מי הבוס?

ביום שבת תפתח עוד עונה "מרתקת" בליגת העל שלנו, "הלוזון ליג". מאמן מפוטר אחד (יובל נעים) כבר יש לנו למרות שהעונה טרם נפתחה. למה יובל הלך הביתה? ולמה ליגת העל כבר לא מרגשת? אסף בילגורי מנסה להסביר

שבת 21 אוגוסט 2010
אסף בילגורי
 האמת שרציתי לכתוב על פתיחת העונה בליגת העל, אבל הכדורגל הירוד, המתקנים העלובים ובעיקר התקרית של יובל נעים ובני סכנין, הוציאה לי את החשק וגרמה לי להתרכז דווקא בתופעה שהכי מפריעה לי בכדורגל הישראלי - השחיקה במעמדו של מאמן הכדורגל בישראל. "יובל לא מבין את המנטאליות של המגזר הערבי". זה היה התירוץ המגוחך של הנהלת סכנין לעימות המתוקשר עם יובל נעים, עימות שגרם למאמן הפועל ר"ג לשעבר ללכת הביתה עוד לפני שנבעטה בעיטת הפתיחה של ליגת העל. 

פרשת יובל נעים, היא המיקרו קוסמוס של התופעה הרחבה בהרבה שבה הנהלות ושחקנים שמזוהים עם מועדון מסויים, קובעים ושולטים בו, כאשר המאמן הוא רק חותמת גומי, דמות מרכזית שאפשר להאשים אותה בכישלונות מצד אחד, אך גם להכתיב עבורה את ההרכב מאידך. כל חטאו של יובל נעים היה שהוא לא הסכים להחתים שחקן שהנחיתה לו הנהלת סכנין, בלי לבחון אותו ולעמוד על יכולתו.  נעים, ששבוע לפני כן ניצח את הפועל ת"א בגביע הטוטו הלך הביתה ופינה את מקומו לחיים לוי, שקפץ על ההזדמנות לקבל "שידרוג"  ולהיות המאמן הראשי בסכנין. לא יודע. תחושת הבטן שלי אומרת שעבאס סואן יחליף את חיים לוי בהזדמנות הראשונה.

ההתנהלות המביכה של סכנין, כפי שציינתי כבר בתחילת הכתבה, משקפת את כל הכדורגל הישראלי. שלמה שרף ניסה להעיז בזמנו להתנגד לאבי נמני במכבי ת"א ומצא מהר מאוד את דרכו החוצה, כמו גם ניר קלינגר שהביא למכבי ת"א אליפות והוליך אותה לראשונה בתולדותיה לליגת האלופות. רן בן שמעון ספג את האש שהיתה אמורה להיות מוסטת כלפי נמני במכבי ת"א לפני שנתיים והעונה הקורבן התורן הוא יוסי מזרחי. גילי לנדאו שילם את מחיר ההתעסקות עם יוסי אבוקסיס בהפועל ת"א ויושב בבית, כמו מאמנים בכירים אחרי שלא הסכימו שיכתיבו להם מלמעלה, כמו אלי כהן, גיורא שפיגל ואחרים.

באמצע עונת 2004/05 מונה דרור קשטן למאמן הפועל פ"ת במקומו של פרדי דוד. קשטן לקח את הפועל פ"ת כשהיתה במקום האחרון בליגה ותוך זמן קצר מאוד הריץ אותה לצמרת והוליך אותה לזכייה בגביע הטוטו. כל זה לא מנע ממאיר שמיר, הבעלים דאז של המועדון לפרק את החבילה ולגרום בעקיפין לעזיבתו של קשטן. קשטן, מאמן חזק שלא מתפשר מול ההנהלות פינה את מקומו למאמנים שנחשבו לעושי דברים של הבוסים שלהם ואיפשרו לקבוצות להפוך לעיסה של אינטרסים ובמה להשבחת שחקנים עבור אנשי עסקים, שרק ביקשו לגזור קופון.


דרור קשטן עם סיני. אחד המאמנים הוותיקים היחידים שעוד נותרו בליגה שלנו

אז ביום שבת, נפתחת לה עוד עונה בליגת "העל" או אם תרצו "הלוזון ליג". אנחנו אוהדי הכדורגל נמשיך ללכת באש ובמים אחרי הקבוצות שלנו, כי מה לעשות זה בדם שלנו. רק תעשו לי טובה, אל תצפו לראות אשכרה כדורגל ואיכות או חלילה מחוייבות לסמל ולמועדון. כי הדברים האלה כבר מזמן לא חלק מהווית  הכדורגל הישראלי.

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק