חיפה חיפה, קבוצה עם עתיד?

ללא גביע אירופה בצד הליגה, מועדון מכבי חיפה פותח את עונת 2010/2011 לאחר העונה הטראגית הקודמת עם פחות מחץ בהרכב אך עם המון כישרון ורעב לתארים. לאן פניהם של הירוקים העונה? כאן ב-TELESPORT עשינו קצת סדר בהר הכרמל

יום ראשון 22 אוגוסט 2010
אייל כהן

המון תהיות והירהורים מעלה מועדון מכבי חיפה לקראת פתיחת העונה החדשה 2010/2011 בליגת העל. 

כישרונות יש, מקצועיות יש והרצון לזכות בתארים תמיד קיים, אולם הענן השחור שהותירה
הסיום הטראגי של העונה שעברה באובדן האליפות להפועל תל אביב, מעלה אבק במיוחד לאחר ההדחה המוקדמת מאירופה ונאום ההגנה הלא שיגרתי של יענק'לה שחר עוד בטרם פתיחת העונה. 

אז מה יהיה למעשה עם מועדון מכבי חיפה העונה? האם הירוקים יתמודדו על כל התארים לנוכח התחזקות הקבוצות ממרכז הארץ, וגם בית"ר ירושלים נראית לא רע במיוחד. והשאלה הגדולה מה יהיה העתיד של המאמן אלישע לוי, שנמצא על הכוונת של התקשורת המקומית וכמובן האוהדים.

המטרה: לאחות את הפצעים, לפתוח דרך חדשה. עונה פיננסית?

לאחר סיום העונה שעברה, כמעט כל אוהד מכבי חיפה ממוצע נשלח לבצע בדיקת א.ק.ק ללב, כדי לבדוק מה מצבו. 

טראומת המחזור האחרון מול בני יהודה ואובדן תואר האליפות, שהיה למעשה כבר בידיים, היווה קרע משמעותי בין הקהל לקבוצה. קרע שבמערכת הקבוצה מודעים לו היטב, ועלול בתרחישים הפחות נעימים להוביל כדור שלג שעלול לפגוע אפילו באוהד מספר 1 של הקבוצה, יענק'לה שחר שבשבילו הערכים קודמים לתארים ולכן זוהי עונה קריטית מבחינת חיבור הקהל לקבוצה והההפך כדי לנסות ולפתוח דף חדש ביחסים.

יענק'לה שחר התבטא לא פעם ולא פעמיים כי הוא אינו מעוניין להכנס למירוץ הההתחמשות המטורף כספית של אוליגרכים כאלו או אחרים כמו מיץ' גולדהאר במכבי תל אביב וכי שחר אינו מאמין בדרך הזו. כ

כזכור, כך היה בשנתיים שבהם בילה ארקדי גאידמק, הנשיא לשעבר, אשר  פתח את הארנק לכל מען דכפין והביא שתי אליפויות (קנויות) לבית"ר ירושלים, שאומנם הרשימו באותו הזמן, אך לעתיד לבוא הותירו קשיים כלכלים במועדון שרק כעת מנסה להשתקם מההריסות שהותיר האוליגרך המוסקבאי.


יענק'לה שחר בפוזה מוכרת בתקופה האחרונה. לחקות את מודל אייאקס

לכן השאלה המתבקשת לעונה זו האם מכבי חיפה תהיה מספיק חזקה כדי להתמודד על האליפות גם השנה? כן ולא. 

השנה, בהשוואה לשנים שבהם חיפה כן לקחה אליפות, היא לא תהיה תלוייה רק בעצמה. הפעם לחיפה יש מאבק ואתגרים בליגה המקומית, ואומנם לירוקים אין כעת שום כאבי ראש מהגיזרה האירופית, אבל על פי הסגל הנוכחי שמתגבש אשר ינסה להוות אלטרנטיבה לקבוצות התל אביביות, וגם אף לבית"ר ירושלים שנראית לא רע גם בעונה כלכלית "בינונית ומטה". 

מה שמסכם ומראה כי מכבי חיפה של העונה, היא קבוצה שצריכה זמן ולא מעט סבלנות, שזה לא הצד של האוהד הישראלי הממוצע. למרות זאת בחיפה לא מתביישים לדבר על תארים, אבל המונח "עונה פיננסית" גם כן נמצא בלקסיקון החיפאי.

דור בא ודור הולך: העידן (ורד?) החדש

עוד לפני תחילת העונה הרישמית בליגת העל צפינו ושמענו היטב, את איום המגננה של יענק'לה שחר לאחר ההדחה מול דינמו מינסק, שחר ציין כי המודל שהחליטו במכבי חיפה ללכת על פיו, הינו המודל של אייאקס. כלומר, לבנות שחקנים, להצליח בהם ולמכור אותם ואז שוב לבנות. 

אז לאחר אימרות אלו, היכן נמצאת הקבוצה עכשיו? בשלב הבנייה או בשלב המכירה?

כבר בעונת המלפפונים בקיץ, חיפה איבדה את מיטב שחקניה לאחר שהגיע זמן ה"פירעון": שלומי ארבייטמן (בלגיה), בירם כיאל (סקוטלנד), דקל קינן (אנגליה), טקשיירה (שווייץ), כולם כאחד עדיין מוכיחים כיצד הקבוצה החיפאית עדיין השגרירה מספר 1 לשחקנים ולקבוצות אירופאיות. וכעת לאחר שיחרורם של שחקנים אלו כאשר כולם ככולם היוו את מרכז הכח והכובד של הקבוצה וכעת עם בניית סגל חדש צריך בעיקר זמן וסבלנות.


אייל גולאסה. הדור שאמור להוביל את הקבוצה לעידן החדש

ואילו השחקנים שהצטרפו למכבי חיפה: אריק בנאדו, עידן ורד, אדראיין סילבה, איגנסיו קאנוטו, תומר חמד (חזר) ועוד מספר שחקנים שעלו מהנוער לקבוצה הבוגרת מהווים אתגר חדש למאמן אלישע לוי ועדיין לא נשמעים כיהלומים נוצצים, אך על פי מודל אייאקס של שחר, צריך את העבודה הנדרשת שגם השחקנים הנ"ל יצטרפו להגדרה "כוכבים".

אז השאלה המתבקשת כעת, האם האוהדים מבינים את פשר השינוי המתבקש במכבי חיפה העונה והאם יש להם את העצבים הנדרשים כדי לתת למערכת לפעול בשקט? 

אדם אחד האמת שכן מבין זאת, זהו המאמן אלישע לוי, שצריך להתמודד עם השינוי הקיצוני מקצה אל קצה. אלישע, שסופג ביקורת קשה מכל עבר, יוביל העונה את מכבי חיפה לעידן החדש שמאמין בו יענק'לה שחר כמו שעשה זאת לפניו רוני לוי. שחר מאמין בדרך הזו, וקשה להאמין שאלישע לוי ועוזרו דרסיליה לא מאמינים בכך.

תחזית קודרת: אין תארים, אין אירופה

וכעת  לאחר כל השינויים שעברה מכבי חיפה בקיץ האחרון, כיצד היא תראה העונה ולאן פניה מועדות? הכרזות כמו אליפות, גביע, מקום באירופה והצלחה בכל החזיתות, עשויות לא להופיע בלקסיקון של הקבוצה העונה.


אוהדי מכבי חיפה בתום העונה שעברה. אכן תמונות קשות

השינויים שעברה מכבי חיפה העונה בקיץ יכול להוביל לאיבוד ההגמוניה בכדורגל הישראלי לטובת שתי התל אביביות וכך לא להאבק על האליפות. 

בקבוצה ששינתה את פניה ב-180 מעלות, ייקח זמן עד שהדבק והמרקם הקבוצתי יכנס לתוקפו. בנוסף גם הלחץ שנתונה הקבוצה מכיוון התקשורת המקומית בחיפה ולחץ מכיוון הקהל לזעזוע בצוות המקצועי, כל אלה ועוד  בהחלט מעידים על שינוי כיוון הרוח בהר הכרמל שזורם יותר לעונה רגועה, לעונת בנייה והתחדשות הכרחית.

תחזית אופטימית: מקום בצמרת, כרטיס לאירופה. אליפות?!

למרות הכל, יש גם נקודה אופטימית: גם בעונה פיננסית, שעשויה להרחיק את הירוקים מהאליפות השנה, עדיין לחיפה יש מה להציע. 

צעירים מחוננים שעלו מהנוער ועוד מספר שחקני הרכב שרצים כבר מספר עונות ביחד, כמו קולמה, בוקולי, קטן, רפאלוב, גאדיר, מסיללה, משומר ואפילו עלי עותמאן היהלום החדש בחיפה, לקבוצה יש סגל לא רע שעשוי לעשות לא מעט בעיות לקבוצות מהצמרת הגבוהה וקרית אליעזר זה עדיין מגרש שקשה מאוד להוציא בו 3 נקודות. 


קטן וגולאסה מחוייכים. סיבה לאופטימיות

הזר החדש אדריין סילבה, שנחשב לעילוי בפורטוגל, עדיין לא הראה את היכולת האמיתית, כמו גם קאנוטו, הבלם הארגנטינאי שאומנם על פי רושם ראשוני נראה קצת פחות מבריק מקודמו בתפקיד, אבל קשה לשפוט על פי מדד של משחק וחצי, כך שמכבי חיפה, המועדון שקידם לא מעט שחקנים, זרים וישראלים אף יחד עשוי להפתיע אפילו את עצמו ולהתמודד בגאווה על כל התארים בליגת העל. 

מכבי חיפה יכולה להסתמך על הסטטיסטיקה הנהדרת של הקבוצה בעשור האחרון,כ אשר רק בעונות 2006/07 והעונה שלאחריה, הקבוצה הפסידה פעם אחת 10 הפסדים ועונה לאחריה הפסידה 12 פעם. לפני כן הקבוצה הפסידה במספר  דו ספרתי הייתה רק בעונת 1992/93.

תמונות: באדיבות האתר  הרישמי  - מכבי חיפה.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק