אליפות העולם, למי אכפת?

המונדובאסקט שנפתח השבוע בקושי מושך תשומת לב. היעדר הכוכבים, העומס באירועי ספורט, חוסר השיווק של האירוע והעובדה שהכסף הגדול נמצא במועדונים הפרטיים הם רק חלק מהסיבות שהעולם לא ממש עוצר את נשימתו בגלל האירוע הזה

יום רביעי 01 ספטמבר 2010
שלמה חסיד
בשקט, כמעט בהיחבא, נפתח לו בסוף השבוע המונדובאסקט, אליפות העולם בכדורסל לנבחרות. כולנו זוכרים איזה באזז היה בעולם סביב המונדיאל, ונשאלת השאלה למה איש לא עושה עניין מהאליפות הזאת.

זליקו אובראדוביץ', שהיה בעבר מאמנה של סרביה, טוען: "יש בעיה עם כדורסל של נבחרות, זה פחות מעניין את הציבור מאשר כדורסל של קבוצות. אין מה לעשות, בעלי הבית הגדולים נמצאים בקבוצות, הם משקיעים שם את הכסף, והכוכבים יודעים איפה מרוחה החמאה. אז למונדובאסקט הם לא באים".

גם אתה לא רואה את האליפות?

"מאז שעזבתי את נבחרת סרביה בכעס רב לפני חמש שנים אני לא רואה כדורסל בקיץ. האנשים הקובעים בנבחרות צריכים להבין שהעולם השתנה ולעשות חושבים. זה לא מה שהיה פעם".

אפי בירנבוים, מאמן ראשון לציון, אמר: "המונדובאסקט פחות מעניין כי אין בו את הכוכבים הגדולים. זה אמנם אליפות העולם, אבל האליפות האמיתית בכדורסל זה האולימפיאדה. נראה לכם שקובי בראיינט יבוא לשחק בנבחרת ארצות הברית אם לא מבטיחים לו מדליה אולימפית? ככה זה גם נראה".

מה המסקנה?

"אי אפשר לעשות כל שנה מונדובאסקט או יורובאסקט או משהו אחר. צריך גם לתת לשחקנים לנוח. ברגע שזה מתקיים כל שנה, הרייטינג יורד".

יורם חרוש, בעבר חבר בכיר בנבחרת ישראל, אמר: "לא רק כאן המונדובאסקט לא מעניין, לצערי זה קורה בארצות רבות אחרות. ההרכבים חסרים, חוסר הפופולאריות של הענף לעומת ענפים אחרים, והשובע שיש מתחרויות ספורט זה רק חלק מהסיבות".

אותך באופן אישי זה לא מעניין?

"אני כאיש כדורסל דווקא עוקב. חשבתי שנבחרת ספרד תזכה, והנה הם הפסידו במשחק הראשון. אבל גם ספרד בכדורגל הפסידה במשחק הראשון ובסוף לקחה את המונדיאל. אני דווקא חושב שזה יפה לראות כדורסל של נבחרות שלא משתתפים בו זרים שקשה להזדהות איתם, אלא רק שחקנים מקומיים. חוץ מזה שהכדורסל באליפות הזו הוא ברמה גבוהה ביותר".

אריק קריין, סוכן השחקנים המהולל, סיכם: "פה בארץ ברור שהמונדובאסקט פחות מעניין, כי אין לנו נציגות שם. דיוויד בלאט אמנם ישראלי, אבל הוא משחק עם הרכב משני. טבעי שעוקבים אחרי שחורציאניטיס, אבל הוא עוד לא ביקר בארץ מאז החתימה שלו ועוד לא הוצג במכבי, אז עדיין מסתכלים עליו כעל שחקן זר".

כאיש כדורסל, אתה מרגיש בתוך הבועה שלכם התרגשות מיוחדת מהאירוע?

"בוודאי, זו אליפות העולם וזו במה מצויינת לשחקנים מהדרג השני לפרוץ לדרג הראשון. הרבה שחקנים התגלו בתחרות הזאת. מי שבולט בה יכול לתפוס חוזה בקבוצה גדולה וגם להגיע לאן.בי.איי. מי שעוקב אחרי הכדורסל כן מתעניין בתוצאות, למרות שלדעתי היה אפשר לשווק את האירוע הזה יותר באגרסיביות".

צילום: GETTYIMAGES
    

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק