אבל גביע הטוטו? לפחות ליריבות הישראליות ביבשת הוא משתלם. 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק